Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Fındıkta soygun!

Fındıkta soygun!

Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekai Sağra, “2016 sezonunda 14 liradan açılan fiyatın bugün 8 liraya kadar düşmesinin iktisadi, ticari hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Bu ancak vurgun ve soygun düzeni olabilir.” dedi.

Tüm Köy Sen tarafından ‘ürünümüze, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz’ at başlığı ile fındık kurultayı düzenlendi. Muhasebeciler Odasında yapılan kurultaya Giresun, Amasya gibi illerden gelen sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile üreticiler katıldı. Kurultayda konuşan Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekai Sağra, fındığın sezon başında 14 Lira olmasına karşısın sezon sonunda 8 Lira olmasının fındıkta soygun düzeni olduğunun açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Zekai Sağra, fındık üreticisinin fındıktan kopma noktasına geldiğini belirterek, “Bizim bu günlere geleceğimiz hiçbir zaman sürpriz olmadı. Her geçen gün artan bir ivme sonucu bu günlere geldik. Dünya ölçeğinde bütün manipülasyonlara ve hokkabazlıklara rağmen 2 Milyar Dolar ihracat girdisi sağlayan bir ürünün bu durumlarda olmaması gerekirdi. Düşünüyorum ki böyle bir başıbozukluk, böyle bir sahipsizlik böyle bir ürünü üreten üçüncü dünya ülkesinde bile karşılaşılacak bir durum değildir. Fındık önemli diyoruz, değerli diyoruz ama fındık manipülasyonlarla, dedikodularla yönetilmesini seyirci kalıyoruz. Ülke tarımındaki genel başıbozukluktan da en fazla nasibini fındık aldı. 2016 sezonunda 14 liradan açılan fiyatın bugün 8 liraya kadar düşmesinin iktisadi, ticari hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Bunun adını ben koyamıyorum. Bu ancak vurgun ve soygun düzeni olabilir.” dedi.

Üretici öldürülmeyecek ama süründürülecek

Ülkeyi yönetenlerin fındıkta tekelleşme ve manipülasyondan söz ettiğini ifade eden Sağra, “Bu böyle tespit edilmesine rağmen yıllardan beni buna bir çözüm bulunamaması çok manidardır. Fındık ne kötü yönetildiğinde bile 2 Milyar Dolar getirmişti. Burada söz konusu olan milyonlarca kilo ürün. 1 liralık bir manipülasyonun bile neler getireceği ortada. Fındık üreticisi üzerinde çok büyük bir operasyon var. Ordu’da bu işin ticaretini yapan ihracatçılar manav haline, uluslararası firmaların tedarikçisi durumuna dönüştü. Biz hakkıyla ticaret yapan yerli ve yabancı hiç kimseye karşı değiliz ama bugünkü fındık ticareti bir vurgun, bir soygun düzenidir. Fiyatların bu kadar taban yapmasının başka bir açıklaması yok. Ancak şunu da bilelim fındık üreticisini öldürmeyecekler. Çünkü biz onlara lazımız. Ancak bizi ölüm noktasında bırakacaklar. Çünkü onlara fındık lazım. Fındık olmaz ise 100 Milyar Dolarlık ticaret olmaz.” diye konuştu.

10 liralık fiyat tekelcilerin fiyatıdır

TMO’nun destekleme alımı yapmasına da değinen Sağra, “Bu bir aldatmacadır. Destek adı altında TMO eliyle 10 liralık bir rakam telaffuz etmek bu üreticiye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Biz fındık üreticileri olarak TMO’nun piyasaya girmesini doğru buluyor fakat 10 liralık bir rakamı kendilerinin de ‘fındıkta tekelleşme var, manipülasyon var’ dedikleri çevrelerle ortak alınmış bir karar olarak görüyoruz. Başka türlü de bunun izahı olamaz. Fındıkta verimi artıralım diyorlar ama fındık arttığında fiyatı düşürmek için bir sonucu ortayı çıkarıyorlar. Bunun da mantıklı bir açıklaması yok.” şeklinde konuştu.

Üretici örgütlenmeden olmaz

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan ise tarımdaki çeşitli sorunlardan söz ettikten sonra üreticilerin örgütlenmesi olmadan bir sonuç almanın mümkün olmayacağını ifade etti. Kurultayda söz alan konuşmacılar ise FİSKOBİRLİK gibi üretici lehine çalışacak bir kurumun olmamasını, ziraat odalarının iktidar kanadından gelen baskılara boyun eğmesini, fındık bahçelerinin miras yoluyla parçalanmasını ve fındığın mamul haline getirilmeden ihraç edilmesini eleştirdi.  ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?