Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

EMEKÇİLER FAZLA VERGİYLE CEZALANDIRILIYOR

EMEKÇİLER FAZLA VERGİYLE CEZALANDIRILIYOR

Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, 2020 Bütçe hazırlığına değinerek, “Hazılanan bütçe ile işçi ve emekçiler bir kez daha, fazla vergi ile cezanladırıyor.” dedi.

“Hazırlanan bütçe ile kimin kimden yana olduğunu, sistemin işleyişini öğrenme olanağımız var.” diyen EMEP Altonordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Asgari ücret gibi en büyük toplu sözleşme konumunda olan bütçe görüşmelerinde de işçiler, emekçiler, emekliler, üretici köylüler, küçük esnaf, işsizler değil, sermaye grupları korunuyor. Bu nedenle bütçenin içeriği ile sistemin işleyişini de görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Vergilerde adalet yok

Bütçenin gelir-gider bölümleri incelendiğinde sermaye gruplarının çıkarının gözetildiğinin anlaşıldığını ifade eden Kaya, “Yerli ve yabancı sermaye gruplarına vergi kolaylığı sağlanırken işçi ve emekçilerin vergilerinde iyileştirme düşünülmüyor. “Konaklama vergisi” gibi yeni vergiler getiriliyor, geçim sıkıntısı çeken asgari ücretliler en fazla vergiyi ödemekle cezalandırılıyorlar. Asgari ücretin vergi dışı kalmasını dillendirilmesini bile hazmedemiyorlar. Dolaylı vergiler kaldırılsın, kazanca göre vergi alınsın.” diye konuştu.

 

Tekeller-şirketler korunuyor

 

Devletin kamu yararı gözeterek yatırım planlamadığını vurgulayan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yatırımlar yerli ve yabancı tekellerin girişimi olarak değerlendiriliyor. Kâr etmekten başka amacı olmayan tekellere-şirketlere vergi ve işçi sigortaları giderlerinde özel destek veriliyor; işsizlik fonu işsizlere değil tekellere ve şirketlere kaynak olarak kullandırılıyor; tarımda destek üretici köylüye değil, tarım şirketlerine veriliyor ve bu da “köylüye destek” olarak adlandrılıyor. Yani iktidar, kapitalizmin kurallarını uygulayarak sistemin işçi ve emekçilere değil, yerli ve yabancı tekellere-şirketlere göre düzenlendiğini göstermiş oluyor.”

 

Çözüm var

 

Kaya, sistemin işçi emekçileri daha da yoksullaştırdığı gerçeğinin değişmez olmadığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Her yıl yeniden karşımıza çıkan asgari ücret belirlemesi ve bütçe hazırlığı ekonomik durumu belirleyen ana sözleşmelerdir. Bu konuda tüm işçilerin ve emekçilerin ortak mücadelesinin sağlaması birinci koşuldur. Sermaye gruplarına değil, halk için bütçenin sağlanması, asgari ücretin yükseltilmesi ve vergi dışı bırakılması birlikte mücadeleye bağlıdır. İktidarın kendi isteğiyle işçi ve emekçilerin lehine adım atmasını beklemek sistemin işleyişini fark edememektir. Kaptalizm açlık, yokluk ve yoksulluk nedenidir.” ORDU OLAY

        Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?