Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

FINDIĞI FİSKOBİRLİK ALSIN

FINDIĞI FİSKOBİRLİK ALSIN

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, fındık alımının FİSKOBİRLİK tarafından yapılmasını isteyerek, “FİSKOBİRLİK’in yaklaşık 300 bin ton fındığı depolarında stoklayabilecek bir altyapısı mevcuttur” dedi

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, yeni sezon öncesinde devletin fındık alımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Kibar, “Ülkemizde fiyat ve stok istikrarının gerçekleşebilmesi için olmazsa olmaz kurum sektörün de dünyada ki en büyük sivil toplum örgütü olan FİSKOBİRLİK’tir. FİSKOBİRLİK bugün fındık üretimi yapılan illerde ve ilçelerde çok kıymetli gayrimenkul ve arazilerine sahip, yaklaşık 300 bin ton fındığı depolarında stoklayabilecek bir alt yapısı mevcuttur” diye konuştu.

İLK ÖNCE KURUM HANTAL YAPIDAN KURTULMASI GERİKİR

Bünyesinde fındık alabilecek kalifiye elemanları mevcut olan kooperatifin, 200 binin üzerinde üretici ortağı olduğunu belirten Kibar, “Fakat kurumun hantal yapı, kooperatifçilik faaliyetlerini ilgilendirmeyen ikincil işletmeler, yüksek ücretli idarecilik maaşları ve aşırı personel istihdamı anlayışı devam ettiği için her geçen yıl çok kıymetli gayrimenkul satışları yapılarak kurumun giderek küçüldüğü net bir şekilde ortadadır.  Bu hantal yapıdan kurtularak, Fiskobirlik’e üyelerinin tekrar güven duyabilmesi için mutlaka bir devlet finansmanı ve devlet tarafından bir denetim mekanizması kurulması sektörün bugünü ve yarını için kaçınılmaz durumdadır” şeklinde konuştu.

PİYASALARI DÜZENLEYİCİ MÜDEHALE OLMALI

16 vilayete dağılmış yaklaşık 3 milyon kişilik fındıktan etkilenen nüfusun hükümet üzerinde etkili siyasi baskısı olduğunu söyleyen başkan Kibar, şöyle konuştu: “Fındık meselesi çoğunlukla suni oluşturulmuş gündemlerle idare edildiği için zaman zaman fındığın hiç de lehine olmayan kararların hükümet tarafından alındığı görülmektedir. Oysa fındığın en büyük problemi, istikrarsız fiyat ve stok politikalarıdır. İstikrar ise, fındık bu dedikodu çarkından çıkarılırsa gelebilir. Ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 3 milyar dolar döviz girdisi sağlayan bir ürün için, üretici örgütlerinden, aracıdan, ihracatçıdan ve hükümetin görevlendirdiği kişilerden oluşan bir Fiskobirlik yönetimi oluşturulabilir. Eğer fındığının bütün paydaşlarından böyle bir yönetim oluşturulursa yönetimin görevi; gerektiğinde piyasalara müdahale etmek, fındığın politikasını belirlemek ve her yıl ortaya atılan spekülasyonlardan fındık piyasasını korumak olabilir. Şunu iyi bilmeliyiz ki dengeleyici kurum olarak görev yapacak FİSKOBİRLİK’in amacı her şartta ve her zaman fındık almak değil, piyasaları düzenleyici yönde müdahale kurumu olmasıdır. Fiskobirlik depolarında oluşacak dengeleyici stok sayesinde son yıllarda mevsimsel değişimden kaynaklanan zirai don olaylarından piyasa da oluşacak arz açığı ve astronomik fiyatlar engellenerek bir istikrar sağlanacak ve hükümetin fındık hususunda hedef tahtası olmasına da mani olunacaktır.”  MUHARREM GÖÇ

 

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?