Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DAHA ÇOK ENGELLİ ÇALIŞTIRALIM

DAHA ÇOK ENGELLİ ÇALIŞTIRALIM

Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclis Başkanı Ümit İşbakan, daha çok engellinin istihdam edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de çalışabilir durumda yaklaşık 2 milyon engelli birey var. Ancak, işgücüne katılan engelli sayısı sadece 160 bin civarında. Yetkililer, iş arayan engelli kişilerin ayrımcı tutum ve uygulamalar nedeniyle bu süreçte çok zorlandıklarını belirtiyor. Bunun yanında, bir iş bulsalar bile, toplumun engelli bireylerle birlikte yaşama konusundaki bilgi ve beceri eksikliği, iş yerlerinde dışlayıcı kültürü beraberinde getiriyor.

EN ÇOK HİZMET SEKTÖRÜNDE

Çalışan engelliler en çok hizmet sektöründe istihdam ediliyor. Bunun ardından tarım, inşaat işleri ve çok az olmakla birlikte sağlık, imalat sektörü, finans ve eğitim geliyor. Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclis Başkanı Ümit İşbakan, Türkiye’de engelli adayların mezun oldukları bölümler ve yeteneklerine uygun pozisyonlarda değerlendirilmediğini belirtiyor. Bunun nedeninin ön yargılar olduğunu söyleyen İşbakan şöyle diyor, “Bazı sektörlerde engelli çalıştırmak, güvenlik ve potansiyel risklere karşı önlem için kanunen yasak. Ancak, engellilerin çalışmasına uygun yerlerde de yeterli sayıda istihdam olmuyor. Örneğin, uzman pozisyonlarına aday aranırken engelli adayların bu seviyede çalışamayacakları ya da verimli olamayacakları düşünülüyor.”

 

ÖN YARGIYLA BAKILMAMALI

İşbakan engelli bireyleri iş arama sürecinde en çok ayrımcı tutum ve uygulamaların olumsuz etkilediğini aktarıyor. Bu durum genel olarak iş ilanlarında, işe alım sürecinde ve çalışma ortamında ortaya çıkıyor. İşbakan’a göre, toplumun engelli bireylerle birlikte yaşamadaki beceri eksikliği dışlayıcı kültürü de beraberinde getiriyor. Bu kültürün getirdiği davranışlar performans değerlendirmelerinde ve terfi gibi süreçlerde de görülüyor. İşbakan, engellilerin yeterli olamayacağı ve işlerin aksayacağı düşüncesi, işi yapamayacakları gibi önyargılarla işe alımda tercih edilmediğini belirtiyor. Bunun yanında, işe uygun engelli çalışan bulmanın güçlüğü, iş yerinin engellilere uygun hale gelmesi için katlanılması gereken maliyetler de engellilerin istihdam oranını düşürüyor. Bazı işverenlerin engelli istihdam etmek zorunda kaldıklarında sadece engelleri görünmez olan bireyleri tercih etmeleri, bazı engellilerin iyi bir eğitim almış olsalar da görünür bir engeli olması nedeniyle iş yaşamından dışlanması diğer sorunlar arasında gösteriliyor.

 

OBJEKTİF PERPORMANS ÖLÇÜMÜ YAPILMALI

İşbakan, farkındalığın attırılmasının gerektiğini vurgularken, “Kamu sektöründe engellilere yönelik kotanın uygulanmasında sorunlar olabiliyor. Özel sektörde ise bazı şirketlerde engellilerin işe gelmeleri istenmiyor, sadece maaş ve sigorta ödemeleri yapılıyor” diyor. Şirketlerde engellilerle iletişim konusundaki sorunların uyum sürecini uzattığını belirten İşbakan da, “Her çalışan gibi engelli çalışanların da bireysel olarak değerlendirildiklerinde potansiyellerinin farklı olacağı göz önünde olmalıdır. Diğer çalışanlardan ayırmaksızın, çalıştığı işte beklenen sorumluluk doğrultusunda değerlendirilmeli ve ön yargıdan uzak şekilde objektif olarak performansları ölçümlenmelidir” diyor.

 

Kutu… kutu… kutu…

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

 

İşbakan’a göre engellilerin daha uygun çalışabilmeleri için işverenlerin de şu önlemleri alması gerekiyor:

 

- İşyerinin çalışmaları kolaylaştıracak şekilde hazırlanması,

- Sağlıkları için gereken önlemlerin alınması,

- Mesleklerinde veya yakın işlerde çalıştırılmaları,

- Engellinin bilgi ve yeteneklerinin geliştirilmesi,

- Düşük ücret ödenmemesiEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?