Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Fındıkta gizli tehlike

Fındıkta gizli tehlike

Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “5 yıl önce fındıkta yüzde 3 çürük çıkarken, bugün bu çürük oranı yüzde 15’lere ulaşmış durumdadır. Eğer tedbir almazsak 5 sene sonra ticaret büyük zarar görür.” dedi.

Kadir Durak, fındık sektöründe birinci gündemin fındığa büyük zarar veren küllenme hastalığı olması gerektiğine dikkat çekti. Küllenme hastalığının fındığın raf ömrüne zarar verdiğini vurgulayan Kadir Durak, 5 yıl önce fındıkta yüzde 3 çürük çıkarken, bugün çürük oranının yüzde 15’lere ulaştığını kaydetti. Durak, yaptığı açıklamada; “Türkiye fındık sektörü olarak birinci gündemimiz mutlaka fındıkta küllenme hasatlığı olmalıdır. Çok ciddi bir hastalık olan ve fındıkta çürüklerin artmasına neden olan küllenme hastalığı fındığın raf ömrüne de zarar vermektedir. Özellikle 5 yıl önce fındıkta yüzde 3 çürük çıkarken bugün bu çürük oranı yüzde 15’lere ulaşmış durumdadır. Gerekli tedbirleri almaz isek bir 5 yıl sonra fındık ticareti küllenme hasatlığı nedeniyle durma noktasına gelebilir, ticarette alım satım durma notasına gelme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Fındığın tüm paydaşları ülkemiz ihracatı bu gelişmelerden çok büyük zarar görür.” diye konuştu.

Etkin mücadele içerisine girilmeli

Kadir Durak, fındık sektörünün küllenme hastalığından zarar görmemesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, ihracatçıların, üniversitelerin ve ilaç sanayilerinin daha etkin mücadele içerisine girmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Gerekli tedbirleri zaman varken almaz isek dünyanın en büyük fındık üreten ülkesi olarak küllenme hastalığından çok büyük zarar göreceğiz. Fındık yapraklarının genellikle alt yüzeyinde gelişme sezonunun ortasından sonuna doğru olan dönemde fungusun beyaz renkli kolonileri görülür. Başlangıçta küçük (3-6 mm) ve tozlu beyaz olan koloniler sonuçta yaprağın tamamını sarar. Yaprak yeşil rengini ve parlaklığını kaybederek matlaşır. Beyaz kolonilerin içinde hastalık etmeninin gözle görülebilen küçük, yuvarlak, kahverengi, parlak kırmızı ve siyah renkte kleistotesiyumları oluşur. Daha sonra yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye ve kıvrılmaya başlar. Bu şekilde hastalığa yakalanan yapraklar vaktinden önce dökülürler. Fındıkta sadece fiyatı konuşmaya devam edersek 5 yıl sonra verim ve kalitede sınıfta kalmış bir fındık sektörü ortaya çıkar. Bunu engellemek için acilen verimlilik ve kaliteye önem vererek tüm taraflar Tarım bakanlığı, ziraat odaları, ihracatçı birliği, üniversiteler, ilaç sanayi küllenme hasatlığı ile etkin mücadeleye zaman ayırmalıyız.” MURAT GÜRSOY-ÖZEL HABERHABERE YORUM YAZIN
fındıkcı fındıkcı 20.09.2016

iiiiiii işte fındık piyasadan çekilir siz bayram edersiniz. zil çalıp oynayın.....

elevli elevli 20.09.2016

fındıkta fiyat istikrarı sağlanamazsa kalite en az yüzde elli düşeçektir böylelikle ihraçatcıda bire alıp beşe satamayaçaktır çünki özellikle avrupalı alıçılar fiyattan evvel kaliteye bakar dolayısıyla üretiçiyi forsa mahkümü gibi gören ihraçatcılar bu uyguladıkları politikayı etraflıça gözden geçirmelidirler yayınlamazsınız ama var olan gerçekleri yazdık saygılar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?