Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

MİLLİLEŞMEDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ

MİLLİLEŞMEDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, yeni yapılan ihale ile kentin çöp toplama ihalesini 1 milyon lira daha ucuz bir fiyatla yaptırdıklarını belirterek, “Millileşmeden taviz vermeyeceğiz. Dönemimiz içerisinde bu hizmeti biz millileştireceğiz” dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, CHP’li belediye meclis üyelerinin çöp ile ilgili verdikleri soru önergesini cevaplandırdı. Bütün blokajlara, bütün manipülasyonlara, bütün ahlaki olmayan müdahalelere rağmen çöp toplama konusunda memnuniyetin azalmadığını belirten Tören, “Aldığımız kararın şehir ve millet lehine olduğu konusunda vicdanların rahat olduğunu biliyorum. Bu kararı alırken de bu duyguyu hissederken de hukukun dışına asla çıkmadık. Yasal çerçeve içerisinde idareye tanınan hak ve sorumluluk dairesi içerisinde bir işlem yaptığımızı ve bu işlemin neticesinde 4 aylık bir pazarlık sürecinde ALBEL firmamız yapmış olduğumuz hizmetinde mevcut bir önceki dönem memnuniyetinin üstünde bütün blokajlara, bütün manipülasyonlara, bütün ahlaki olmayan müdahalelere rağmen memnuniyetin eksilmediğini ve bu çalışmaların sorunsuz ‘temiz şehir’ sloganımıza ve iddiamıza yakışır şekilde devam ettiğini gördük. Aynı zamanda kasamızda çok şükür tasarruf yapıp, para kaldığını da gördük. Yeni dönemle ilgili çok açık ve net söylüyoruz; şeffaflıktan, rekabetten, etikten, kamu yararından vazgeçmeyeceğiz. Sadece inandığımız bir şey var; bu iş Türkiye’de daha ucuza aynı kaliteyle ve aynı memnuniyetle yapılabilinir mi diye idare olarak düşünmek, bunu sorgulamak hakkına sahibim. Biz bir kamu kuruluşuyuz. Hiçbir ticari güç, yapı, zümre devletimizin ve milletimizin üstünde değildir. Hiçbir dayatmaya, baskıya bizim boyun eğmememiz gerekiyor” diye konuştu.

“Bu ranttan kimler besleniyor?”

Tören, “Allah nasip ederse dönemimizde kamu etiğinden, kamu yararından ve tasarruftan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizim en büyük gelirimiz giderlerin azaltılmasıdır. Daha önemlisi birlik zamanı diyorum. Dolayısıyla biz bu gördüğümüz mevcut giderlerin azaltılması hepimizin tek tek geriye dönüp giderlerimizi incelememiz gereken bir husustur. İlk defa gelirin gidere fazla verdiği bir bütçe yakaladık. Nasıl yaptık bunları? Böylesi bir ortalamada TEFE ve TÜFE’yi bile üstüne koyduğumuzda 2 milyon liraya yapacağımız işi biz 1 milyon lira ve altında yapabiliyorsak o zaman tersine sormak gerekiyor; bu çöpten, bu ranttan kimler besleniyor? Alacağımız kararlar sadece belediyemizi, belediye meclisimizi, sadece şehrimizi değil, bölgemizdeki ve Türkiye’deki bu sektörü de rahatlatacak kararlar olacak. Bunlara inanın. Millileşmeden taviz vermeyeceğiz. Dönemimiz içerisinde bu hizmeti biz millileştireceğiz. Tercihlerde, yöntemde değişikliğe gidebiliriz. Ben bu konuda savcılığa başvuruda bulundum. İçişleri Bakanlığını yapmış olduğumuz işlerin denetlenmesi için davet ettik. Biz bu konuda verilecek olan kararlara son derece açığız” ifadelerinde bulundu.

Çöp ihalesinden kar yaptık

Yeni uygulama ile 1 milyon lirayı kasalarında tuttuklarını kaydeden Tören, şöyle konuştu: “Ben bu firma ile ilgili tek bir kötü cümle kurmadım. Sadece şunu söyledim; şehrimiz güzel temizleniyor. Fakat ben bu hizmetin karşılığında ödenen fiyatı mevcut gelirlerimizi, mali durumumuzu dikkate aldığımızda veya sektörün ortalamasını incelediğimizde benim için parayı aşırı buluyorum. Hiçbir dönemin yöneticisini töhmet altında da bırakmadık ama bana göre fazla. Ben Türkiye’deki muhalif partiler de olmak üzer birçok seçilmiş belediye başkanlarıyla bizzat görüşerek kapsamlı bir çalışma yaptık. Aynı işi biz şu anda 1 milyon TL daha ucuza yapabiliyoruz. Bu süreci iyi niyetiyle sorgulayanlara bir sözüm yok ama bu işin tetikçiliğini yapan ve bu süreci akamete uğratmak için her türlü kirli girişimi yapanlarla da ilgili haklarımızı saklı tutuyoruz. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Kanun, hukuk hepimiz içindir. Ben de birey olarak onurumu, manevi şahsiyetimi ve temsil ettiğim belediyenin manevi şahsiyetini korumak zorundayım. Bizim kötü niyetli kişilere ortak bir sesle dur dememiz gerekiyor.” MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER



Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?