Укладка ламината на пол. Быстрая укладка ламината своими руками видео. Укладка ламината по диагонали. Пробковое покрытие для пола. Качественная укладка пробкового пола. Пробковый пол плюсы и минусы. Смеси для выравнивания пола. Быстрое выравнивание бетонного пола. Выравнивание пола стоимость. Самоделки для дома. Лучшие самоделки для дома своими руками. Полезные самоделки для дома. Как обустроить кухню. Как обустроить маленькую кухню быстро. Как обустроить кухню фото. Как открыть свой магазин. Хочу открыть магазин с большим капиталом. Сколько стоит открыть магазин. Диван своими руками. Как сделать диван своими руками для дома. Диван своими руками чертежи. Дизайн маленькой кухни. Красивый дизайн интерьера кухни фото. Малогабаритные кухни дизайн.
Çarşamba, 04 Eylül 2013 13:11

ŞEHİR MERKEZİNDE ÇİVİ ÇAKTIRMAZLAR

Mimar İsmail Çörtük, Fatsa İlçesinde Sıkıntıya dikkat çekti
 
Fatsa’da faaliyetlerini sürdüren Mimar İsmail Çörtük, Yeni İmar Yasa Tasarısı’nın Fatsa ve benzeri ilçelerde sıkıntı yaratacağını söyledi. Mimar Çörtük, “Eğer sorun çözülmez ise eski semtlerdeki küçük arsalarda inşaat yapmak tamamen imkansız hale gelecek, 200 metrekarelik arsada bitişik alan planı içindeyse 100 metrekare, ayrık nizamsa arsa sahibi 80 metrekareden büyük konut inşaa edemeyecek” dedi.
 
Arsa sahiplerine inşaat sıkıntısı
Ordu Olay Gazetesi Fatsa Temsilcisi Yılmaz Dere’ye yeni imar yasa tasarısının artıları ve eksileriyle ilgili bilgiler veren Mimar İsmail Çörtük, “1 haziran 2013 tarihli Yeni İmar Yasa Tasarısının kabul edilmesiyle, ilgili 14. maddenin 2 numaralı bendinde yapılan değişiklik, arsa sahibini, inşaat müteahhitlerini ve Şirketleri  büyük sıkıntıya sokmuştu. Yeni değişikliğe göre arsa sahipleri, ister bitişik isterse ayrık nizam olsun, arsasının ancak yüzde 50'sine inşaat yapma hakkına sahip olacak. Ayrık nizamda sınır yüzde 40'a düşüyor. Eğer sorun çözülmez ise eski semtlerdeki küçük arsalarda inşaat yapmak tamamen imkansız hale gelecek, 200 metrekarelik arsada bitişik alan planı içindeyse 100 metrekare, ayrık nizamsa arsa sahibi 80 metrekareden büyük konut inşa edemeyecek. Fatsa ilçemizin merkezindeki, eski bina ve hazır arsaların imarında arsa ve bina sahipleri imar için izin alsalar da arsalarını ve binalarını tam kullanamayacaklar’’ dedi.
Mimar İsmail Çörtük, “Yeni oluşturulacak imar planlı alanlar  için hiç bir sorun yok. 15-20 katlı binaların ayrık nizam olması daha uygun. Ancak küçük bir arsanın veya halihazırda olan bir semt, cadde, sokak ve mahallelerin üzerine projelendirilecek konutlar sahibine kâr değil zarar getirecek.   Bu uygulama ile halihazırdaki imar uygulaması alan içerisindeki bütün vatandaşların inşaat yapmasını engellemiştir. Zarar mağdur eski inşaat sahiplerinin ve arsa sahibinin olmuştur. Bu da İnşaat sektöründeki 400 kalem sektörün bir anda etkilenmesine sebep olmuştur. Büyük şehirler ve kent merkezlerindeki büyük projeler hariç bu uygulamadan dolayı bir çok  mahalle, sokak üzerine yeni yapılacak inşaatların;  vatandaşların aleyhine olduğundan dolayı ‘’yeni inşaat yapma hevesini kırmıştır. Türkiye'de inşaatı yalnız büyük müteahhit, şirketler yapmıyor. Bu yasa ile her bölge birlikte düşünülürken, Fatsa gibi ilçelerde, Ordu gibi illerde arsa ve eski bina sahipleri dikkate alınmamış oluyor. Küçük tasarruflu insanlar arsalarını ya müteahhitte veriyor veyahut kendi imkânlarıyla bir konut inşa ettiriyor. Bizim bölgemizde bu imar değişikliği uygulanırsa eğer, inşaat sektörü duracak hale gelir. Şehir merkezlerinde çivi çaktırmazlar. Ama son yönetmelik değişikliğiyle bu şansı da ellerinden alınmış oluyor. Bakanlar kurulunun yayınladığı bu  tebliğ inşaat sektöründe büyük şaşkınlık yaratıyor” Ordu OLAY Yılmaz DERE

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.