Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

'FINDIK ALIMINI BAŞLATIN'

'FINDIK ALIMINI BAŞLATIN'

CHP, fındık fiyatlarında son haftalardaki büyük düşüşü ve sektörün sorunlarını, Meclis gündemine taşıdı. Karadenizli CHP’li milletvekilleri hükümete “Fındık alımını biran önce başlatın” çağrısında bulundu.

TBMM’de ortak basın açıklaması yapan CHP’nin Karadenizli milletvekilleri; CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında fındık sektörünün sorunları ele alınarak, acilen devlet politikasının geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda konuşan Pekşen, sektörün büyük bir tekelleşme baskısı altında olduğunu ve serbest piyasa koşullarından bahsetmenin mümkün olmadığı şartlarda oluşan fiyatın, üreticiyi büyük mağduriyete sürüklediğini kaydetti.

Pekşen, şöyle konuştu: “Spekülatif olarak fındık fiyatlarında meydana gelen büyük düşmeyi geri döndürecek bir alımın, kısa sürede yapılması gerekiyor. Alım garantisinin kaldırıldığı, tekelleşme baskısı altındaki piyasada oluşan fiyatlar, üretici için perişanlık yaratıyor. Sadece üreticiler için değil, ihracatçılar için de aynı şey geçerli, sanayiciler için de… Devletin fiyatlarda oluşan baskıyı kaldırmak için, yeniden fiyatın kabul edilebilir sınırlara taşınması için mutlaka bir alım politikası planlaması gerekli. Bununla beraber ihracata desteği DE ivedilikle sağlanmalı.

‘Devlet fındık sektörünü desteklemeli’

Türkiye’nin fındıkla ilgili politikasının olamaması, her yıl fındıkla ilgili bir sürü spekülasyon yapılmasına neden oluyor; çok sayıda üretici ya mağdur oluyor; ya da büyük zararlara uğruyor; bununla ilgili fındık sanayi mutlaka devlet tarafından artık bir politika doğrultusunda desteklenmeli; bu desteğinde kalıcı olarak Karadeniz Bölgesinde fındık üreten illerimizde yaygın hale getirilmesi ve yalnızca bu ürünle sınırlı tutulması gerekiyor; Devlet, finansman desteği, yatırım planlaması desteği; yatırım teşvikleri olarak fındık sektörünü desteklemeli; fındık sektörüne desteğin tam teşvik kapsamında olması zorunludur.

‘Fındığa dayalı sanayi geliştirilsin’

Türkiye’de fındık sektöründe katma değeri yüksek üretime geçilmesinin, markalaşmaya yönelik planlama yapılması zorunlu. Fındığa dayalı sanayinin geliştirilip, fındığın katma değerinin Türkiye’de kalması için yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor. Üreticinin ürününü üretici birlikleri veya kooperatifler üzerinden gerçekleştirmesinin sağlanmalı. Fındık sanayinin devletin tam teşvik kapsamına alınması; bu teşvikin Karadeniz Bölgesi’nin tamamına yayılması; finansmanı için de Kalkınma Bankası’nın devreye sokulması; Türkiye’de atılım yapan diğer sektörlere uygulanan üçayaklı gelişme planının fındık sanayisine de uygulanması gerekiyor.

Fındık üretiminde ve ticaretinde Türkiye Dünya lideri

Türkiye’de yaklaşık 700 bin hektar arazide aile işletmeciliği biçiminde 400.000 kadar çiftçi fındık üretimiyle uğraşmaktadır. Fındık, yetiştirildiği bölgede doğrudan ya da dolaylı olarak 8 milyon nüfusu ilgilendirmekte olup, bu durum fındığın sosyo-ekonomik önemini artırmaktadır.

Son beş yıllık (2010-2014) ortalamalara baktığımızda, 778 bin tonluk dünya fındık üretiminin yaklaşık %68’ini (530 bin ton), 675 bin ton kabuklu fındık karşılığı dünya ihracatının %76’sını Türkiye gerçekleştirmektedir. Türkiye fındık üretiminin ortalama %85’ini ihraç etmektedir. Türkiye, 2015 yılında 240.137.287 kg fındık ihracatı karşılığında, 2.827.316.418 $ ihracat geliri elde etmiştir.”

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?