Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • EĞİTİM
  • ODU Sinema- Tv Bölümü ve Tv52 işbirliği ile Türkiye’de bir ilk yaşandı: GELENEKSEL MEDYA İLE YENİ MEDYA BULUŞTU

ODU Sinema- Tv Bölümü ve Tv52 işbirliği ile Türkiye’de bir ilk yaşandı: GELENEKSEL MEDYA İLE YENİ MEDYA BULUŞTU

ODU Sinema- Tv Bölümü ve Tv52 işbirliği ile Türkiye’de bir ilk yaşandı:    GELENEKSEL MEDYA İLE YENİ MEDYA BULUŞTU

Ordu Üniversitesi GSF Sinema ve Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz’ın “İletişim Bilimine Giriş” e-dersine Tv52 Genel Koordinatörü Akın Çiçek konuk oldu.

“Yerelden Ulusala Haberci Olmak: Teori mi Pratik mi?” konulu e-ders eş zamanlı olarak Tv52’den canlı olarak yayınlandı. Ordu Valisi Seddar Yavuz ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’i e-dersine konuk olarak Ordu Üniversitesi’nde ilkleri gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, 1995 yılında Türkiye’de 78 saat uykusuz canlı yayın yaparak tarihe geçen ilklerin yayıncısı Akın Çiçek ile Tv52’nin desteğiyle önemli bir ilke daha imza attı. Böylelikle karantina döneminde yeni medya olanakları ile uzaktan eğitim sürecine evlerinden katılan üniversiteli gençler ile geleneksel medya izleyicileri farklı mecralarda bir araya geldi. Yaklaşık 27 yıldır profesyonel yayın hayatında olan Akın Çiçek uygulamada yaşadığı deneyimlerini öğrencilere aktarırken Prof. Dr. Mehmet Yılmaz da moderatör olarak alanın kuramsal yönüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Sinema ve Televizyon Bölümü’nü kurmaları sonrasında 2013’te lisans birinci öğretim, 2014’te lisans ikinci öğretim ve yüksek lisans, 2016’da ikinci öğretim tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci alarak bugün 500’ü aşkın öğrencilik büyük bir bölüm olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, artık kendi mezunlarının profesyonel yaşamda Ordu Üniversitesi’nin ve bölümün adını duyurmaya başladığını ifade etti.

 Eğitim sürecinde başta Tv52 olmak üzere Ordu’daki medya kuruluşlarından uygulama imkânı bakımından önemli destek aldıklarını belirten Prof. Dr. Mehmet Yılmaz bölümün teknik olanakları konusunda şunları söyledi: “İçinde olduğumuz süreç iletişim teknolojilerinin ve bizim alanımızın ne kadar yaşamsal olduğunu net bir biçimde ortaya koydu. Medyada yer almayanın (olay, yer, kişi vb) “yok” kabul edildiği algısal bir iklimde yaşıyoruz. Sinema ve Televizyon Bölümleri ne kadar desteklenirse bu sahaya o kadar nitelikli insan kaynağını yetiştirme imkânı buluruz. Geçmiş dönemde artık üzerinde durmak istemediğim yönetsel politikalar nedeniyle arzu ettiğimiz noktaya yaklaşamadık. Yeni rektörümüz Prof. Dr. Ali Akdoğan’a, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı olarak göreve başladıkları günden bu yana defaatle ihtiyaçlarımızı anlattım. Diliyorum ve inanıyorum ki zaman içinde ve kaynaklar nispetinde kendileri bölüm ihtiyaçlarımızı karşılayacaklardır. İşin bir başka boyutunu vurgulamakta da yarar görüyorum, teknikten öte içerik oluşturabilecek entelektüel birikim ve becerinin kazanılması teknik ekipmandan çok daha önemli”

 

Prof. Dr. Yılmaz, Tv52 Genel Koordinatörü Akın Çiçek’i aktivist medya profesyoneli olarak tanımlarken Ordu Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında gerçekleştirdiği kamuoyu oluşturma çabalarını takdirle anarak, Tv52 gibi uydu teknolojileri ile değil ulusal düzeyde dünyanın öbür ucunda izlenebilen bir tv kanalının yerel medya tanımına sığdırılamayacağını vurgulayıp Tv52 için “yerel haber öncelikli ulusal kanal” ifadesini kullandı.

 

Tv52 Genel Koordinatörü Akın Çiçek, medya sektörü ve akademik işbirliğinin çeşitli olanaklarını, özellikle de yerelde habercilik yapmanın hangi hassas denge ve etik değerler üzerinden işlediğini örnekler üzerinden ayrıntılı olarak açıkladı. Kuram ve pratik arasındaki ilişkiye dönük eleştirilerde bulunan Akın Çiçek, alan öğrencilerine başarılı iş görüşmeleri konusunda önemli ipuçları verdi.

 

Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencilerin görüntülü olarak katılıp sorular sorduğu e-derste, Akın Çiçek, Burkay Yorulmaz adlı öğrencinin sorusu sonrasında öğrenciyi 19 Mayıs’ta günün anlamına binaen “Yeni Gün” programını sunmak üzere davet etti.

 

Yeni işbirliği projelerinde ve Covid19’suz günlerde bir araya gelmek dilekleri ile bir saate yakın süren canlı yayın son buldu. E-ders hem geleneksel medya hem de çevrimiçi platformlar üzerinden binlerce izleyici tarafından takip edildi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?