Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Aybastılıya çağrı

Aybastılıya çağrı

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar’nı başkanlığında düzenlenen kırsal desteklere ilişkin bilgilendirme toplantısında, muhtarlar ve hayvan yetiştiricileri aracılığıyla Aybastılılara teşviklerden yararlanma çağrısı yapıldı.

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar başkanlığında muhtarlar ve hayvan yetiştiricilerine yönelik “Kırsal Desteklere İlişkin Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Başkan Gündoğar, Ordu’da ve Aybastı'da teşviklerinden yararlanma oranlarının çok düşük olduğuna dikkat çekerek, bunun iletişim ve tanıtım konusundaki eksikliklerden kaynaklandığını söyledi.  Gündoğar, “İlimiz Tarım ve Kırsal Kalkınma Teşvikleri kapsamında olmasına rağmen teşvikten faydalandığı bütçe büyüklüğü anlamında çok aşağı sıralarda. 42-43 il arasında son sıralarda yer alıyor. İlçemizde ilimiz baz alındığında aynı şekilde yine aşağılarda yer alıyor. Biz biliyoruz ki Ordu yapılan hizmetleri kabullenen, yapılan yatırımların yakıştığı ve çok güzel neticeler elde edilen, müteşebbis ruhu taşıyan kişilerin yaşadığı ve yaşanılabilir bir il. Sorgulanması gereken bir konu; 7 bin Euro’dan, 3 milyon Euro’ya kadar büyük bir teşvik imkanı ve miktarına şiddetle ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. Böyle bir teşvik olmasına rağmen biz istenilen düzeyin neden çok gerisindeyiz? Bunda koordinasyon, iletişim ve tanıtım eksikliği olduğu ilk akla gelen neden. Bunu aşmak ve mesafe kat etmek noktasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan’ı sizlerle bir araya getirip bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik. Muhtarlarımız ve yetiştiricilerimiz bir şeyi devletten, ilk kaynaktan alıp yetkili makam olarak vatandaşa, müteşebbislere bu konu ile ilgilenen kişilere duyurduğu zaman itibar ve karşılık görecektir” diye konuştu.

“faydalanma oranı düşük”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan, Aybastı'nın desteklemelerden faydalanma oranının ilçe bazında bakıldığında az olduğunu belirterek, “Koordinatörlüğümüz 2009 yılından beri Ordu’da faaliyet göstermekle birlikte, genel olarak tablolara baktığımızda Aybastı'nın desteklemelerden faydalanma oranının ilçe bazında değerlendirildiğinde biraz daha düşük” ifadelerini kullandı.

“Desteklemeler geniş alanları kapsıyor”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun işleyişi ve desteklemeler hakkında bilgi veren İl Koordinatörü Gözkonan şunları söyledi: “Hayvancılıkla ilgili işletmelere ‘çiftlik sahiplerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi’ diye bir başlığımız var. Turizm, süs bitkileri ve üretimi, su ürünleri ile ilgili çiftlikleri, alabalık üretimi yapan çiftlikleri, fide ve fidan üretimini örtü altında veya açıkta olacak şekilde, bal üretimi, paketleme, konaklama içeren tesisler veya sadece yeme içme tesisleri, catering hizmeti destekleyeceğimiz başlıklar altında. Hayvancılık ile ilgili de büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, et amaçlı kurulacak üretim tesisleri, süt amaçlı kurulacak üretim tesisleri, küçükbaş ve büyükbaşta da koyun, keçi, sığır, manda gibi türleri kapsayacak alanlarda destek vereceğiz. Bizim destek verdiğimiz alanlarda sektöre bağlı olarak toplamda 3 milyon Euro’ya kadar yatırımın yüzde 40 ve 65 oranında hibe desteği şeklinde desteklenme durumu söz konusu. Tek ihtiyacımız olan şey nitelikli proje. Başka hiçbir şartımız yok. Proje uygun olduğu durumda sözleşmeye taşınır ardından yatırımın gerçekleşmesi ile birlikte faydalanıcının belirttiği tarihte parayı hesabına yatırıyoruz. Böylece süreci tamamlamış oluyoruz.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?