Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

KOBİ’LERE FAİZSİZ DESTEK

KOBİ’LERE FAİZSİZ DESTEK

KOSGEB Ordu İl Müdürü Sinan Şahin, Ordu’daki KOBİ’lere geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli 700 bin TL destek verileceğini açıkladı.

KOSGEB Ordu İl Müdürü Sinan Şahin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Salonunda, İmalat Sanayi firma temsilcilerine Kobigel ve Kobi Gelişim Destek Programı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması ve KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla hazırlanacak olan projelere destek verileceğini belirten Sinan Şahin, şöyle konuştu: “Destek başvuruları 1 Nisan 2016 Cuma günü başlamış olup 6 Mayıs 2016 Cuma günü sona erecek. Proje süresi en az 6 ay en fazla 36 ay süreli olabilecek. Geri ödemesiz destek limiti en fazla 300 bin TL,  geri ödemeli destek limiti en fazla 700 bin TL olacak. Projesi kabul edilen imalatçı firmaya KOSGEB yüzde 80 orana kadar destek verebiliyor. Ordu’nun bu projeden mutlaka payına düşeni alması gerekir. Daha sonra çıkacak desteklerden para azaldıkça destek verme sayısı da azalacak. Elinizi çabuk tutmanız gerekiyor” dedi.

Desteklenecek proje giderleri hakkında da bilgiler veren Sinan Şahin, şu ifadelerde bulundu: “Program kapsamında desteklenecek proje giderleri Proje Teklif Çağrısında belirlenir ve belirlenen esaslar dahilinde desteklenecek proje giderlerine Kurul karar verir. Ancak; gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri desteklenmez. Personel giderleri, net ücret (asgari geçim indirimi, ikramiye, prim vb. ek ödemeler hariç) üzerinden desteklenir. Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider grupları toplamı ile destek türleri, Proje Teklif Çağrısında belirlenen üst limit, oran ve varsa gider kısıtlarını geçmeyecek şekilde Kurul tarafından belirlenir. Bu destekten yararlanmak için firmanın 2015 yılı Nace kodu imalat sektörüne yönelik olması gerekiyor. 2014 - 2015 Yılları verilerine göre; ortalama net satış hasılatı en az 200.000 TL, ortalama çalışan sayısı en az 2 olan İşletmeler, Son başvuru tarihine kadar 2014 ve 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannamesinin onaylı olan, 2014-2015 yılları için onaylı Kurumlar Vergisi veya Gelir Vergisi Beyannamesini (bilanço usulüne göre defter tutan şahıs işletmeleri için) ibraz edebilen ve 2014-2015 yıllarından herhangi birinde faaliyet karı elde eden İşletmeler, başvuru yapabilecektir.”

Müdür Şahin, KOSGEB’in bu sene içerisinde imalat sanayiye yönelik faizsiz kredi desteğinin olacağını fakat bunun şartlarının ve tarihinin henüz netleşmediğini de sözlerine ekledi.  ÇETİN GÜMÜŞ

 

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?