Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Asgari ücret 3 bin TL olmazsa grevleri görürüz 

Asgari ücret 3 bin TL olmazsa grevleri görürüz 

TÜİK’in bir işçinin asgari geçim tutarını ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL olarak açıklamasını değerlendiren Tek Gıda-İş Ordu Şubesi Başkanı Ali Öner, rakamın inandırıcı olmadığını belirterek, 2 bin 578 TL’nin açlık sınır olarak duyurulduğu Türkiye’de asgari ücretin bu rakamın üzerinde olması gerektiğini söyledi.  

TÜİK’İN İNANDIRICILIĞI YOK

TÜİK’in bir işçinin asgari geçim tutarını ağır statüdeki işlerde 2 bin 331, orta statüdeki işlerde 2 bin 86, hafif statüdeki işlerde ise bin 940 TL olarak açıklamasını değerlendiren Tek Gıda-İş Ordu Şubesi Başkanı Ali Öner, Bu ülkede 2 bin 578 TL’nin açlık sınır olarak duyurulduğu bir ortamda çalışanlara 2 bin 578 TL’nin altında bir rakam reva görülürse burada çok düşünülmesi gerekir. Çünkü enflasyonun normal şartlarda yüzde 30’un üzerinde olduğunu hepimiz biliyoruz. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının da gerçekçi rakamlar olmadığını hepimiz biliyoruz. En iyi enflasyonu herkes mutfağında görüyor. Bunun da TÜİK rakamları gibi olmadığını herkes biliyor. O nedenle bu şartlarda bana göre asgari ücret 3.000 TL olmalı. Ben asgari ücretin 3 bin TL olmasını savunuyorum” dedi.  

TÜİK rakamları inandırıcı değil

TÜİK’in açıkladığı rakamların kendisi ve sendikası tarafından hiçbir bağlayıcılığı ve inandırıcılığı olmadığını dile getiren Tek Gıda-İş Ordu Şubesi Başkanı Öner, “Öncelikle TÜİK enflasyon rakamlarını nasıl açıkladığını halka göstermeli. Bu tespiti hangi marketten nasıl yapıyorlar bizlere de göstersinler. Bizler de alış verimizi oradan yapalım. Bu nedenle TÜİK’in açıkladığı hiçbir rakam benim ya da sendikam nezdinde bir şey ifade etmiyor. TÜİK tarafından asgari ücret tespit komisyonunda açıklanan 2.331 TL bir nabız tutmadır. Zaten son yapılan asgari ücret tespit toplantısında işveren sendikası kendisine yani patronlar yüzde 100 zam isterken yani asgari ücretteki devlet desteğini 100 TL’den 200 TL’ye çıkarılmasın isterken çalışana yüzde 12 zam yapılmasını istiyor. Böyle şey olmaz.” şeklinde konuştu.

Asgari ücret 3 bin TL olmalı

Asgari ücretin 3 bin TL olmasını gerektiren bir başka neden daha olduğunu aktaran Öner, “O da piyasanın daralmasıdır. Yine hepimiz biliyoruz ki şu anda piyasa daralmıştır. Piyasada para dönmemektedir. İş adamlarımız, fabrikalarımız ürettiğini satmayacak seviyeye gelmiştir. Bu ülkede piyasayı canlandırmanın en iyi yolu da asgari ücretin yükseltilmesidir. Çünkü bu ülkede çalışanların yüzde 48’i asgari ücret ya da ona yakın bir ücretle çalışmaktadır. O nedenle üretimin de bir nebze olsun nefes alabilmesi için asgari ücretin 3.000 TL seviyesinde olması gerekmektedir” diye konuştu.  

Düşük ücrette grevleri görürüz 

“Eğer asgari ücret bu seviyede olmaz ise çalışanların ilerleyen durumlarda sıkıntı yaşayacağını hepimiz biliyoruz.” diyen Öner sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anda çalışanların yüzde 80’inden fazlası banka kredileriyle kuşatılmış durumda. O yüzden asgari ücret görüşmelerini pür dikkat izliyorlar. Çünkü asgari ücret diğer çalışanların maaşlarına etki edecek. Biz de sendika olarak çeşitli iş kollarında sözleşme çalışmaları yürütüyoruz. Orada gördüğümüz bir şey var. Bu açlık, yoksulluk ücretiyle insanların devam etmesi çok zor. O yüzden 2020 gibi grevleri görmeye başlayacağız. Özellikle metal iş kolunda bu durum açıkça görülüyor. İnsanlar ardık dayanamadıkları için yavaş yavaş homurdanmaya başladı.” YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABER



Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?