Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

KİVİ BAL ARISIYLA TATLANACAK

KİVİ BAL ARISIYLA TATLANACAK

Ordu’da üretilen kivilerin verim ve kalitesi bal arısıyla arttırılacak.

Ordu’da 2016-2017 yıllarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle "Bal Arısının Kivi Bitkisi Polinasyonunda Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" uygulanacak. Proje ile bitkisel üretimde arı tozlaşması ve elde edilen ürünlerin nitelik ve niceliği artacağından, bol ve kaliteli meyvelerin pazarlanması daha kolay olacak, üreticilerin ekonomik anlamda daha güçlü olması sağlanacak. 2016 yılında uygulamaya başlanacak olan bu proje ile Altınordu ve Fatsa ilçelerinde demonstrasyon (gösteri) bahçeleri kurulacak. Bu bahçelerden elde edilen sonuçlar kivi yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ilçeler olan Altınordu, Fatsa, Gülyalı, İkizce, Perşembe, Ulubey ve Ünye'de yapılacak.

KİVİ İYİ TOZLANMAZSA VERİM DÜŞER

Proje yürütücüsü Ahmet Kuvancı, proje ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Kaliteli ve yüksek verim elde etmek, modern meyve yetiştiriciliğinin en önemli amacıdır. Bu amaçla teknik işlemler yanında, tozlanma ve döllenmeye ilişkin sorunların bilinmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm yollarının bulunması bir gerekliliktir. Aksi takdirde verim kaybının yanında şekilsiz, çarpık, tatsız ve Pazar değerleri düşük meyveler oluşmaktadır. Kivi dioik (iki evcikli) çiçek yapısında bir bitkidir. Erkek ve dişi çiçekler ayrı bitkilerde bulunmaktadır. Bitkilerde tozlaşma genel olarak rüzgar veya böceklerler gerçekleşmektedir. Polenler rüzgarla da taşınabilirler. Ancak bitkilerin çiçeklenme zamanında arzu edilen rüzgarlar olmayabilir veya polenlerin bitkilere bu şekilde taşımaları sırasında yolda kuruma ve dişi çiçek üzerine geldiklerinde çimlenme özelliklerini kaybetmiş olma tehlikesi vardır. Bu nedenle tozlanmada böcek ve arılar önem kazanmaktadır.” dedi.

Kuvancı, etkili bir tozlaşma için, kivilerde çiçeklenme zamanı 1 hektar alanda en az 3-4 arı kovanı bulundurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Proje kapsamında yapılan araştırmadan da bahseden Ahmet Kuvancı, şöyle konuştu: “Perşembe ilçesi Efirli köyünde 20 metre rakımda bulunan Hayward kivi çeşidinde (Actinidia deliciosa cv. Hayward), 2009 ve 2010 yıllarında yürütülmüştür. 3 ayrı bahçede belirlenen 6 dişi kivi bitkisinin 3 tanesi arı girişi serbest bırakılmış, 3 tanesi ise arıların girmesini engellemek için kafes içerisine alınarak, çiçeklenmeden 3 gün önce 3,8 mm x 3,8 mm gözenekleri bulunan file ile kapatılmıştır. Belirlenen her bahçeye çiçeklenme öncesi 5’er adet arılı kovan konmuştur. Çiçeklenme döneminde her bir bitkide 5 çiçek üzerinde eş zamanlı olarak 10’ar dakika süreyle bal arısı ve diğer böceklerin ziyaret sayımları yapılmıştır. Bal arısından morfolojik olarak küçük olan böcekler sayım dışı bırakılmıştır. Bal arılarının, bitkinin 12 günlük çiçeklenme dönemi içerisinde 5 çiçek üzerine ortalama 5,63 adet ziyaret gerçekleştirdiği saptanmış olup morfolojik olarak bal arısına eşit veya daha büyük böceklerin ziyaret gerçekleştirmediği gözlenmiştir. Tam çiçeklenme döneminde, ağaçlar üzerinde çiçek sayımları yapılmıştır. Bir ağaçta ortalama olarak 776 adet çiçek belirlenmiştir. Arı girişine serbest bırakılan ağaçlarda açan çiçeklerin %98,92’si, arı girişine kapatılan ağaçlarda ise çiçeklerin %32,08’nin meyveye dönüştüğü saptanmıştır. Meyvelerde tohum sayısı ve raf ömrüne de bakılmıştır. Bal arısına açık olan alandan elde edilen meyvelerde ortalama raf ömrü 66,78 gün, tohum sayısı 1497 adet olarak, arı girişine kapatılan meyvelerde ise ortalama raf ömrü 58,15 gün ve tohum sayısı ise 153 adet olarak belirlenmiştir. Bal arılarının tozlaşmaya dolayısıyla döllenmeye yaptığı katkı, bal arısız ortama kıyasla 9,8 kat daha fazla bulunmuştur.”

MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Bunları biliyor musunuz?

.Dünyadaki gıda maddelerinin yüzde 90’ı 82 bitki türünden elde edilmektedir. Bu bitki türlerinden 63’ü (yüzde 77’si) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duymaktadır. 

.Dünya genelinde arı tozlaşması ile elde edilen ürünün o yıl üretilen balın değerinin 50 katından fazla olduğu bilinmektedir.

.ABD’de bitkisel üretim yapan üreticiler polinasyon amacıyla arıcılara koloni başı 100 ile 175 Dolar arası ücret ödemektedirler.

.Bal arısının 11,3 kilometre mesafeye kadar gidebildiği, ancak 800 metreye kadar olan uzaklıkta yoğun olarak çalıştığı, bal arısının mecbur kalmadıkça 600 metreden daha uzaklara gitmeme eğiliminde olduğu belirtilmektedir.

.Ekonomik değeri iyi olan bir meyve binin üzerinde çekirdek içerir. Meyve iriliği ile çekirdek sayısı arasında yakın bir ilişki vardır. Normalden az sayıda tohum içeren meyveler küçük, yuvarlak, çok tüylü ve Pazar değerleri düşük olmaktadır.

KİVİ BİTKİSİNDE BAL ARISININ ETKİSİ

                                                            Arılı kivi bahçesi                        Arısız kivi bahçesi

 

Bir ağaçtaki meyve sayısı                         767 adet                                    249 adet

Ağaç başına verim                                    75 kilogram                                13 kilogram

Çiçeklerin döllenme oranı                         yüzde 99                                    yüzde 32

Meyve tohum sayısı                                 bin 497 adet                              153 adet

Meyve ağırlığı ortalama                            99 gram                                    44 gram

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?