depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Ordu ek gelirle kazanıyor

Ordu ek gelirle kazanıyor

Tek geçim kaynağı fındık olan Ordu’da üreticiler; çilek, istiridye mantarı ve ceviz gibi ek gelir getirici ürünlerle kazanıyor.

Tek geçim kaynağı fındık olan Ordu’da üreticiler; çilek, istiridye mantarı ve ceviz gibi ek gelir getirici ürünlerle kazanıyor.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, 2017 yılında yapılan çalışmaları ve 2018 yılında uygulanacak proje ve çalışmaları değerlendirdi.  Kemal Yılmaz, 2018 yılında örnek bahçe sayısını arttıracaklarını belirterek, “İlimizde yaşlanan ve buna bağlı olarak verimden düşen fındık bahçelerinin yenilenmesi amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 2017 yılında "Fındıkta Yenileme ve Gençleştirme Projesi" ni hayata geçirdik. Bu proje kapsamında ilimizde bulunan yaşlı ve verimden düşmüş eğimli bahçelerde teraslar oluşturulmuş ve bu teraslara tek dal dikim sistemi kullanmak suretiyle modern bahçeler tesis edilmiştir. 2018 yılında da uygulayacağımız projelerle bu örnek bahçelerimizin sayısı daha da artacaktır” dedi.

Çilekte hedef bin ton

Çilek üretiminde bu yıl hedefin bin ton üretim miktarının üzerine çıkmak olduğunu kaydeden Yılmaz, “Üreticilerimizin daha çok kazanmasını sağlamak amacıyla ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarımız da devam etmiştir. Özellikle çilek yetiştiriciliği konusunda çok yol kat ettik. Son yıllarda üretim miktarı 15 tona kadar gerileyen çilek yetiştiriciliği, İl Müdürlüğümüz tarafından verilen destekler ve yapılan eğitim çalışmaları sonucunda 2017 yılında 300 dekar alanda 750 tonun üzerine çıkmıştır. 2018 yılında bin ton üretim miktarının üzerine çıkmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İstiridye mantarı tesis sayısı iki katına çıkacak

İstiridye mantarında yürütülecek olan çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Yılmaz, “Yine son yıllarda gelişmekte olan istiridye mantarı üreticiliğini artırmak için de çalışmalar yaptık. Gerek Genç Çiftçi Projeleri, gerekse verdiğimiz eğitimler ve destekler sonucunda 2015 yılında 1 işletmemiz varken, 2017 yılı itibari ile işletme sayımız 15'e ulaşmış olup 70 ton üretim gerçekleştirildi. Amacımız 2018 yılında istiridye mantarı tesis sayısını iki katına çıkartmak ve 200 tonun üzerinde üretim gerçekleştirmektir. İlimiz ürün çeşitliliği açısından önemli bir diğer ürün olan ceviz üretimini yaygınlaştırmak amacıyla uyguladığımız projeler ile de 375 dekar alanda yeni kapama ceviz bahçeleri oluşturduk. Bunların yanı sıra patates yetiştiriciliği, sebze tarımı ve seracılığı geliştirmek amacıyla yine birçok başarılı proje ve çalışmaya imza attık” şeklinde konuştu.

Boş bulunan tarım arazileri değerlendirilecek

Hayvancılığın gelişmesine yönelik yapılan çalışmalardan da bahseden Yılmaz, şöyle konuştu: “İlimizde hayvancılığı geliştirmek amacıyla Bakanlığımız tarafından uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında 134 yetiştiricimize 777 adet büyükbaş, 59 yetiştiricimize 2.166 adet küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirdik. DOKAP desteklemeleri kapsamında ilimize birçok yeni modern ahır kazandırdık. Serbest sistem ve organik yumurta üretimini geliştirmek amacıyla projeler yürüttük. Arıcılıkta ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik projeler uyguladık. Bunların yanında Bakanlığımız talimatları doğrultusunda mevcut işletmelerimizde yoğun bir şekilde küpeleme ve aşılama çalışmaları yürüttük. Hayvancılık işletmelerimizin güncellenmesi amacıyla mesai mefhumu gözetmeksizin işletmeleri yerinde görmek suretiyle hayvan sayılarımızı belirledik.  Ayrıca, 2018 yılı Sayın Bakanımız tarafından buzağı ölümlerinin önlenmesi yılı olarak ilan edildi. Biz de İl Müdürlüğü olarak "Yerli ve Milli Tarım İçin Buzağılar Ölmesin" sloganı ile 2017 yılı sonu itibari ile başlattığımız eğitim çalışmaları kapsamında mahalle mahalle dolaşarak yetiştiricilerimize buzağı yetiştiriciliği konusunda eğitimler vermeye başladık ve 2018 yılında da bu eğitimlerimizi artırarak devam edeceğiz. Ülkemizde hayvancılığın gelişmesinde meraların ve yem bitkilerinin çok önemli olduğunu biliyoruz. İl Müdürlüğü olarak ilimiz mera alanlarının yaklaşık 10 bin hektarlık bölümünde ıslah çalışmalarını tamamladık ve ıslah çalışmalarımıza 2018 yılında da devam edeceğiz. Bunun yanında Akkuş ve Mesudiye ilçelerimizde boş bulunan tarım arazilerinin değerlendirilerek, bu ilçelerdeki hayvancılık işletmelerinin kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2017 yılı sonu itibarıyla başlattığımız "Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi" ile 4 bin dekar yeni yem bitkisi üretim alanı oluşturduk. 2018 yılında yapacağımız projelerle bu alanları daha da artıracağız.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?