Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK SİYASETİN GÖZETİMİNDE

FINDIK SİYASETİN GÖZETİMİNDE

Fındıkta hasat dönemine yaklaşılırken, gözler hükümetin açıklayacağı fındık fiyatına çevrildi. CHP’li ve MHP’li Milletvekilleri, yeni fındık sezonunda hükümetin hasat öncesinde fiyat açıklamasını ve TMO’nun alımlara devam etmesini istedi. Vekillerin fiyat beklentisi ise en az 24 TL ile 27 TL arasında…

CHP ve MHP fındıkta birleşti

Fındık raporu CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun masasında

 FİYAT 25 TL OLMALI, TMO ALIMA DEVAM ETMELİ

  • CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ‘Fındıkta Oynanan Oyunu Deşifre Ediyoruz’ raporunu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim etti. Raporda, bu yıl fındık taban fiyatının hasat öncesi 25 TL olarak açıklanması ve TMO’nun fındık alımına devam etmesi gerektiğine yer verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Fındıkta Oynanan Oyunu Deşifre Ediyoruz’ başlığı altında 18 maddeden oluşan kapsamlı bir rapor sundu. Fındığın ülke için önemini vurgulayan raporun giriş bölümünde fındığın tarihçesine ve 2018 yılından bugüne özellikle İtalyan firması Ferrero’nun fındıkta fiyat dengesini bozduğuna yönelik ifadelere yer verdi. Ayrıca, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Rekabet Kurumu ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) olmak üzere birçok kurumun fındıkta yaşanan tekel sorununa göz yumduğunu kaydeden Adıgüzel, hükümetin de işbirlikçi hale geldiğini anlattı.

ACİL OLARAK YAPILMASI GEREKEN ÜÇ MADDE

CHP’li Adıgüzel, raporun son kısmında ise fındık konusunda yapılması gerekenlere yer verdi. 18 maddenin yer aldığı sonuç kısmında fındıkta bu yıl acil olarak yapılması gereken 3 önemli maddeye verdi. Raporda, “Bu yıl taban fiyat en az 25 TL olmalıdır. Bu rakam açıklanacak rekolte ve maliyet hesapları ile daha yukarıya revize edilebilir. Fındık taban fiyatı sezondan önce, üretici fındığın dalından tutmadan açıklanmalıdır. Devlet, TMO ve Fiskobirlik eliyle taban fiyat uygulaması üzerinden ve piyasanın altında olmamak kaydıyla fındık alımı yapmalıdır. TMO alım yaparken, randıman oyunları yapılmamalıdır. ‘Fındık ezik, büzük, nemli’ gibi bahanelerle üretici geri çevrilmemelidir. TMO ve Fiskobirlik, aldığı fındığın parasının bir bölümünü peşin ödemelidir. Yeterli sayıda alım ofisi kurulmalıdır. Üretici fındığı coğrafyada seyahat ettirmek zorunda bırakılmamalıdır. TMO alımlarında kota uygulanmamalıdır” dedi.

“FINDIK İHTİSAS BORSASI’NIN KURULMALI”

Lisanslı depoculuğun teşvik edilerek, fındıkta ihtisas borsasının kurulmasına dikkat çeken Adıgüzel, çözüm önerilerini şöyle sıraladı: “Manipülasyonların önlenmesi, rekabetin korunması ve fındıktan ülke ve üretici lehine maksimum kazanım için tıpkı enerji ve bankacılık alanında olduğu gibi Fındık Piyasası Denetleme Kurulu kurulması. Üretici birliklerinin, Ziraat Odalarının, sanayicinin, manav ve tüm tarafların yönetimine dahil edilmesi. Fındık Ar-Ge merkezi oluşturulması ve fındığın katma değerinin ülkemizde kalması için çalışmalar yapılması. Özellikle yabancı firmaların fındık piyasasında tekel oluşturmasının önüne geçilecek tedbirler alınması. Bunların ihracat yetkilerinin gözden geçirilmesi ve Rekabet Kurumu’nun milli çıkarları öne alan şekilde organize edilmesi.  Fındıkta serbest girişimcilerin, yerli sanayinin uluslararası kartelle mücadele edebilmesi için bir araya gelmelerinin teşviki (kümeleme) ve devletin bunlara finansman desteği. Teşvikler zaten mevcut olan alanlarda değil eksik görülen alanlarda verilmelidir. Örneğin: Kırma sektöründe yeterli işletme varken bu sektörde teşvik verilmesi ve yeni işletmeler açılması İtalyan kartel için yeni taşeronlar oluşturmak demektir. Bu nedenle teşviklerin sektörün farklı birimlerinde verilmesi planlanmalıdır.  EximBank, Merkez Bankası, Diğer Kamu Bankaları ve tüm finans sektörünün Türk menşeili ihracatçı firmalara Eylül-Aralık ayları arasında destek vermesi.  Üretimde verimliliğin arttırılması için ziraat mühendislerinin ve üniversitelerin ilgili birimlerinin eğitici faaliyetlerde bulunması.  Fındık bahçelerinin gençleştirilmesi için devlet tarafından finansman desteği. Maliyetleri azaltmak için ilaç ve gübre fiyatlarının düşürülmesi ve yerli üretimlerinin teşviki. KDV’nin düşürülmesi ve vergi muafiyeti. Özellikle taban arazilerinde fındık dışındaki yıllık 2-3 hasat yapılabilen alternatif ürünlerin teşviki.  Lisanslı depoculuğun teşviki. Endüstriyel iklimlendirilmiş depolar.  Fındık İhtisas Borsası’nın kurulması. FİSKOBİRLİK’in tekrar etkinleştirilmesi, siyasetten arındırılması ve düzenleyici görev üstlenmesi için gerekli mevzuat çalışmalarının yapılması.  Fındıkta uygulanan alan bazlı gelir desteğinin devamı. Ancak üretimi teşvik etmek için üretim bazlı olarak düzenlenmesi.  Tarım sigortasının teşviki ve doğrudan gelir desteği için ön şart haline getirilmesi.  Tüm tarafların görüşü ve katkısı alınarak, Fındık Kanunu’nun çıkarılması. Mevsimlik işçi konusunun kapsamlı olarak ele alınması. Ulaşım, konaklama, sigorta ve çocuk işçiliğinin önlenmesi gibi konularda önlemler alınması.”

MHP’li Enginyurt’tan AK Parti’ye fındık tepkisi:

GÜMRÜKTEN MAL KAÇIRDINIZ

  • MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, geçtiğimiz hafta AK Partili milletvekillerinin fındıkla ilgili yaptığı toplantıya Cumhur İttifakı paydaşı olarak çağırılmamalarına tepki gösterdi. “Bizi davet etmeyerek gümrükten mal kaçırdınız” diyen MHP’li Enginyurt, yeni sezonda fındık fiyatının 27 TL olması gerektiğini açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, partisinin Ünye ilçe binasında fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İki yıldır fındıkla ilgili mücadele ettiklerini belirten Enginyurt, “İki yıldır fındık üreticisi memnun. Memnun olduğunu nereden anlıyoruz; iki yıl önce fındık bahçeleri orman gibiydi girmek mümkün değildi. Şimdi futbol sahasına dönmüş fındık bahçeleri. Herkes bahçesini temizlemiş, bu sene açıklanacak fındık fiyatına umutla bakıyor. Bu seneki fiyat güzel olursa Ordu’ya göç daha da artacak. Şu an itibariyle Ordu’nun nüfusu 1 milyonu geçti. Niye; çünkü iki senedir fındık para edince millet geri dönmeye başladı. Ben bu sene fındık fiyatlarının beklentiyi karşılayacağına inanıyorum. Geçen seneki rakamların üzerinden değerlendirirsek, 2 ton fındık 20 bin liraya satılsa 40 bin lira eder. Bu da iki asgari ücretlinin iki yıllık maaşı demek. İnşallah bu sene de iyi fiyat bekliyoruz” diye konuştu.

“BİZ CUMHUR İTTİFAKI’NIN PAYDAŞI DEĞİL MİYİZ?”

AK Parti’nin fındık bölgesindeki milletvekilleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı toplantıya çağırılmadıklarını da kaydeden Enginyurt, “AK Parti milletvekilleri geçtiğimiz günlerde toplantı yaptılar. Bu toplantıya bizi çağırmadılar. Toplantının konu şu; fındık üretilen bölgelerdeki milletvekilleriyle fındıkla ilgili istişare toplantısı. Hayırdır, bizi niye çağırmadınız? Biz Cumhur İttifakı’nın paydaşı değil miyiz? Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı benden çok savunan AK Partili yok. AK Parti’nin bakanlarına saldırı olduğunda benden çok savunan yok. Cumhur İttifakına saldırı olduğunda benden fazla savunan yok ama mecliste AK Partili fındık bölgesi milletvekilleri toplantı yapıyor bizi toplantıya davet etmiyorlar. Etmeyin. Etmediniz diye de üzülmedik ama toplantıda ne karar aldınız bunu duymak istiyoruz. Madem bu kadar vekil toplandınız da fındık fiyatı ne olsun dediniz de biz duymadık? Duyan var mı?” şeklinde konuştu.

“FINDIK TABAN FİYATI 27 TL OLMALI”

MHP’li Enginyurt, bu yıl fındık fiyatının 27 TL olması gerektiğine dikkat çekerek, “Geçen hafta fındık fiyatı 24 TL olsun demiştim ama bu hafta görüyorum ki fındık serbest piyasada 24-25 TL ise, öyleyse bu fındığın taban fiyatı 27 TL olmalıdır. Niye? Çünkü demek ki bunu satın alan var, 25 TL’ye aldığını da kıymeti üzerinden satan var. 25 liradan alanın da bundan para kazandığını biliyoruz. Öyleyse öncelik millet ve üretici olmalı. AK Parti’nin vekillerine de diyoruz ki; meclisin odasında toplantı yaparak fındık desteklenmez. Çıkın adam gibi kaç lira istiyorsanız fındığa söyleyin. Fiyat ne olacak açıklayın. Tarım Bakanına gidip görüşümüzü belirteceğiz. Öyle yok. Gelin burada fındık 27 lira veya 25 lira deyin ama bir fiyat söyleyin. Bu millet sizi görsün ve duysun. Sayın cumhurbaşkanı görsün ve duysun. Sayın cumhurbaşkanı fındığı destekliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, Tarım Bakanlığı fındığı destekliyor. O zaman siz fındık bölgesi milletvekilleri olarak bizi davet etmeyerek gümrükten mal kaçırdınız. Öyleyse düşüncenizi açıklayın” ifadelerinde bulundu.

AK PARTİ İLE CHP’YE ÇAĞRI

Enginyurt sözlerini şöyle tamamladı: “En önemli konumuz fındıktır. AK Parti, CHP ve MHP vekilleri olarak bir araya gelelim. Bir platformda buluşalım ve temmuz ayı bitmeden fındık fiyatını açıklatalım. Tekrar ediyorum; bana göre fındık en az 24 TL olmalı ama 27 lira verilirse bile çok değil diyorum. Bunun aksini iddia eden veya önerisi olan AK Partili vekilde çıkıp fiyatını önersin. Biz bu milletin yanındayız.” ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?