Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

FINDIK SEKTÖRÜNE GÜVEN AZALDI

FINDIK SEKTÖRÜNE GÜVEN AZALDI

DOKA ve TEPAV işbirliği ile gerçekleştirilen Fındık Ticaret Güven Endeksi Anketi -4,1 değerini aldı. Yapılan araştırmaya göre Fındık ticareti yapanların yüzde 60’ı satış fiyatlarında artış bekliyor.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliği ile gerçekleştirilen DOKA Fındık Ticaret Güven Endeksi Anketi, Türkiye’nin bölgesel ve ürün bazlı ilk güven göstergelerinden birini yaptı. DOKA Fındık Ticaret Güven Endeksi ile Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’da fındık ticareti yapan firmaların mevcut durumları ve önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerinin analizini gerçekleştirdi.

FINDIK TİCARETİ YAPANLAR İŞLERDEN MEMNUN DEĞİL

DOKA Fındık Ticaret Güven Endeksi, 2015 yılını negatif değerle tamamladı. Önümüzdeki 3 ayda sipariş, satış, satış fiyatı ve istihdam beklentilerinde düşüş aralık ayında da devam etti. DOKA fındık endeksi, aralık ayında Türkiye geneli ticaret endeksinden daha iyi performans sergiledi. Aralık 2015’te Türkiye genelini temsil eden mevsimsellikten arındırılmamış ticaret endeksi -5,6 değerini alırken, DOKA Fındık Ticaret Güven Endeksi -4,1 değerini aldı. DOKA endeksi bir önceki aya göre 25,8 puan azalırken, Türkiye genelini temsil eden ticaret endeksi aynı dönemde 2,8 puan azaldı. Önümüzdeki 3 aydaki satış beklentisindeki düşüş ve geçtiğimiz 3 ayda işlerdeki azalma, DOKA fındık ticareti güveninin düşmesinde etkili oldu. DOKA fındık ticareti güveni, aralık ayında TEPE’den daha iyi performans sergiledi.

Aralık 2015’te fındık ticareti yapan firmaların yüzde 31’i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 36,1 oldu. Gelecek 3 aydaki satış beklentilerinin denge değerinde Kasım 2015’e göre 6,5 puanlık azalma görüldü. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık ticareti yapan firmaların aralık ayındaki gelecek 3 aya ilişkin satış beklentilerinin, Türkiye geneline kıyasla daha kötü olduğu görüldü. Fındık ticareti yapanların satış beklentileri denge değeri, Mayıs 2015’ten bu yana ilk kez negatif değer aldı.

Fındık ticareti yapanlar artış bekliyor

Aralık 2015’te fındık ticareti yapan firmaların yüzde 59,2’si önümüzdeki 3 ayda satış fiyatlarında artış beklerken, satış fiyatlarında azalma bekleyenlerin oranı yüzde 15,9 oldu. Gelecek 3 aydaki satış fiyatı beklentilerinin denge değerinde Kasım 2015’e göre 9,8 puanlık azalma görüldü. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık ticareti yapan firmaların gelecek 3 aya ilişkin satış fiyatı beklentilerinin, Aralık 2015’te Türkiye geneline kıyasla daha iyi olduğu görüldü.

Fındık ticareti yapanların işlerdeki toparlanma algısı azaldı:

Aralık 2015’te işlerdeki toparlanma algısında geçen aya göre 31,1 puanlık azalma yaşandı. Aralık 2015’te işlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerin oranı yüzde 54,1 olurken, azaldığını belirtenlerin oranı yüzde 24,5 oldu. Fındık ticareti yapan firmaların yüzde 21,4’ü ise işlerinin geçen yıla göre değişmediğini ifade etti. Aralık ayında Doğu Karadeniz’de fındık ticareti yapan firmaların işlerdeki toparlanma algısının, Türkiye genelindeki ticaret firmalarına kıyasla daha olumlu olduğu görüldü.

Fındık ticareti yapanların gelecekten beklentileri düşüşünü sürdürdü

Doğu Karadeniz ve Türkiye ankette yer alan sorular bazında karşılaştırıldığında, Aralık 2015’te Doğu Karadeniz’in Türkiye’ye göre “geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu”, “önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş ve satış fiyatı beklentisi” ve “geçen yıla göre işlerin durumu” göstergelerinde daha iyi performans sergilediği görüldü. “Geçtiğimiz 3 aydaki işlerin durumu”, “gelecek yıl alım yerleri, kırma ya da entegre fındık işleme tesisi sayısı beklentisi”, “geçen yıla göre işlerin durumu” ve “önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş, satış, satış fiyatı ve istihdam beklentisi” göstergelerinde ise Kasım 2015’e göre azalma yaşandı.  MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

 

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?