Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Kısal hibe destekleri açıklandı

Kısal hibe destekleri açıklandı

Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, gıda güvenliğinin ve kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  

Bitkisel üründen hayvancılığa

Hibe desteği kapsamında Ordu’da tarıma dayalı ekonomik yatırımlara yönelik olarak birçok alanda destek verilecek. Bu kapsamda; yaş meyve, sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar desteklenecek. Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması kapsamında ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli mezbaha yapımlarına hibe verilecek. Soğuk hava deposu ve çelik silo yapımı, hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması ve Yenilenebilir enerji kullanan yeni seraların yapımı ile yenilenebilir enerji üretim tesislerine başvuru yapılabilecek.

Balıkçılar desteklenecek

Aynı kapsamda kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının geliştirilmesi için ise çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri olan balıkçı barınaklarının modernizasyonu, balıkçı barınakları ile birlikte iç sularda, denizlerde ve havuzlarda yetiştiricilik yapan işletmeler için buzlama makinesi, balık nakil tankı, kafes ve kafes ağı, balık boylama makinası, fish pump, tambur filtre, tekne üzerinde hidrolik yükleme ve boşaltma aparatları da desteklerden faydalanabilecek.

Öte yandan çiftlik gübresi depolama, işleme ve dağıtma sistemleri, ceviz hasat makineleri de destek kapsamına alındı.

Arıcılar da destek kapsamında

Yaylacılar ve gezici arıcılar için çekilir tip güneş paneli, çekilir tip karavan, yaylacılar için çadır, ahır ve ağıl, arıcılar için bal süzme, sır alma, bal dinlendirme kazanı da destek alacak kalemler arasında yer alıyor.

Don ve dolu zararı önlenecek

Bitkisel üretime yönelik yüksek plastik tünel, meyve bahçelerinde don ve dolu zararını engellemeye yönelik sistemler, mantar yetiştiriciliğine yönelik sera, faal durumda olup yenilenebilir enerji kullanacak seraların modernizasyonu için ısıtma sistemi, ısı perdesi, polikarbon sera örtüsü,

Ayrıca, tarımsal üretimiyle orantılı çiftlik içinde üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik işleme tesisleri, soğuk hava deposu, soğuk oda, şoklama ünitesi, çelik silo, hayvansal üretime yönelik en fazla 1000 adet kapasiteli taşınabilir kanatlı kümesi, süt soğutma tankları, süt sağım sistemleri, yem karma, kırma ve ezme makinası, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemlik ve sulukları, hayvan padok sistemleri ve üstü kapalı kaba yem deposu gibi altyapı sistemleri ile bilişim sistemleri ve eğitimine yönelik yatırımlar hibe yoluyla desteklenecek.

Yüzde 50 destek

Desteklenecek yatırımlar için hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine kadar hibe desteği sağlanacak olup, hibeye esas yatırım tutarının üst sınırı yeni tesis başvuruları için 2 milyon TL, kapasite artırımı veya teknoloji yenileme başvuruları için 1.5 milyon TL,  tamamlama yatırımı başvuruları için ise 1.75 milyon TL; kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri ve bilişim sistemleri ve eğitimine yönelik konularda ise hibeye esas proje tutarı 500 bin TL olacak.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ilimizde bugüne kadar 81 proje imzalanmış olup, bu projelerden 73 proje tamamlanmış, 8 proje ise devam etmektedir. Bu 81 projenin toplam yatırım tutarı 46 milyon TL olup, yatırımlara sağlanan hibe tutarı 20 milyon TL.

Hibe desteği kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımlara yönelik olarak Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak başvuruların, 11 Aralık 2017 tarihine kadar  www.tarim.gov.tr internet adresinde yer alan elektronik ağ üzerinden yapılması gerekiyor. ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?