Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DOKAP’tan Ordu’ya Dev Projeler

DOKAP’tan Ordu’ya Dev Projeler

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Ordu’daki projeler için toplam 10 milyon 250 bin lira harcanacağını söyledi.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, projeler için toplam 10 milyon 250 bin lira harcanacağını söyledi.  DOKAP projeleri içinde fındık bahçelerinin yenilenmesini yanı sıra meyve işleme ve kurutma tesisi kurulması ile Ordu Kivisi ve Gürgentepe Çoban Fasulyesi’ne coğrafi işaret alınması gibi dikkat çeken çalışmalar de bulunuyor.  

Bazıları sadece Ordu’da bazıları ise bölge illeri ile birlikte Ordu’da da gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgi veren DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, “Sadece Ordu’da geçekleştirilecek projelerden biri Ordu İli Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi’dir. Bu projede gençleştirme yapılarak verim ve kalitesi arttırılmış 400 dekar fındık bahçesi oluşturulacak. Cep terası yapılarak güçlendirilmiş ve verim artışı sağlanmış 400 dekar fındık bahçesi hazırlanacak. Toprak altı damla sulama sistemi ile verim ve kalite artışı sağlanmış 200 dekar fındık bahçesi tesis edilecek. Her biri 250 metrekare büyüklüğünde 4 adet portatif harman oluşturulacak. 30 dekar alanda kurulmuş örnek kivi bahçeleri, 60 dekar alanda açıkta çilek bahçesi tesisi, 500 metrekare büyüklüğünde toplam 2 adet katlı sistem örtü altı çilek tesisi yapılacak. Günlük 1 ton yaş meyve ve sebze işleme kapasitesine sahip Meyve İşleme ve Kurutma Tesisi kurulacak. Kivi, çilek, mantar ve kurutulmuş meyvede farklı üründe markalaşma çalışması yapılacak. Ordu Kivisi ve Gürgentepe Çoban Fasulyesi ürünlerinde coğrafi işaret çalışması yapılacak. Başka ayrıntıları da olan bu proje Ordu İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2 yıl içinde uygulanacak. Toplam proje tutarı ise yaklaşık 3,5 milyon lira.” dedi. 

Hayvancılığa 1 milyon lira

Ordu’da gerçekleştirilecek bir değer projenin Ordu ilinde ayrıca Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi olduğunu aktaran DOKAP Başkanı Yüce, “Bu proje ile 10 üreticiye 300 adet tam ekipmanlı arısız modern arı kovanı verilecek. Ayrıca 500 polen ve 1.000 propolis toplama tuzağı dağıtılacak. 100 işletmeye süt sağım makinesi verilerek sütün uygun ve hijyenik şartlarda sağılması sağlanacak. 10 işletmeye toplam 300 koyun ve 10 adet karayaka koçu dağıtılacak. 500 kapasiteli 10 adet işletme kurulumu ile toplam 5.000 adet 14 tavukla örnek organik yumurta üretimi yapılacak. Proje kapsamında kümes kurulumu ve kümes ekipmanları, biyo-güvenlik amaçlı tel kafes ile file sistemleri, organik üretime ilişkin sertifika giderleri ve canlı materyal alımı yüzde 50 çiftçi katkılı olarak proje bütçesi dâhilinde karşılanacak. 400 dekar alanda 2 dekar alana sahip 200 üretici yonca, korunga ve fiğ ekilişi için teşvik edilecek. Proje süresince yapılacak eğitim çalışmaları ile 1.000 çiftçi güncel mesleki konuları öğrenmiş, doğru ve modern tekniklerle üretim ve yetiştiricilik yapıyor olacak. Proje 2018-2019 yıllarında uygulanacak olup proje tutarı toplam1 milyon liradır.“ diye konuştu.

Yeni fındık bahçeleri için 4 milyon lira

 

Bir diğer projenin DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi olduğunu ifade eden DOKAP Başkanı Yüce, “ Bu proje bölgemizde ki fındık alanlarının yüzde 97’sine sahip olan Ordu, Giresun, Samsun ve Trabzon’da uygulanacak. Projede üç farklı rakımda gerçekleştirilecek. Her ilde 30 dekar olmak üzere toplamda 120 dekar alanda 24 adet yeni bahçe tesisi yapılacak. Ayrıca her ilde 48 dekar olmak üzere 2 dekar alana sahip 24 adet bahçede bakım ve budama yapılarak iyileştirme gerçekleştirilecek. Ayrıca her ilde 48 dekar olmak üzere 2 dekar alana sahip 24 adet kontrol grubu bahçelerinin takibinin dışında araştırma amaçlı olarak doku kültürü ile üretilmiş fidanlarla örnek bahçeler oluşturulacak. Ordu Üniversitesi ile yürütülecek olan proje 2017-2019 yılları arasında uygulanacak. Toplam proje tutarı 4 milyon liradır.” şeklinde konuştu.

Yeni seralar kurulacak

DOKAP Yüce sözlerini şöyle bitirdi: “Bunların yanı sıra Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ar-Ge alanında, Ordu’nun Altınordu ilçesinde, Samsun’un Çarşamba ilçesinde ve Trabzon’un Ortahisar ilçesinde uygulanacak olan “DOKAP Bölgesi Policarbon Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında 144 metrekare 9 büyüklüğünde 19 adet toplam 2.736 metrekare alanda demonstrasyon ve eğitim amaçlı sera kurulumu yapılacak. Proje 2017-2018 yıllarında uygulanacak.  Bu projenin tutarı 1 milyon 750 bin lira.” YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?