Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Fındıkta 2023 hedefi 5 milyar dolar

Fındıkta 2023 hedefi 5 milyar dolar

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Ülkemizin 22 milyar dolarlık tarımsal ürünler ihracatının yaklaşık 3 milyar dolarını fındık oluşturmaktadır. Bu noktan hareketle 2023 hedefimiz 5 milyar dolar gelir elde etmektir” dedi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, kentin yıllarca barındırdığı potansiyeli kullanmak ve ifade etmek adına çok fazla imkan bulamadığını açıkladı. Artık Ordu’nun değişim ve tarihi bir sıçramaya hazırlandığını belirten Kahraman, “Bundan sonra Ordu, gelecek yıllarda yatırımcılar için cazibe merkezi olacak potansiyellere sahiptir. Kuzeyindeki Karadeniz üzerine kurulacak bir liman ile tamamlanmakta olan Karadeniz-Akdeniz Yolu ve hizmete girmiş olan Ordu- Giresun Havalimanı vasıtasıyla bir ticaret merkezi olacaktır. Onun için Ordu liman istemektedir. Çünkü Karadeniz'i İç Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak olan ‘Karadeniz-Akdeniz Yolu’ ile hizmete giren Ordu-Giresun Havalimanı’nın ulaşıma açılması ardından bu koridorda muhakkak bir ticari hareketlilik olacaktır. Bizler bu ticari hareketlilikte sadece ve sadece kamyon ve TIR’ların egzoz gazından nasiplenmek istemiyoruz. Bizler yüksek kapasiteli ve derin bir limanla bölgenin ticari merkezi olmak istiyoruz. Liman bir kamusal alt yapıdır ve hükümetimizin yatırım programına alınması adına talepkârız” diye konuştu.

Daha fazla üretip çok kazanmanın uğraşı içerisindeyiz

Fındıkta 2023 yılında 5 milyar dolar gelir elde edilmesini hedeflediklerini kaydeden Kahraman, “Ordu, dünyada en çok fındık üretilen bir kent olmanın ve ekonomisi fındığa endeksli olmanın artık bir dezavantaj değil avantaj olduğu gerçeğini yaşamak ve bu alanda dünya pazarlarına etki edecek yatırımlara ev sahipliği yapmak zorundadır. Yıllar itibariyle yaklaşık 200 bin ton kabuklu fındık üreten bir kent olmamız hasebiyle fındık üretiminde lideriz. Bu konumumuzu bir fırsata çevirmek ve fındık sanayisinde dünyada rekabet edebilir hale gelmek istiyoruz. Hâkim pazarların yanında alternatif pazarlarda, klasik ürün yelpazesi yanında mamul ürünlerle, dünya pazarındaki hâkimiyetimizi artırarak sürdürmek istiyoruz. Ar-Ge, Ur-Ge ve inovasyon odaklı yüksek katma değer kazandırılmış ürünlerle dünya pazarından daha fazla pay alabilecek potansiyellere ve o girişimci ruha sahibiz. Bizler, elimizdeki mevcudun, eksiklerimizin, farkındayız.  Yüzde 80 meyilli arazilerde, doğayla dişe diş mücadele ederek ortaya çıkardığımız fındığımızı üreten çiftçilerimizle, bu nadide ürünü kıymetlendiren, tüccar, fabrikacı, sanayici ve ihracatçımızla aynı gemideyiz. ‘Birlikte rahmet-ayrılıkta azap vardır’ şiarı ve bilinciyle 22 milyar dolarlık tarımsal ürünler ihracatımızın yaklaşık 3 milyar dolarını fındık oluşturmaktadır. Bu noktan hareketle 2023 hedefimiz 5 milyar dolar gelir elde etmektir. O nedenledir ki; bizler, bölgemiz ve ülkemiz için daha çok üretip daha da çok kazanmanın uğraşı içinde olacağız” şeklinde konuştu.

Dış ticaret fazla vermekte

Kentin ticaret verilerine de değinen Kahraman, şöyle konuştu: “İlimizin dış ticaret verilerine baktığımızda; yıllık, yaklaşık 203 milyon dolarlık ihracat ve yaklaşık 38 milyon dolarlık ithalat ile dış ticaret fazla vermekte olduğu görülmektedir. Bizler, bu rakamların kat kat üzerinde kazanabilecek potansiyellere sahibiz. İlimizdeki “Bitkisel ve Hayvansal Faaliyetlerin” toplam değeri yaklaşık 2 Milyar TL’dir. Ve bu değeri katlayacak potansiyellerimizi harekete geçirmek adına her geçen gün projeler ortaya koymaya da çalışıyoruz.” MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?