Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Oyunların başını PKK çekiyor!

Oyunların başını PKK çekiyor!

PKK’nın kurucuları arsında gösterilen Ulubeyli Baki Karer, “Bir süre önce Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde milliyet farklılıkları kullanılmaya çalışıldı. Bu tür yöntemlerle içten zaafa uğratamayacaklarını anlayınca, bu sefer de bayatlaşmış bir başka çelişkiyi, yani dinsel farklılıkları kullanmaya çalıştılar. Bu oyunların başını, her zaman olduğu gibi PKK çekti.” dedi

Ağabeyi Haki Karer ile birlikte PKK’nın kurucuları arsında gösterilen, uzun süre öldü bilinen ancak İsviçre’de ortaya çıktıktan sonra ilerleyen yaşına rağmen memleketi Ulubey ilçesine dönen Baki Karer, kendisine ait bloğunda 3 Haziran tarihli bir bazı yayınladı. Karer yazısında Ortadoğu’da mezhep farklılıklarının sınır çizimi için kullanılmaya çalışıldığını belirterek, PKK’nın da Kürtleri İran safına çekmek için kullanıldığını ifade etti.      

Ortadoğu’da yeni sınırların belirlenmesinde kullanılmaya çalışılan önemli faktörlerin mezhepler, dinler ve milliyetler arası çelişkiler olduğunu ifade eden, Karer, “Bir süre önce Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde milliyet farklılıkları kullanılmaya çalışıldı. Kürtlerle Türkmenler, Araplarla Kürtler, Araplarla Türkmenler arasında yapay çelişkiler yaratılarak Kürdistan yönetimi iç çatışmalara çekilmek istendi. Bu tür yöntemlerle içten zaafa uğratamayacaklarını anlayınca, bu sefer de bayatlaşmış bir başka çelişkiyi, yani dinsel farklılıkları kullanmaya çalıştılar. Özellikle Ezidilerle Kürtler arasında çatışma çıkarmak istediler, hatta az sayıdaki Hristiyanlarla Kürtler çatıştırılmaya çalışıldı. G.Kürdistan’da oynanmak istenen tüm bu oyunların başını, her zaman olduğu gibi PKK çekti. PKK sahnelemek istediği bu provokasyonlarda elbette tek başına hareket etmedi; hemen her zaman ve her dönemde destekçileri vardı. Son olarak da Kerkük’te ‘Özyönetim’ tangosu oynanmaya çalışılmakta. Kimlerle işbirliği içinde, kimlere karşı olduklarını artık bilmeyen yok. Kerkük’te ve başka bölgelerde başarılı olma şansları var mı diye soracak olursak, verilecek yanıt, kesinlikle hayır. Nuseybin’de, Cizre’de sağladıkları ‘başarının!’ bir benzerini de Kerkük’te elde etmeleri kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

İran PKK’yı kullanıyor

“Özellikle Güney Kürdistan’da bu yönlü provokasyonların amacı, hiç söylemeye gerek yok ki, Kürt halkını din ve mezhep kavgaları içine çekmedir.” ifadelerini kullanan Karer, “Bağımsızlık ilanın tartışıldığı bir evrede böylesine suni kavga çemberine girmek, Kürdistan Bölgesel Yönetimi için bir felakettir. Bölge’de İran-Rusya Federasyonu-Irak ve Esad Yönetimi bir cephe oluşturmuştur. Bu cephe, Bölge’de ayak işlerinde, yani ‘Çaycı Oğlan’ olarak PKK’yı kullandığını saklamamaktadır. Özellikle İran, Güney Kürdistan’a yönelik entrikalarını PKK eliyle sahnelemektedir. Cizre, Şırnak ve Sur’da kazılan hendeklerin bir amacı da, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni abluka altına alma politikasıdır. Şengal ve Kerkük’te geliştirilmek istenen provokasyonlarla Sur ve Cizre’de kazılan hendekler birbirinden bağımsız değildir. Kürt Bölgesel Yönetimi hem ekonomik alanda, hem de siyasal alanda boğulmaya çalışılmakta. Böylece Kürt halkı, Tahran-Bağdat-Şam hattına mahkum edilmek istenmekte.” ifadelerine yer verdi.

Bölgede yeni provokasyonlar olacak

Karer yazısında PKK’ya verilen görevlerin bunlarla sınırlı olmadığını belirterek, örgütün insanları bölgede göçe zorladığını ve böylece nüfus değişimini sağlamayı çalıştığını ifade etti. Karaer, yakın zamanda bölgede provokasyonların yaşanacağı ön görüsünde bulundu.  ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?