Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İKTİDAR RANTA ORTAK OLUYOR

İKTİDAR RANTA ORTAK OLUYOR

MARSİAD Genel Başkanı Bahri Odabaş, “Fındıktaki 50 milyar dolar ranta, siyasi iktidarın ortak olması bu sorunun çözülmemesine neden olmaktadır” dedi.

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Genel Başkanı Bahri Odabaş, dernek olarak 15 yıllık ARGE çalışmalarının sonucunu kamuoyu ile paylaşarak fındıkta sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla Anıtpark Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Odabaş fındık probleminin bir günde çözülebileceğini, fiyatının 15 TL olabileceğini ve 50 milyar dolar kazanç sağlanabileceğini ifade ederek fındıktaki üç sorunu ve çözüm önerilerini sıraladı. Odabaş, “Bizce fındıkta üç sorun var. Birincisi fındığı katma değerli ürüne dönüştürüp dünyaya pazarlayamamak. İkincisi fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının devlet ve siyasi iktidar tarafından muhatap alınmaması ve desteklenmemesi. Üçüncüsü başta hükümet, Türk girişimciler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere fındığın tüm tarafları arasında sağlıklı iletişim ve işbirliğinin olmaması. Üç soruna üç çözüm önerimiz var. Fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilerin hükümet tarafından acilen muhatap alınarak desteklenmesi, lisanslı depoculuğun tüm tarafların görüşü alınarak acilen devreye sokulması ve başta hükümet yetkilileri olarak fındığın tüm paydaşlarıyla bir araya gelerek ortak akıl oluşturulmalı” diye konuştu.

İktidar siyasi ranta ortak oluyor

“Fındıktaki sorun neden çözülmüyor?” sorularına yanıt veren Odabaş açıklamalarını şöyle devam etti: “Bizce fındıktan yaklaşık 50 milyar dolar civarında yabancı firmalar rant elde ediyor. Çünkü yabancı bir firma, malum marka ile fındığın dörtte birinden 12,5 milyar dolar kazanıyor. Kalan dörtte üçünü de ilave edersek bunu tahmin etmenin bir deha istemediği ortadadır. Şüphemiz ve endişemiz odur ki; fındıktaki 50 milyar dolar ranta, siyasi iktidarın ortak olması bu sorunun çözülmemesine neden olmaktadır.”

TMO üreticiyi rantçılara köle yapmaya devam edecek

Fındık alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile ilgili de konuşan Odabaş, “TMO, aldığı fındığı kime satacak? Ya yağ yapıp zararını 80 milyona ödetecek veya yabancı firmalara satıp milletin parasını depo kiralarına, güvenlik ve memur maaşlarına ile yabancılara finans sağlamak için harcayarak 80 milyonu zarara sokup yaklaşık 8 milyon fındık üreticisini rantçılara köle yapmaya devam edecektir.” dedi.

Fındığı 15 liradan almaya hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Odabaş, “Devlet olarak harcadığınız paranın sadece yüzde 5’i ile fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilere fındığı 15 TL’den almak kaydı ile faizsiz kredi verdiğiniz takdirde fındığı 15 TL’den almaya hazırız. Böylece rantçıların oyunu bir günde bozulacak, birkaç tekelci yabancı firmanın karşısına yüzlerce aslan gibi Türk girişimci rakip olarak çıkacağı için onlarda fındığa 15 TL ödemek zorunda kalacaklardır” ifadelerinde bulundu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?