evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Ordu için hayvancılık vazgeçilmez

Ordu için hayvancılık vazgeçilmez

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Nasıl ki bitkisel üretimde fındık vazgeçilmezimizse, hayvansal üretim açısından da küçükbaş hayvancılık ilimiz açısından vazgeçilmezdir. Yani hayvansal üretimde bu coğrafyada bu kadar mera varlığı olan bu bölgede küçükbaş hayvancılık kaçınılmazdır” dedi.

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, ülke nüfusunun her geçen gün arttığını belirterek, artan nüfusun gıda gereksiniminde de aynı oranda artış gösterdiğini açıkladı. Bu nedenle hayvan yetiştiriciliğinin ve kırmızı et üretiminin arttırılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Ülkemiz nüfusu her geçen gün artmakta ve bu artan nüfusun gıda gereksinimi aynı oranda artış göstermektedir. İşte bu noktada küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin, kırmızı et üretiminin artırılması adına geliştirilmesi gerekmektedir ki kırmızı et üretimi bu artan nüfusun besin ihtiyacının karşılanmasında son derece önem arz etmektedir. 2018 yılı verilerine baktığımız zaman ülkemizin et üretim miktarı 1.12 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Bu kırmızı et üretiminin içerisinde sadece yüzde 10.2 si küçükbaş hayvancılıktan geriye kalan yüzde 89.8 i yani yaklaşık yüzde 90’lık kısmı ise büyükbaş hayvanlardan elde edilmiştir. Ülkemizde 2010 yılından itibaren koyun mevcudumuzda bir artış yaşanmıştır. İlimizde de 2010 yılından itibaren düzenli olarak her yıl bir artış söz konusudur. 2010 yılında 89 bin adet olan koyun varlığımız bugün 135 binli rakamlara ulaşmıştır. Ülkemizde ise 2010 yılında 29 milyon olan koyun varlığımız bugün 46 milyon civarındadır. Tabi bu rakamsal artışlar bakanlığımızın bu konuda vermiş olduğu desteklemeler ve uygulanan bu güzel projeler ile beraber gerçekleşmiştir. Bu projelerin bundan sonra da uygulanması durumunda hayvan mevcudumuz her geçen gün artış gösterecektir. 2018 yılı içerisinde Bakanlığımızın küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize anaç koyun desteği olarak halk elinde ıslah projesi ve sürü yöneticisi desteği 3 milyon TL civarındadır” diye konuştu.

Bölgede küçükbaş hayvancılık kaçınılmaz

Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nasıl ki bitkisel üretimde fındık vazgeçilmezimizse, hayvansal üretim açısından da küçükbaş hayvancılık ilimiz açısından vazgeçilmezdir. Yani hayvansal üretimde bu coğrafyada bu kadar mera varlığı olan bu bölgede küçükbaş hayvancılık kaçınılmazdır. Çünkü küçükbaş hayvanlar çok zor şartlarda bile rahatlıkla yayılım yapabilmekte ve merayı da etkin kullanabilmektedirler. İlimizde yaygın olarak karayaka ırkı koyunlar bulunmaktadır. Karayaka koyunların döl verimi ve süt verimi düşüktür. Bir karayaka koyun ırkından 2 yılda 2 kuzu alınabilirken proje kapsamında aldığımız Bafra tipi koyundan 2 yılda 6 adet kuzu alınabilmektedir. Bu zor coğrafyada bu zor şartlarda hayvancılığın daha fazla geliştirilmesi, daha iyi yerlere getirilmesi açısından koyun mevcudumuzun artırılması noktasında da bu proje ilimiz için son derece önem taşımaktadır. İnşallah fındık bahçe altı otlarımızın ve mera alanlarımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi açısından ‘Ordu İlinde Koyunculuğun Geliştirilmesi’ projesi ilimize faydalı olacaktır. Proje ile ilk yıl 15 üreticimize 20 koyun ve 2 koç verilmek suretiyle toplamda 300 koyun ve 30 koç dağıtımı gerçekleştirilecektir. Tabi ikizlik oranı yüksek olduğu için çok sayıda yavru elde edilecek ve bu elde edilen yavrular 5 yıl süre ile bizler ve Büyükşehir Belediyesi görevlileri ile birlikte tarafımızdan takip edilerek bu takip sonucunda elde edilen yavrular da damızlık olarak değerlendirilip bu ırkın ilimizde yaygınlaştırılması sağlanacaktır.  Ben burada bu proje için seçilen üreticilerimize de özellikle bir kaç şey söylemek istiyorum. Sizler çok şanslı bir grupsunuz. Bu seçilen 15 üreticimiz arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları ile ahır, ağıl ve arazi şartlarının incelenmesi sonucunda tespit edildi. Başvuru yapanların içerisinden en iyi olanları seçmeye gayret ettik. Çünkü inanıyoruz ki onlar başarırsa biz de başarmış olacağız ve bu koyun ırkı bu ilde yaygınlaşmış olacak. Bunun mutluluğunu da hep beraber yaşayacağız. Bu yüzden üreticilerimize çok büyük sorumluluk düşüyor.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?