Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

BORSA TEHDİT EDİLMİŞ

BORSA TEHDİT EDİLMİŞ

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, herkesin kafasında soru işareti oluşturan günlük fındık fiyatlarının nasıl belirlendiğini açıkladı.Kahraman, fındık fiyatları dolayısıyla tehdit edildiklerini de söyledi.

Ordu Ticaret Borsasında günlük fındık fiyatlarının hangi kriterlere göre belirlendiğinden bilgisi olmayan üreticinin borsayı günah keçisi gibi göstererek, sitem ettikleri hatta tehdit ettikleri ortaya çıktı.  Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, son günlerde fındık fiyatlarının düşmesi üzerine borsaya yapılan eleştirilerin dozunun daha da arttığını söyledi. Engin, günlük fındık fiyatlarının arz talep dengesine göre belirlendiğini, üretici ile fındık tüccarları arasındaki alım-satım mutabakatının esas alınarak düzenlendiğini belirtti. Ziver Kahraman, “Bir üretici, tüccara fındığını satıyor. Bir diğer üretici de bir başka tüccara fındık veriyor. Biz bu şekilde birkaç tüccardan kaça fındık satın aldığını soruyoruz. Sonra bu fiyatları toparlayıp ortalamasını alarak,  o günkü fiyatı belirlemiş oluyor ve borsa tabelasına yazıyoruz.” dedi.

Ziver Kahraman, bölgedeki tüm borsaların bu şekilde fiyat belirlediklerini söyleyerek “Görüldüğü gibi İl ve ilçeler arasındaki fındık fiyatları birbirlerini tutuyor, 10 ya da 20 kuruşluk bir fark olabiliyor” diye konuştu. 

“BİZİ TEHDİT EDENLER BİLE OLABİLİYOR!..”

Fındık fiyatlarının tüccarın lehine düzenlendiği yolundaki iddiaların yanlışlığına değinen Ziver Kahraman “Maalesef bizi zanlı gibi görüp, ölümle tehdit edenler bile var” diye konuştu. 

BORSALARIN AMACI

Ticaret Borsalarının devamlı bakanlık kontrolü altında olduğunu, farklı zamanlarda aniden denetlendiğini söyleyen Kahraman, borsaların yasal görevleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Ticaret borsaları, borsaya dahil maddelerin (zirai ve hayvansal ürünlerin, bunlara işlenmiş olanlar da dahil) alım satımı ve borsada oluşan fiyatlarının tespit, tescil ve ilânı işleriyle meşgul olmak üzere kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlardır. Bu nitelikleri itibariyle Ticaret Borsaları; etkin işleyen piyasa mekanizmasının oluşmasında, ürünlerin gerçek değerinin belirlenmesi fiyat hareketlerinde istikrarın sağlanması, alım satımın güvenilir fiyatlar üzerinden yapılması, ulusal ve uluslar arası piyasalar arasında dengenin kurulması fonksiyonlarını yerine getirmek zorundadırlar. Borsaların bu işleyişleri içersinde alım ve satımların tescili büyük önem arz etmektedir. Tescil işleminin başlıca nedeni; alım ve satımların ve fiyatların ilanı pazarın şeffaflığını, bütün alıcı ve satıcılara ve resmi makamlara piyasadaki ürün ve fiyat hareketleri hakkında sağlıklı güvenli ve yeterli bilgiler verilerek, neticede ilgililerin bilinçlenmesini sağlar.”                                  

AHMET GÜRPINAR – ÖZEL HABER

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?