Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Balıkçıları mezgit şaşırttı!

Balıkçıları mezgit şaşırttı!

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, “Mezgidin ya da istavritin kilosunun Giresun ile Ordu’da 25, Trabzon’da 40 liraya çıkması hayra alamet değil. Çünkü bu balık yok ve kayboluyor demek.” dedi.

15 Nisan’da biten balık avı sezonunu değerlendiren Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, beklentileri karşılamayan bir sezon geçirdiklerini söyledi. Karadeniz’in balıkçıların avcılık sistemini kaldırmadığını kaydeden Hamdi Arslan, mezgit dışında avlanacak balığın kalmadığını ve mezgidinde yok denecek kadar az olduğunu ifade etti. Balıkçılık kanunun gözden geçirilmesinin de gerekli olduğunu belirten Arslan, sezon ile ilgili şu ifadelerde bulundu: “Sezona mutla başlamıştık çünkü sezon öncesi denizdeki işaretler bizi umutlandırmıştı, özellikle palamut açısından. Sezonunun başlangıcı da beklentilerimiz doğrultusunda geçti. Palamut bol oldu özellikle büyük gırgır tekneleri bol palamut avladı. Palamut tezgahlardan da ucuz bir şekilde alındı. Yaklaşık 3 ay, eylül ile kasım arasında bu av devam etti. Ancak sezonun ikinci yarısı yani aralık ile Nisan 15’e kadar olan kısımda beklentiler maalesef gerçekleşmedi. Palamuttan sonra hamsi beklentimiz vardı ama olmadı.”

Sezon bitmeden tekneler demir attı

Hamsi avının beklentilerin çok altında kaldığını ifade eden Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan, ”Hatta ve hatta Doğu Karadeniz’de hamsi hiç olmadı. Batı Karadeniz’in bazı bölümlerinde 1,5 ay hamsi avcılığı oldu. O da kesintili bir şekilde oludu. Bu da sezonun normal zamanından 2 ay önce bitmesi anlamına geldi. Çünkü hamsiden sonra daha avlanacak bir balık türü kalmadı. Böyle olunca da büyük tekneler maliyetleri kurtarmadığı için resmi olarak sezon bitmeden 2 ay önce limanlarına demir atmak zorunda kaldı. Hamsiden sonra istavrit olabilirdi ama olmadı. Batı Karadeniz ve Marmara’da çinekop avcılığı bekleniyordu o da beklendiği gibi olmadı.” şeklinde konuştu.

Balık stokları har geçen yıl azalıyor

 “Niye olmadı bunun nedeni nedir diye sorarsak nedeni belli. Balık stoklarında her geçen yıl azalma oluyor, çoğalma yok.” diyen Arslan, “Palamudun bol olması bizi yanıltmasın. O bir göç balığı ve son 15 yılın en bol sezonu yaşandı. Zamanı geldiğinde boğazlardan gelir havyarını Karadeniz’e bırakır zamanı geldiğinde boğazlardan geçerek Karadeniz’den çıkar. Önümüzdeki yıl palamudun geleceği ne malum. Çünkü misafir bir balık, gelmeyebilir de. Bu Karadeniz’de çok tür balık yok oldu, göç etti gitti. Daha dönmüyorlar. Bir gün palamutta gelmese ne olacak? O zaman ne avlayacağız? Elde bir şey kalmadı avlamaya.” diye konuştu.

Bu kadar kötüsü hiç olmamıştı

Doğu Karadeniz’de mezgit dışında avlanabilecek balak kalmadığını vurgulayan Arslan,”O da çok az miktarda. Benim barınağımdan sadece 3 tekne dışarı çıkıyor, değer 10 tekne maliyeti kurtarmadığı için limandan denize açılmıyor. Ve 3 teknenin günlük ortalama tutmuş olduğu balık günlük 100 kilo yok. Yani durum bu kadar kötü.  Eski zamanlara bakarsak yılın bu aylarında yaklaşık 10 tür balık avlıyorduk. Kalkan vardı, barbun vardı, istavrit vardı, izmarit vardı, kırlangıç vardı. Şimdi tezgahlarda bir tek mezgit var o da yok denecek kadar az. Hatta balık lokantaları bile kimi zaman mezgit bulamıyor. Durum bu kadar kötü. Son birkaç yıldır yolun bu aylarında balıkta azalma oluyordu ama hiç bu yıl ki gibi olmamıştı.” dedi.

Balıkçılık kanunu acilen değişmeli

Kendisinin 40 yıldır ailesini 3 kuşaktır Karadeniz’de balıkçılık yaptığını belirten Arslan, “Mezgidin ya da istavritin kilosunun Giresun ile Ordu’da 25, Trabzon’da 40 liraya çıkması hayra alamet değil. Çünkü bu balık yok ve kayboluyor demek.  Zaten balığın eziyetini çeken balıkçıdan bu balık tekneden 10 Lira’ya alınıyor. Ayrıca az balığı çok fiyata satınca balıkçı çok da kazanmıyor. Bizim hakikaten çok büyük sorunlarımız var. Yapılması gerekenleri biz balıkçılığımızı yönetenlere yazılı ve sözlü ifade ediyoruz ama ne hikmetse bizim sözümüz dinlenmiyor. Aslında onlar da durumu biliyorlar. Artık denizlerimiz bizim avcılık sitemimizi kaldırmıyor. Karadeniz’deki avlanma sistemsi dünyanın hiçbir yerinde yok. Tekne sayısı bütün Avrupa ülkelerinden daha fazla. Balıkçılık kanunu bir an önce gözden geçirilmeli.” diye konuştu. HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?