Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

FINDIKTA SÖMÜRÜYE SON VERİLMELİDİR

FINDIKTA SÖMÜRÜYE SON VERİLMELİDİR

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Ordu İl Başkanı Resul Şahin, fındıkta yaşanan sorunlarla ilgili açıklamada bulunarak, Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’de fındık üreticileri yıllardır ağır bir sömürü altında yaşamaktadır.” dedi.

ÖDP Ordu İl Başkanı Resul Şahin, düşen fındık fiyatları nedeniyle üreticilerin zor günlerden geçtiğini söyledi. Üreticilerin yabancı firmaların önüne atıldığını ifade eden Resul Şahin, “2016 fındık fiyatlarında belirleyici olan gelişme, İtalyan tekeli Ferrero’nun Türkiye pazarına tamamen hakim hale gelmesidir. Fiskobirlik’in ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımında işlevsiz hale getirilmesi sonucu Ferrero’ya ait Çok uluslu Tarım ve Gıda Şirketi Oltan Gıda Dünya fındığının yüzde 75’ini üreten Türkiye fındığının yüzde 35’ini tek başına satın alma konumuna gelmiştir. Oltan Gıda Fındık alımında tek belirleyen, tekel konumundadır. Ancak, Ferrero bununla da yetinmeye niyetli değildir; öyle ki ödemelerinin kg da 15 kuruşunu Sodexo fişleriyle ödemekte, kendi para ve alışveriş sistemini dolaşıma sokmaktadır. Ferrora’ya ait Oltan Gıda fındık alımında kurduğu tekeli fındık üretim alanlarında da kurmak için küçük fındık üreticilerini yok etmeye, böylece toprak alımlarıyla kendine bağlı büyük fındık üretim alanları kurmaya çalışıyor. Hedefinde fındık bahçelerini satın almak ve topraksız kalan köylüleri ucuz işgücü olarak satın aldığı topraklarda çalıştırmak var. Fındığın 7 TL’ye satılabildiği bir düzende üretici çıkış bulamamakta, borçlarını ödeyebilmek için fındık üretiminden vaz geçerek fındık bahçelerini gıda tekellerine satmak zorunda kalmaktadır. AKP diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi fındık üreticilerinin de kaderini gıda tekellerinin , emperyalist merkezlerin eline vermiştir. Fındık fiyatlarındaki bu büyük gerilemeye geçici çözümler aramak, üreticinin tepkisini dindirmek için ara formül arayışlarına bel bağlamak fındığın ve fındık üreticilerinin sonu olacaktır.” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SIRALADI

Konuşmasının arından fındıkta uygulanması gereken çözüm önerilerini de sıralayan Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fındık üreticilerinin örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmalıdır. Sendikal örgütlenmesini sağlayacak, yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Sözleşmeli çiftçilik uygulamasının önünü açacak, toprak satışını zorunlu kılacak yasalar kaldırılmalıdır. Kooperatifleşme teşvik edilmeli, Fiskobirlik ve kooperatifler üreticilerin doğrudan yönetimlerine katılacağı, söz ve karar hakkına sahip olacağı bir biçimde demokratikleştirilmelidir. Üreticilerin üretimden pazarlamaya kadar olan zincir de etkin olmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Gıda şirketlerinin alım tekelleri oluşturmasının önüne geçecek düzenlemeler yapılmalı, gıda şirketleri tek tek üreticilerle değil, onun örgütlü gücüyle (sendika ve kooperatif, oda v.b) pazarlığa oturmak zorunda olmalıdır. Fındık ta taban fiyatı uygulamalısına dönülmeli, fındık fiyatları maliyet+%25 kar payı +insanca yaşam payı üzerinden belirlenerek Fiskobirlik devreye sokulmalı, devlet tarafından gerekli finansal destek sağlanmalıdır. Fındık üreticileri sosyal haklara kavuşturulmalıdır.” ORDU OLAY

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?