Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Banka tescil kaldırıldı

Banka tescil kaldırıldı

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, “Borsaya tescil ettirilerek üreticiden fındık alımlarında bankadan geçme zorunluluğu kaldırıldı.” dedi.

Tahsilat ve Ödemelerin bankadan geçme zorunluluğu ile ilgili olarak 2003 yılından bu yana çeşitli düzenlemeler mevcuttu. 459 nolu Vergi Usul Kanunu tebliğ ile önceki tebliğler yürürlükten kaldırıldı. Hepsini kapsayan 459 sıra numaralı VUK Genel tebliği 2015 yılı Aralık ayında hayata geçirildi. 2003 yılından itibaren farklı tutarlar olmakla beraber 2015 yılı aralık ayından itibaren ; 7 bin TL’yi aşan tutardaki her türlü tahsilat ve ödemelerini aracı finansal kurumlar (banka, PTT v.b finans kurumları) kanalıyla yapmaları ve bu tahsilat ve ödemeleri söz konusu kurumlarca düzenlenen belgeler ile tevsik etmeleri zorunlu hale geldi. Tahsilat ve ödemelerin aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması zorunluluğuna özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, yaptığı açıklamada “Bölgemiz fındık sektörü açısından müstahsilden alınan ürünlerde fındığın birim fiyatının yüksek olması nedeniyle, alımların Å tevsik zorunluluğu kapsamına girmekte ve müstahsili yani üreticiyi, köylüyü  finans kuruluşlarına yönlendirerek ödemeler bankalar aracılı ile gerçekleştirmeye çalışılmak, uygulamada büyük zorluklar yaratmaktaydı. Üretici parasını mal tesliminde anının da almak istemekteydi. Bu durumdan kurtulmak için işletmeler çeşitli yanlış yöntemlere başvurabilmekteydiler. Söz konusu sorun sadece fındık ile ilgili olmayıp, gerek buğday, zeytin v.b pek çok tarım ürünü için söz konusuydu. Oda olarak pek çok platformda söz konusu sorunu dile getirmiş, hatta bu konuda yaşanan sorunları gerek yazılı gerekse sözlü olarak Kamu Kurumlarına iletmiştik.” dedi.

Zorunluluk kaldırıldı

“Maliye Bakanlığı gelen eleştiriler ve uygulamanın zorluklarını dikkate alarak uygulamada değişikliğe gitti.” diyen Bahadır Baş, “Buna göre gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilere ait ürünlerin, borsalara süresi içerisinde tescil ettirilmeleri  halinde  gerçekleşen satışlarına ilişkin tahsilat ve ödemelerin, aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması zorunluluğu kaldırılmıştır. 480 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tevsik zorunluluğunda değişikliğe gidilmiş ve “ 9 Haziran 2017 tarihinden itibaren gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilere ait ürünlerin, 18/5/2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu kapsamında kurulan ticaret borsalarına mezkur Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen süreler dahilinde tescil ettirilerek gerçekleşen satışlarına ilişkin tahsilat ve ödemelerin, aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması zorunluluğu” kaldırılmıştır. Sadece fındık alımları için yapılan bir düzenleme olmayıp, çiftçilerden müstahsil ile alınan bütün ürünler için söz konusu bir uygulamadır.  Yapılan bu düzenleme ile 7 bin TL üzerindeki müstahsil tutarlarının borsaya tescil ettirilerek alınması halinde; çiftçilere ödemeler nakden yapılabilecektir.” diye konuştu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?