depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK ÜRETİMİ 1 MİLYON 500 BİN TONA ÇIKARILMALI

FINDIK ÜRETİMİ 1 MİLYON 500 BİN TONA ÇIKARILMALI

Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, fındıktaki üç ana sorunu sıralayarak, “Fındıkta ulusal politikanın hedefi 1 milyon 500 bin ton fındık üretmek olmalıdır” dedi.

Fındıkta üç ana sorunu Albayrak açıkladı

Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, fındık sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fındıktaki sorunlara değinerek konuşmasına başlayan Albayrak, üç ana sorunun altını çizdi. Fındıkta verimliliği yükseltmek, üretim maliyetlerini düşürmek, üreticinin daha çok fındık gelirine ulaşmasını sağlamak için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Albayrak, “Türkiye fındık üretim alanı 760 bin hektardır. Bu alanda ortalama 650-700 bin ton kabuklu fındık üretilir. Dönüm başına 80-100 kilogram ancak üretim yapılmaktadır. Dünya ölçeği ise en az 250 kilogramdır. Fındıkta birinci sorun; dönüm başı üretim mukayesesi yapınca Türkiye olarak fındık üretiminde verimsiz ve kâr oranı düşük bir faaliyet içerisindeyiz. Dünya kilogram birim fiyatı maksimum 0.50 cente üretmektedir. Biz ise 1.5 dolara üretmekteyiz. Fındıkta ikinci sorun; üretim maliyetimiz dünya ile mukayese edince çok yüksek olduğu aşikardır. Üreticilerin üretim maliyetleri yüksek olduğu için haklı olarak ürünlerini yüksek fiyatla satmak istemektedirler. Çözüm ise  verimliliği yükseltmek, üretim maliyetlerini düşürmek, üreticinin daha çok fındık gelirine ulaşmasını sağlamak olmalıdır. Fındıkta üçüncü sorun fındık ihracatımıza ithalatçı ülkelerin koyduğu gümrük vergileridir.
Bu vergiler ancak  serbest ticaret anlaşmalarıyla kaldırılabilir. Bu da ülkeyi yönetenlerin görevidir. Ülkeyi yönetenlerin fındığın fiyatıyla değil, ihracatın önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgilenmeleri sektörün en büyük ihtiyacıdır” diye konuştu.
 

Gümrük vergileri kaldırılmalı

Fındığa uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması gerektiğini ifade eden Albayrak, şöyle konuştu: “İran fındık ithalatına yüzde 72 vergi koymaktadır. Bu ülkeyle karşılıklı anlaşarak Avrupa Birliği gibi ithalat vergisini kaldırırsak, ihracatımız bu ülkeye 100 bin tona ulaşacaktır. Sırada Pakistan, Hindistan, Latin Amerika, Kuzey Afrika gibi arka arkaya anlaşmalar yapılırsa Türkiye olarak 600 bin ton iç fındık  kabuklu fındık karşılığı 1 milyon 200 bin tondur. İhracatı yapabilecek bir imkan yaratılmış olacaktır. Yaratılan bu pazar potansiyelini ihracatçılarımız doldurmaya hazırdır ve her türlü altyapıya sahiptir. Peki bizim üretim ne kadardır; 650-700 bin tondur. Ne yapmak lazım? Acil olarak üretimin 1 milyon 500 bin tona çıkarılması gerekecektir. İmkan var mıdır? Tabi ki vardır... 5 yıllık bir çalışmayla dönüm başı 200 kilogram ilk üretime ulaşıldığında 1 milyon 500 bin ton üretim gerçekleşecektir. Bu miktar 750 bin ton iç fındık demektir. Üretimin 600 bin ton iç fındığı ihraç edeceğiz ve 4 milyar dolar döviz girdisi sağlayacağız. 150 bin tonu iç piyasada tüketilecektir. Bu strateji üreticinin  daha çok kazanmasını, devletin daha çok kazanmasını, sektörün daha çok kazanmasını sağlayacak, tüm taraflar huzur bulacaktır. Hedef huzur değil midir?”

 

Tek dal sistemine geçilmelidir

Albayrak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sonuç olarak fındıkta ulusal politikanın hedefi 1 milyon 500 bin ton fındık üretmek olmalıdır. Üretim maliyetini kilogram başına 50 cente düşürmektir. İhracatta alıcı ülkelerin koyduğu vergilerin kaldırılmasını sağlamak olmalıdır. Bu politikaların gerçekleşmesi için alt sistem çalışmalar kısaca şunlar olmalıdır. Yaşlı bahçelerin yenilenmesi ve tek dal sistemine geçilmelidir. Verimsiz türlerden bahçelerden arındırılması hedeflenmelidir. Eğimli arazi sahipleri ve küçük üreticilere daha yüksek, alan bazlı destek vermek gerekir. Alan bazlı destek para yerine gübre ve ilaç olabilir. Alan bazlı desteğin parasal miktarı kilogram başına en az 5 lira olmalıdır. Düz arazilerde ve büyük arazilerde  bu miktar daha az olmalıdır. Toprak üstünde yaşayan ve toprağında üreticiliği yapanlara ek destek verilmelidir. Çoğu Karadenizliler  bölge dışında ve şehirlerde yaşadıkları için, arazilerini ortakçı tutarak üretim yaptırmaktadır. Bahçe sahipleri  alan bazlı destekten yararlanıp bahçelerinin verimliliği ile ilgilenmemekte, bahçesini ortakçısının insafına bırakmaktadır. Bu yöntem dönüm başı üretim miktarını verimsiz yapmış miktar olarak 80 kilograma kadar düşürmüştür. Karlı ve verimli üretim için; üretimin maliyetini düşürmek, üretimi artırmak için tarım işletmeleri modeli kurulmalı ve teşvikler bu işletmelere verilerek, karlı verimli üretimi organize etmek gerekir.”

Lisanslı depolar kurulmalı

Karadeniz Bölgesine lisanslı depo ve ürün borsalarının kurulması gerektiğini vurgulayan Albayrak, “Tüm Karadeniz’de ürün borsaları ve lisanslı depolar kurulmalıdır. Lisanslı depolar fırsatçılara, spekülatörlere, emanetçilikten haksız kazanç elde ederek zengin olup üreticilerin mağdur olmasını sağlayanlara, haksız kazanç peşinde koşan kayıt dışı unsurlara karşı ivedilikle organize edilmeli, üreticiye güvenli limanlar hazırlanmalıdır. Giresun’daki lisanslı depo ve borsa model esas alınmalı, Trabzon’a 20 bin tonluk, Ordu’ya ve ilçeleri dahil 60 bin tonluk Samsun’a 20 bin tonluk Düzce’ye 30 bin tonluk. Adapazarı’na 30 bin tonluk depolar tesis edilmelidir. Üreticilerin makinalı tarıma geçmesi için gerekli teşviklerin hazırlanması gereklidir. Bütün çiftçiler ÇKS sistemiyle kontrol edilmelidir. Toprağını işlemeyen, üretmeyen, verimliliği artıramayana teşvik verilmemelidir. Türkiye’nin fındıktaki hedefi 1 milyon 500 bin ton üretim,4 milyar dolar ihracat olmalıdır. Bu hedef için yönetim erkini elinde bulunduranların ülkemizin menfaatlerini ön planda tutarak  konuyu ele alması yetecektir” şeklinde konuştu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?