Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

O şirket için imzalar atıldı

O şirket için imzalar atıldı

Türkiye'de en çok bal üretilen illerinin başında gelen Ordu'da, AB desteğiyle yapılan bal analizi ve paketleme tesisinin işletilmesi için dün kurulması gereken şirket için imzalar atıldı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyetine gerçekleştirdiği ziyaretinde Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen yaklaşık 10 milyon Euro bütçeli "Arım Balım Peteğim Projesi" kapsamında kurulan bal paketleme tesisi ve analiz laboratuarının hazır olduğunu ve test üretimlerinin sürdüğünü söyledi. Projenin Ordu adına gurur verici olduğunu söyleyen Vali Yavuz, göreve başladığında projeyle ilgili bir takım sıkıntıların olduğunu, ancak yürüttükleri çalışma sonucu bu sıkıntıları aştıklarını kaydetti. 

Avrupa Birliği destekli olan projeye Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir taahhüdü  olduğunu ifade eden Vali Yavuz, "Eğer bu proje gerçekleşmediği taktirde birincisi hükümetimiz açısından bir itibar kaybı, ikincisi ise buraya verilen 10 milyon euro gibi ciddi bir paranın geri ödenmesiyle karşı karşıya kalacaktık." diye konuştu.

İlin valisi olarak konuya hassasiyet şekilde yaklaştıklarını anlatan Vali Yavuz, "Bu proje ile ilgili bir şirket kurulması gerekiyordu. Bu şirketin kurulması içinde etkili bir çalışma yürüttük. Şirketin kurulması için tüm çevre illerdeki birlikleri buluşturduk. Zaman zaman zorluklarımız oldu, ama nihayetinde üreticilerimizi ikna ettik. Ayrıcı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin'de ricamızı kırmayarak önemli bir kaynakla şirkete girdi. Çok şükür bugün itibariyle imzalar atıldı ve bu şirketi kurmuş bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

"Piyasaya marka bal sunacağız"

Projenin arıcılık sektörüne çok ciddi katkısının olacağının altını çizen Vali Yavuz, şöyle konuştu: "Yaklaşık 240 maddenin analizi yapılacak. Bu balların hangi maddeden, hangi çiçekten üretildiği tespit edilecek. İkinci olarak ise balda en büyük sorunlardan birisi atık. Balın içerisinde insan sağlığına zararlı ne gibi katkılar var bilmiyorsunuz. Bu tesisle birlikte bunların tamamını da tespit etme imkanına sahip olacaksınız. Dolayısıyla biz burada kurduğumuz şirketle piyasa marka bal sunacağız. Bu balların üzerinde "Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır" gibi ibareler yer alacak. İnşallah bu ballar daha sonra kurulan şirket aracılığıyla yurt içi ve yurt dışındaki firmalara satılacak. Ayrıca bu tesis sayesinde üreticilerimizin alın terini koruyacağız ve kendilerine de katkı sunacağız."

Vali Yavuz, bal ihracatına da katkı sunması beklenen tesisin bu noktalara gelmesine katkı sunan arıcılara, birlik başkanlarına ve tüm emeği geçenlere de teşekkür etti.

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen'de, Vali Yavuz'a ziyaretinden dolayı teşekkürlerini iletti. ORDU OLAY

 

 

 

 

 

 

 

Bizim gerçekten Ordu adına gurur duyduğumuz bir proje. Bizden önceki valilelere, arıcılık enstitüsü müdürlerine, katkısını bilmediğim her kim varsa ayrı ayrı hepsine çok teşekkür ediyorum. Ben de geldiğimde bu projenin belirli bir aşaması gerçekleşmiş ve bir takım sıkıntılı durum söz konusuydu. Tabi devletin bu projeye bir taahhüt var. Eğer bu proje gerçekleşmediği taktirde birincisi, hükümetimiz açısından irtifa kaybı, ikincisi de verilen 10 milyon euroluk hibenin de geri ödenmesi gibi bir durumla karşı karşıyaydık. Tabi böyle bir durumda ilin valisi olarak konuya vaziyet ettik. Tüm ekipleri toplamak suretiyle buradaki sorunları giderdik. Arkasından burada bir şirket kurulması gerekiyordu. Şirket kurulması için de hepinizin bildiği gibi sessiz sedasız ama etkili bir çalışma yürüttük. Buradaki arıcılık birliklerinde üyeleri bir araya getirdik. Tüm çevre illerdeki birlikleri bir araya getirdik ve kendilerine 40 milyon liralık bir tesis  teslim edeceğimizi, burada bir şirket kurulması gerektiğini ifade ettik. Zaman zaman zorluklarımız oldu ama nihayetinde aklın yolu bir. Üreticimizi ikna ettik. Hatta şirketin başarılı olması için benim ricam üzerine Servet başkanımıza dedim ki sizin bu dernekte olmanız gerekir diye kendine ricada bulundum. Sağolsun o da bu ricaımızı kırmıyarak derhan dedi. Önemli bir kanakla şirkete girdi. .Kısacası bugün itaibariyle şirketi kurmuş bulunuyoruz.

240 civarıda markırları kyomak suretiyle balın hangi maddeden üreildiğin itespit ededbielceksiniz. Hangi çiçekten bal, hangi materelyadan üretilmiş olduğunu tespit edeceksiniz. Bada en önemli sorunlardan bir tanesi atık. Yani içinde hangi insan sağlşığına zararlı katkı maddesi var. Bunları ntamanını tespit etme imkanına sahipsiniz. Bir de son dönemde şikayet edilen konulardan birtanesi. Şeker konusu. Şeker konusu sadece birtanaesi. Doalsıyla biz burada ne yapıcaz. Kurduğumuz balmek şirketiyle . Marka piyasaya marka bal sunacağız. Diyeceğiz ki Ordu arcılık enstitüsü atarafında ntest edilip onaylanmıştır. Katkı maddesi olmadığı. Diyeim ki bu a çiçeğinden üretilen baldır şeklinde. Doalsıyıla piyasada üreticimizin alın terini gerçekten dönüşterecebbilecek karşılığını alabileceği bir şeye dönüteceğiz. O yüzden de bal ihratacatı dahil olmak züere. Tüm arıcılarımzı bu  tesislerden istiafade edebilecek. Bugün itibariyle çok mutluyuz. Gerçekten bütün arkadaşlarımıza arıcılar birliği başkanımızı, arıcılık enstüsünidek imdürümüzü ordaki tüm ekibini. Tarım il müdürülüğümüz orada çok önemli çalışmalar yaptılar. Kemal bey ilçe ilçe gezdi toplantılar geçrekleitirdiler. Bugün itibariyle ordunun liderliğinde  şirketmizi kurmuş bulunuyoruz. Ordulularımıza hayırlı uğurlu olsun. Bal sektörüne hayırlı uğurlu olsun. İyi neticeler alamyı bekliyoruz.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?