Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK MALİYETİ 21,92 TL FİYATI 28,50 TL OLMALI 

FINDIK MALİYETİ 21,92 TL FİYATI 28,50 TL OLMALI 

Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, 1 kilo fındığın üreticiyle olan maliyetinin 21 lira 92 kuruş olduğunu belirterek TMO tarafından açıklanacak taban fiyatın en az 28 Lira 50 kuruş olması gerektiğini söyledi.   

Tahıl Pazarında bir basın açıklaması yapan Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, “Her yıl sorun çözümünden uzak konuşmaları duymaktan bıktık. Fındık sorunu genel tarım sorununda koparılarak ele alınarak yerel sorunmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Her ürünün kendine göre sorunları ve çözüm yolları bulunmakla birlikte asıl olan devletin tarım politikalarıdır. Tüm sorunların kaynağı uygulanan tarım politikalarının yerli ve yabancı tarım ve gıda şirketlerinin lehine uygulanmasıdır. Serbest piyasa demlen uygulama da buna hizmet etmektedir.” dedi.

 

 

MALİYETTEN AŞAĞI FİYAT BELİRLEME HAZIRLIĞI VAR 

 

Tartışmayı fındık fiyatının ne kadar olacağı üzerinden yapmanın yeterli olmayacağını ifade eden Sağra, “Üretici için ürününü değerinde satabilmesi en önemli sorunlardan biridir. Bunun kalıcı çözümü de halkçı bir tarım politikasının uygulanmasıdır. Bu sağlanmadığı sürece üretici oyalanmaya devam edilecektir. Geçen sezon en ayrıntılı fiyat değerlendirmesini Tüm Köy Sen Ordu Şubesi olarak yaptık. Bu konuda ayrıntılı bilgilendirme yapmıştık. 2019-2020 sezonu için maliyetin 16.52TL olduğunu, buna göre de satış fiyatının 24.78TL olmasının gerekliliğini belirtmiştik. Fındığın bu fiyatı sezon sonunda çıktığını da gördük. Ancak her zaman yapıldığı gibi yeni sezon fındığının fiyatını düşük tutabilmek için fiyatlar birdenbire aşağı çekildi. Anlaşılan o ki, tarım ve gıda tekelleri üreticinin ürününe maliyetinden aşağı fiyat belirleme hazırlığı yapıyor.” diye konuştu.

 

FINDIK FİYATI 28,50 LİRA OLMALI

 

“Tarım ve gıda tekelleri bunu yaparken iktidar da üç maymunları oynayarak onlara hizmet ediyor.” diyen Sağra, “Belki yine TMO'ya fındık aldıracaklar ancak her yıl olduğu gibi göstermelik bir alım olacak. Talebimiz ürüne gerçek değerinin verilmesi ve alım sınırlaması yapılamasıdır. İktidarın TMO oyunu halka şirin gözükmek, tarım ve gıda şirketlerine de "bildiğinizi yapın" mesajı vermektir. Fındık fiyatının ne kadar olacağı konusunda üreticilerin sesine kulak verilmeli. Bu yıl da aynı titizlikle hesap yaptık ve maliyetin olduğunu belirledik. Buna göre 2020-2021 sezonu fındığının maliyeti 21,92 TL. Satış fiyatına yüzde 30 kar hakkı (6,93TL) eklendiğinde en az 28.50TL olması gerekir. Bu hesaplamada 2020-2021 tahmini enflasyonu yer almadı. Bu fiyatın altında fındık piyasasının oluşması tarım ve gıda tekellerinin ekmeğine yağ sürecektir. Her zaman vurguladığımız gibi sorunun çözümünü fiyatla sınırlı tutmuyoruz. Ana politikanın değişmesi gerekir ki, üretici her yıl aynı sıkıntıyı yaşamasın.” şeklinde konuştu.

 

FINDIKTA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Fındıkta çözüm önerilerini de sıralayan Sağra, sözlerini şöyle tamamladı: “Acilen tarım yasaları yeniden değerlendirilmeli. Yeni baştan tarım yasaları yapılmalıdır. Üretici örgütlerinin yer almadığı değerlendirme-tartışmalardan üreticilerin lehine bir yasa yapılması söz konusu değil. Üretici köylüyü ve üretimi koruyan yasal düzenlemeler yapılmalı. Yasaların içeriğinde örgütlenme ve kooperatifleşme kolaylığı olmalı. Özellikle kooperatifleri yok eden, devlet desteğini ortadan kaldıran 4572 sayılı birlikler yasası iptal edilmeli. Kooperatiflerde üreticilerin belirleyici olması güvence altında olmalı; hükümetlerin içişlerine karışması önlenmelidir. Fındık kooperatifler aracılığıyla değerlendirilmeli, ihracatçı kooperatiflerden ürün almalı; kooperatiflerin ürünü işleme ve yurtdışı satışı yapabilme hakkı güvence altına alınmalıdır. Devletin kooperatiflere ve üreticiye yönelik maddi destek yasası hazırlanmalı, bütçeden tarıma ayrılan pay artırılmalı, tarım destekleri ücreti köylüye yani geçimlik tarım yapan çiftçilere verilmelidir. Tarıma destek bütçesinden tarım şirketleri yararlandırılmamalıdır.

Bahçelerin gençleştirilmesi bir plan içinde devlet tarafından teşvik edilerek yapılmalı. Gençleştirme yapılan bahçelerde kayıp devlet tarafından karşılanmalı. Dönüme verilen destek yerine ürüne destek sistemine geçilmeli. Fındık fiyatının belirlenmesinde üreticiler belirleyici olmalı, fiyat belirlemede kural yasal güvenceye alınmalı. Açıklanan fiyat taban fiyat olmalı ve taban fiyatın altında fındık alımı yapanlara yasal yaptırım getirilmelidir. Fındık stratejik ürün kapsamına alınması için yasal düzenlemeler yapılmalı.” ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?