Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

CHP ŞERH KOYDU!

CHP ŞERH KOYDU!

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önümüzdeki yıl ödenecek faiz giderleri muhalefetin tepkisini çekti. CHP’li Sami Torun, “Bütçede görüyoruz ki, 45 milyon TL tutarında borçtan kaynaklı bir faiz ödememiz mevcut. 45 milyon söylemesi kolay ama bu para günlük 123 bin 287 TL’ye denk geliyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi bütçesinde faiz tepkisi

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nın üçüncü oturumunu gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler başkanlığındaki toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı. Ordu Büyükşehir Belediyesinin bütçesi 750 milyon TL olarak kabul edildi. Bütçe görüşmeleri öncesinde söz alan CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sami Torun, partisi adına açıklamalarda bulundu. Bütçelerin sadece kağıtlarda yazan rakamlardan ibaret olmadığını belirten CHP’li Torun, bütçelerde çocuğuna pantolon alamayan babanın, evine ekmek götüremeyen esnafın hakkı olduğunu söyledi.

“Faiz tutarı 15 ilçe belediyesinin bütçesinden daha yüksek”

Tablolar incelendiğinde Büyükşehir Belediyesi’nin borçlu bir belediye olduğunu ifade eden Torun, “Bütçede görüyoruz ki, 45 milyon TL tutarında eski parayla 45 trilyon TL tutarında bu borçtan kaynaklı bir faiz ödememiz mevcut. Bu az bir para değil. Bu vatandaşın parası, Ordulunun parası, bu Türkiye’deki herkesin ödediği vergiler sonucunda ödenecek bir paradır. 45 milyon söylemesi kolay ama bu para günlük 123 bin 287 TL’ye denk geliyor. Yani Büyükşehir Belediyemiz günlük 123 bin 287 TL faiz ödeyecek. Bu 15 ilçe belediyesinin bütçesinden daha yüksek bir para ve neredeyse 6 ilçenin toplam bütçesi kadar bir tutar” diye konuştu.

“Giderleri kısıtlayın”

Giderlerin geliri geçmesinin çözümünün borçlanma olmadığını kaydeden Torun, “Bu kadar faiz ödüyoruz fakat bütçede görüyoruz ki 130 milyon TL’lik yeni bir borçlanmayla ilgili de ayrıca bir bölüm var. Mali İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’nin 15’inci maddesine göre; ‘Bütçe denkliğinin sağlanmasında bütçe gelirleri esas alınır ve gelirlerin giderleri karşılamaması halinde aradaki fark giderlerin kısıtlanmasıyla ortadan kaldırılmaya çalışılır.’ Yani önce giderlerinizi kısın, sonra borçlanırsınız diyor madde.

“Şerhlerimizi koyuyoruz”

Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyaseti bir kenara bırakırsak biz Meclis olarak, Ordu’nun geleceği için, Ordu’da yaşayan vatandaşların daha refah, daha huzurlu yaşaması için, insanların çamurlu yollardan yürümemesi, su sıkıntısı çekmemesi ve kimsenin ikinci plana atılmaması için uğraşıyoruz. Bunun için çaba veriyoruz, bunun için de Meclis olarak yaptığınız her şeyin de arkasındayız. Bizler önce Ordu’da yaşayan vatandaşlarımızın hakkını koruyacağız, daha sonra Ordu’nun gelişmesi, ilerlemesi için yapılacak yatırımları öne çıkaracağız. Bu şekilde gelen her rakamı destekleriz. Fakat bu bütçe bu kadar borcumuza karşılık gelir getiren, borçlarımızı ödediğimizi faizi bitirirken, bu paranın Ordu için harcanmasını sağlayacak bir bütçe maalesef değildir. Biz burada şerhlerimizi koyuyoruz.”

 

“Bütün dünyada akıllı işletmeler uygun şartlarda kredi alır”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, CHP’li Torun’a verdiği cevabın ise, “Kredi alma meselesi bir kaç şekilde incelenebilir. Birincisi; herkes kendi kaynağı ile yapmayı arzu eder teorik olarak. Borç almadan keşke mümkün olsa da herkes kendi kaynağı ile yapsa. Ancak bütün dünyada akıllı işletmeler uygun şartlarda kredi alır. Bu da ticaretin bir gereği. Bir krediyi alırken, krediyi veren de düşünür bunu. Paramı geri alabilecek miyim, alamayacak mıyım diye. Bu aynı zamanda güven meselesi. Dolayısı ile kredi biletesi olan kişiler alabilir bunu. Modül olarak söylüyorum bunu. Bir siyasi cevap, siyasi bir konuşma olarak söylemiyorum. Genel işletme kuralı olarak söylüyorum. Kredi alabilmek de iyi bir şey eğer becerebiliyorsanız. Bu bakımdan ben şahsen klasik yaklaşımdan krediyi çok sevmem ama uygun şartlarda olursa ve ödeyebiliyorsam ve daha kıymetli şerler yapacaksam kredi almaktan da çekinmem. Bunu ödeyebilecek kaynaklarımız da var. 45 milyon TL az bir rakam değil ama bu bir ticaret diye bakalım. Yatırımın getirisi daha büyük olanlarla bunu kapatacağımızı düşünüyorum. Keşke biraz daha fazla kredi alabilsek. Bu dönemde bütün dünyanın gidişatına da bakarsanız, gerçekten ekonomik bir daralma söz konusu. Bunu alabilmekte iyi bir şey. Yeter ki ödeyebilelim” ifadelerinde bulundu. MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?