Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Fındıkta maliyet düşürülmeli

Fındıkta maliyet düşürülmeli

Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, fındıkta maliyet giderlerinin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bugün 1 kilo kabuklu fındığın maliyetinin 5 ila 7 TL arasında olduğu yerde serbest piyasanın 8.5 TL olması, kimseyi mutlu etmez” dedi.

Fındık fiyatlarının maliyet seviyesinde olması sanayicilerin de dikkatinden kaçmıyor.  Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak da bu konuya dikkat çekerek, mutlaka fındığın maliyetinin aşağıya çekilmesi gerektiğini vurguladı. Albayrak, “Aşikar ki ilimizdeki fındık üreticisinin fiyatların düşük olmasına feryatları haklı. Bunun nedeni hep sözünü ettiğim üretim maliyetlerinin yüksek olması. Bugün 1 kilo kabuklu fındığın maliyetinin 5 ila 7 TL arasında olduğu yerde serbest piyasanın 8.5 TL olması, kimseyi mutlu etmez. Fındık adına laf söyleyen herkes; “üretim maliyetleri neden yükseliyor ve maliyet kalemleri nedir” diye sorgulamıyor. İnsanların gelirleri sabit kalırken, gider kalemlerinin yükselmesinin sebeplerinin sorumlusu kimlerdir? Bu sorular sorulmadan ve doğru cevaplar bulunmadan maalesef fındık üreticilerinin sorunları çözülemez. Bundan da fındık üreticileri mutlu olamaz” diye konuştu.

 

Ciddi stok var

 

Son üç sezonluk fındığın üreticilerde ve tüccarlarda stoklandığını da belirten Albayrak, “Bu sezon rekolte geçen yıla göre yüksektir. Devletin yaptığı rekolte açıklaması dahi geçen yıldan yüzde 20 fazladır. Özel sektörün rekolte tahminleri ise bilindiği üzere daha da yüksektir. Arkasından üç sezonluk fındık üreticilerde ve tüccarlarda stok olarak piyasaya teklif edilmektedir ve çok önemli bir miktar olduğu söylenmektedir. Kısaca mevcut sezon ve eski sezonlardaki stoklarla birlikte miktarsal olarak malcıyız denilebilir” şeklinde konuştu.

 

İhracat miktarsal olarak azaldı

Albayrak, son üç sezonun ihracat rakamlarını da paylaşarak, “Geçmiş dönemde don hadisesi fındık fiyatlarında adeta bir devrim yapmış tarihinin  en yüksek fiyatları olmuştur. Sonraki sezonlardaki üreticinin fiyat beklentileri hep yüksek kalmıştır. İki sezon önceki ihracat miktarı 301 bin ton iç fındık olmuşken, arkasındaki sezon 245 bin tona, bu sezonda 235 bin tona düşmüştür. Fiyatların yüksek olması fındık kullanan herkesi mutsuz etmiş, miktarsal olarak kullanımlar azalmıştır” ifadelerinde bulundu.

 

İlk ihracat rakamları mutlu etmedi

 

1-10 Eylül 2017 tarihleri arasındaki fındık ihracat rakamlarını da aktaran Albayrak, şöyle konuştu: “Bu sezon yeni başlamıştır. İlk ihracat rakamları gelmiştir. Buna göre; 1 Eylül 2017 tarihinde 699 ton iç fındık ihraç edilmiştir. 4 Eylül-10 Eylül 2017 tarihleri arasında ise 3 bin 723 iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bu resmi rakamlara baktığınızda iki sezon öncesi ve bu sezonla mukayese ettiğinizde ihracatın miktarsal olarak eksik olduğunu aynı tarihlerdeki geçmiş yıllar incelendiğinde açıkça göreceksiniz.  Kısaca masanın öbür tarafındakilerin istekleri ile bizim isteklerimiz birbirine uyuşmamaktadır. Tüm bu veriler ışığında devletin asgari taban fiyat açıklaması çok gaydalı olmuştur. Bu anlayış üreticinin malını pazara getirirken daha sakin olmasıyla yerine oturacaktır. Gerçekleri bilerek hareket etmek herkese fayda getirecekti. Açık yaradan zarar gelmez.”  MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?