Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

FINDIĞIN FİYATINI TÜRKİYE BELİRLİYOR

FINDIĞIN FİYATINI TÜRKİYE BELİRLİYOR

İspanya, İtalya, Gürcistan ve Azerbaycan'dan fındık ihracatçıları, danışmanları ve fındık fabrikası işletmecileri fındık sektörünü belirledi. Fındık üretimi yapılan ülkelerde de fiyat düşüşü yaşandığını belirten fındık sektörcüleri, bu düşüşün sebebinin Türkiye olduğunu, Türkiye’deki borsalarda fiyatın artmasıyla oralardaki fındık fiyatının da arttığını ifade ettiler.

İtalya’dan Fındık Alım-Satım Danışmanı Peyman Aksal Bagnaia, İspanya’dan Fındık Alım-Satım Danışmanı Juan Galiana, Gürcistan’dan fındık fabrikası işletmecisi Fahri Özcan ve Azerbaycan’dan fındık fabrikası işletmecisi İlhan Ömeroğlu fındık sektörünü değerlendirdi. Değerlendirmeler sonucunda ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Fındık işletmecilerine göre, Türkiye’deki fiyat dalgası, yurtdışındaki fındık fiyatlarını da etkiliyor.

“İtalyan fındığı, Türk fındığının kalitesine erişemez!”

İlk olarak İtalya’dan Peyman Aksal Bagnaia, açıklamalarda bulunarak, İtalya’daki fındık sektörü hakkında bilgi verdi. Bagnaia, İtalya fındığının ortalama yüzde 40 – 47 randımana sahip olduğunu ifade ederek: “İtalya’da fiyatlar 4.15 Euro’dan 2.6 Euro’ya geriledi. Yani Türk Lirasıyla yaklaşık 14 Lira’dan 8 Lira 50 Kuruş bandına geriledi. Düşüş nedeniyle de 2015 rekoltesinin yaklaşık yüzde 20’sini üreticiler halen pazara indirmedi. Bu düşüşün sebebi de Türkiye. Yani Türkiye’deki borsalarda fiyat artarsa Avrupa’da da artıyor. Türkiye’de azalırsa burada da azalıyor. Türkiye Dünya fındık üretiminin lideri. Hem rekoltesi, hem kalitesi hem de lezzetiyle Dünya fındık sektörünün başkenti. Bu nedenle fiyatta belirleyici rolü Türkiye üstlenmiş durumda. Ayrıca Türk fındığının kalitesiyle İtalyan fındığını karşılaştırmamız bile mümkün değil. Eğer kalite farkını düşünürsek Türk fındığının İtalyan fındığına oranla en az 11 Lira fazla olması gerekiyor” dedi.

“İspanya rekoltesi 12 bin ton”

Daha sonra İspanya’dan Fındık Alım Satım Danışmanı olan Juan Galiana da yaptığı açıklamada benzer olarak Türk fındığının kalitesine değindi. İspanya’daki fındık sektörüyle ilgili bilgi veren Galiana: “İspanya’da ortalama 12 bin ton rekolte oldu. Bunun yüzde 80’i piyasaya girdi ama yüzde 20’si düşük fiyat nedeniyle üreticide beklemeye devam ediyor. Türkiye’de fiyat düştükçe İspanya’da da düşüyor. İspanya’da 37 randıman fındık 2.3 Euro yani 7 Lira 30 Kuruş dolayısıyla randıman farkını eklediğimizde Türk fındığı 10 Lira bandında olmalı. İspanya’da zaten az olan rekolte iç piyasada tüketilmiyor. Ayrıca Türk fındığı kadar kaliteli de olmuyor. Dünya fındık sektörüne Türkiye’deki hareketlilik yön veriyor. İspanya fındığı Türk fındığının yerini asla tutamaz” dedi.

“Gürcistan, Türkiye’den artış haberi bekliyor”

Gürcistan’dan fındık fabrikası işletmecisi Fahri Özcan ise, Gürcistan fındığının ortalama 37 randıman olduğunu belirterek Türk fındığının kalitesiyle yarışamayacağını ifade etti. Özcan Gürcistan’da iç piyasa tüketiminin neredeyse sıfır olduğunu da vurgulayarak: “Burada da üreticiler fiyat artışı bekliyor. Fındık fiyatı burada 5 Lari seviyelerine kadar geriledi. Yani 6 Lira 30 Kuruş seviyelerinde seyrediyor. Bu nedenle üreticiler fiyat artışı bekledikleri için emanetteki fındıklarını da geri almaya başladı. Gürcü üreticiler Türkiye’deki piyasayı takip ediyor. Gürcistan’da gelecek sezon ürün yok denecek kadar az. Türkiye’de de zirai don olduğu düşünülürse, fındık fiyatına olumlu yansıyacaktır. Bu nedenle Gürcistan’daki üreticiler, Türkiye’den fiyat artışı haberi bekliyor” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’deki fiyatlar piyasayı etkiliyor”

Son olarak Azerbaycan’dan İlhan Ömeroğlu yaptığı açıklamada, “Burada fındık fiyatı 6 Lira 50 Kuruş ancak fındık ortalama 40 randıman. Dolayısıyla randıman Türkiye’dekinden oldukça düşük. Türk fındığının randıman farkıyla 10 Lira bandında olmasına denk geliyor. Türkiye’deki fiyatın seyri buraları da çok etkiliyor” dedi. ORDU OLAY

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?