Salı, 28 Mayıs 2013 11:17

ORDU TİCARET BORSASI

1936 yılından bugüne ülkemiz de en fazla fındığın yetiştiği Ordu ilimiz, aynı zamanda lider Borsa olma özelliğini sürdürüyor. Ordulu Fındık sanayicilerinin, fabrikacıların, manavların birbirilerine çok bağlı olmalarından mı, yoksa olmamalarından kaynaklanan politikalar sonucunda fındık ticareti Batıya kaydırdı. Fındıkta lider firma Trabzon’dan çıkıyor. En fazla fındık ihracatını yapanlar Ordu haricindeki illerden çıkıyor. Hâlbuki en fazla fındık Ordu’da üretiliyor. Ama Ordu ilinin lider olduğu fındık da üretim haricindeki ihracat liderliğini de almalıyız.
Ordu Ticaret Borsası dünden bugüne iyi idare edilen parlayan bir Borsa olarak bugünlere hem maddi manevi açıdan ve her açıdan lider borsa olarak geldi. Ordu Ticaret Borsası başkanı Nejdet Gürsoy’a ve yönetimine yaptığı güzel işler için Ordu adına teşekkür ediyoruz. Borsa seçimlerine aday olan Sayın Ali Çebi’yi de kutluyoruz. Bu seçimlerin kayıp edeni olmaz. Buna en büyük örnek bugün yeni başkan olarak seçilen Ziver Kahmaran’dır. Sabretti tekrar aday oldu, üyeler bu seçimlerde de geçen seçim gönlü olmayan 4 yıl bekleyen Sayın Ziver Kahraman’ı borsa başkanı olarak seçtiler. Öncelikle tekrar Borsa Başkanı seçilen Ziver Kahramanı ve ekibini kutluyoruz. İşinin zor ama anlamlı olduğunu hatırlatıyoruz. Zaman çok çabuk geçiyor.
Ordu Ticaret Borsası seçimlerinde uzun bir zaman zarfından sonra Borsa başkanı manavların içinden seçildi. Geçen seçimler de de aday olan seçilemeyen 4 yıl sonra tekrar aday olarak seçilen Sayın Ziver Kahraman Ordu Ticaret Borsası Başkanlığına seçildi. Öncelikle Ordu Ticaret Borsamıza ve Ordu ilimize yeni seçilen Borsa başkanı Ziver Kahraman ve ekibine çok büyük bir sorumluluk seçildikleri andan itibaren başlamıştır. Yeni seçilen Ordu Ticaret Borsası Başkanı ve yönetim kurulunun aldığı bayrağı çok daha yükseklere çekmesi ve Ordu Ticaret Borsasının tüm üyelerini kucaklayacak şekilde işleri çözen yürüten, Ordu Ticaret Borsasını aldığı noktayı görerek daha iyi yerlere getirme çabasını ortaya koymalıdırlar. Zaman çok çabuk geçiyor. Ne derler eşek ölür semeri kalır adam ölür eseri kalır. Güzel eserler ortaya çıkarılmalı ve bırakılmalıdır.
Fındık sektöründe artık fındık fiyatı açıklama dönemi biteli tam 4 yıl oldu. Ordu Ticaret Borsası fiyat açıklayamaz piyasada oluşan fiyatı tescil eder. Ne fiyat çıkarabilir, nede düşürebilir. Böyle bir görevi de yok zaten. Burada yapılması gereken Ordu Ticaret Borsasını vadeli işlem borsası haline getirme çabaları ve Lisanslı depoculuğun merkezinin Ordu olması sağlana bilir mi, İzmir’de ki gibi bir VOB borsamız olabilir mi bu mücadeleyi vermek gerekir. Fındık da kaliteyi artırmak verimliliği artırmak, fındık da maliyetlerin düşürülmesi sağlanabilir.
Evet, yeni Borsa yönetiminin üzerinde çok büyük bir sorumluluk var. Zaman çok çabuk geçiyor. Her şey bir lale devri olmaması için çok bilinçli olmak ve Borsanın bayrağını en yükseklere çekmek için çok çalışmak gerekiyor. Toplumsal işleri yürütmek projeleri hayata geçirmek yüzlerin gülmesi büyük beklentiler yeni dönemde Borsa yönetimini bekleyen unsurlar.
Dileriz her alanda kazanan Ordu Ticaret Borsası olur.
Okunma 1728 defa
Bu kategoriden diğerleri: « MUTLULUK ÇABUK UNUTUYORUZ »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.