Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KALİTE DÜŞMEMELİ PAZAR ARTMALI!

KALİTE DÜŞMEMELİ PAZAR ARTMALI!

1950’dan bu tarafa fındık sektöründe olan Ilgıt Gıda Müdür Vekili Baran Çoluk, son yıllarda fındıkta kalite sorunu yaşandığını belirterek Türkiye’nin sektördeki liderliğini kaybetmemesi için kalite ve yeni pazarlar oluşturmak için yapılan çalışmaların artırılarak devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.       

Ilgıt Gıda’dan fındık için çözüm reçetesi  

Fındık için yapılması gerekenler hakkında çok sayıda fikrin dile getirildiğini belirten Ilgıt Gıda Müdür Vekili Baran Çoluk, ”Ancak görünen o ki hakikaten yapılması gerekenlerin başında kaliteli verimli fındık üretimi yapmak geliyor. Maalesef son yıllarda özellikle de 2014’teki don hadisesinden sonra bölgemizdeki fındık üretiminde çok ciddi bir kalite kaybı var. Bu kalite kaybı fındığın sezonu içeresinde kullanılırken çok ciddi sorunlarla karşılaşılmasına yol açıyor. Maalesef sanayiciler standartlara uygun ürerim yapmakta zorlanıyor. Kalite kaybından kaynaklı fındığın depolama ve kullanım süreleri kısalıyor. Çok iyi şartlarda saklasanız bile kısa zamanda fındıkta bozulmalar meydana geliyor.” dedi.

DAHA ETKİLİ MÜCADELE OLMALI

“Herkesin bildiği alfatoksin sorunu sezona göre değişmekle birlikte çok arttı.” diyen Ilgıt Gıda Müdür Vekili Çoluk, “Özellikle sahil şeridindeki düşük rakımlı bahçelerde son zamanlarda yıldan yıla değişmekle birlikte küf görülmeye başlandı. Bu küf yapraktan başlayarak sonradan çotanak ve meyveye sirayet eden bir hastalık haline geldi. Bunların tamamı fındığın kalitesini hatta üretim miktarını etkiliyor. Bunlarla çok etkin mücadele edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak hem bilinen özel firmalar hem de devlet tarafından yapılanlar var ancak çiftçinin bu konularda daha çok teşvik edilip bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

FINDIĞIN KATMA DEĞERİ BİZDE KALMALI 

Fındığın satılırken katma değerli hale getirilerek satılmasının fındığa fayda sağlayacak en önemli unsurlardan biri olduğunu ifade eden Çoluk, “Bu uzun yıllardır söylenir hatta bir klişe gibidir ama hakikaten kıymetli bir konudur. Fındığın naturel ya da kabuklu değil de işlenmiş olarak satılması çök önemli. İster füresi olsun ister çikolatası olsun ister ezmesi olsun çok önemli. Bunların hiçbiri olmuyorsa fındığın kavrulmuş hali ile satılması, katma değerin Türkiye’de kalması çok önemli.” diye konuştu.  

 

KULLANAN ÜLKELER ARTARSA FINDIĞIN ÖNÜ AÇILIR  

Yeni pazar arayışının da fındığın geleceği için önem taşıyan bir başka konu olduğunu dile getiren Çoluk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fındığın yeni yerlere, yeni bölgelere satılması gerçekten çok önemli. Fındığın tüketimi yıldan yıla ne kadar büyüyerek giderse, siz üretimi de o kadar verimli ve kaliteli hale getirebilirsiniz. İnsanları üretime teşvik eder hatta maddi olarak da destek sağlayabilirsiniz. Ancak fındıkta yeni pazarlara ulaşmadan sadece belli klasik alıcılar ile klasik pazarlarda olursanız, fındığı ham maddesi olarak görüp ürettiği ürünün yüzde 15-20’sine katan çikolata sektörü ile Türkiye fındık sanayinde çok ileri gidemez. Ancak pazar çeşitlenirse, fındıklı ürünler artarsa, fındığın içine girdiği ürünler artarsa, fındık kullanan ülkeler, fındık kullanan toplumlar, fındığa aşina topluluklar artarsa fındığın önü o kadar çok açılır. Bunlar için yapılan çalışmalar artırılarak, yoğunlaştırılarak devam etmek zorunda.”

 

BÜYÜMEMİZE RAĞMEN KÜÇÜLÜYORUZ!

Söz konusu çalışmaların yoğunlaştırılarak artırılmaması durumunda olabileceklere de değinen Çoluk, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de 5’er yıllık periyotlarda ortalama üretime baktığınızda fındık üretimi artıyor. Ama sadece ülkemizde artmıyor. Dünyada fındık yetiştiren, yetiştirmeyi düşünen, bir ucundan bu işe başlamış ülkelerde de fındığın popülaritesi artıyor. Bu çalışmalar oralarda yapılıyor. Biz bu çalışmaları yapmazsak farklı bir sonuçla karşı karşıya geliriz. Şu anda bile bunun acı bir tablosu rakamsal olarak ifade edilebiliyor. Önceden dünyada fındık üretimin yüzde 75-80’i Türkiye’de yapılırken şimdi yüzde 60-65’i yapılıyor hale geldi. Biz üretimimizi artırmamıza rağmen toplam içinde küçülen bir yapımız var. Çünkü bizden daha fazla büyüyen ülkeler var. Üretimle ilgili bu çalışmalar yapılmazsa biz fındık üretimindeki söz sahipliğimizi kaybederiz. Satış ve pazarlama ile ilgili çalışmalar yapılmazsa da dünyada Türk fındığının tercih edilebilirliği azalır hale gelir. Kalite ile anılan adımız pek anılmaz hale gelir.” YASİN ÇANAKÇIEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?