Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU ‘KAZ’ANACAK

ORDU ‘KAZ’ANACAK

Ordu Büyükşehir Belediyesi 330 koyun dağıtımının ardından 4 bin adet kaz dağıtımı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Yaptığımız bu çalışma ile hem ekonomimize önemli bir katkı sağlamış olacağız hem de kırsalda yaşayan üreticilerimize yeni bir gelir kapısı açmış olacağız” dedi.

Kırsalda yaşayan insanların gelir kaynaklarını çeşitlendirmek, tarımsal üretim potansiyelini aktif hale getirerek ekonomiye kazandırmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Tarım Orman İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Kaz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması’ Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında ilk etapta orta ve yüksek ilçelerde uygun şartları taşıyan 40 çiftçinin her birine 80 dişi ve 20 erkek olmak üzere 100’er adet olmak üzere toplam 4.000 adet kaz dağıtımı törenle gerçekleştirildi.

KALKINMA ZİHİNLERDE BAŞLAR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler törende yaptığı konuşmada, kalkınmanın ilk olarak zihinlerde başladığının altını çizdi. Başkan Güler, konuşmasında şunları belirtti: “Kalkınma ilk olarak zihinlerde başlar. Bu zihinsel bölüşümü yaparken, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen asfaltı, yolları, çöplerin temizliği ve ulaşım konularını görevimiz icabı yapmak zorundayız. Bunların haricinde ekonomik ve sosyal kalkınmada son derece önemli. Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak üretim odaklı bir kalkınma modeli kurmak istiyoruz. Çünkü halkımız zengin olursa, sorunları daha da azalmış oluyor. Gurbete gitmek yerine bu güzel topraklarda kendi işinin efendisi olur. Biz de onlara hizmet etmek için hizmetindeyiz. Tarım ve üretim konusunda kalkınmanın temel unsuru, tarımın ve hayvancılığın ağırlık kazanmasıdır. Bu kapsam da üretimin ne olduğunu en iyi bilenlerden birisi olarak ve 50 yıldır üretim konusunda çalışmalar yapıyoruz. Onun için ‘düşünen-üreten Ordu ve yarışan Ordu’ modeli üzerinde çalışmalarımıza en gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devam ediyoruz”

YENİ GELİR KAPISI AÇIYORUZ

Konuşmaların ardından çiftçilere kaz dağıtımı gerçekleştirildi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, dağıtımın ardından kazların bulunduğu bölümleri ziyaret ederek çiftçilere hayırlı ve bereketli bir üretim ve çalışma dileğinde bulundu. Başkan Güler gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ordu’da yeni bir kalkınma modeli oluşturuyoruz. Buna kırsal kalkınma veya sosyal kalkınma diyebiliriz. Bugün burada üreticilerimize dağıttığımız kazlar bunun bir ayağıdır. Yaptığımız bu çalışma ile hem ekonomimize önemli bir katkı sağlamış olacağız hem de kırsalda yaşayan üreticilerimize yeni bir gelir kapısı açmış olacağız. Bu projedeki hedefimiz, Ordu’nun geniş arazisine uygun projelerle hem üreticimize kar elde ettirmek hem de ülke ekonomisine girdi sağlamaktır” dedi.

ÇİFTÇİLER MUTLU

Kaz yetiştiriciliği için gerekli şartları taşıyan ve sözleşme imzalayarak 100’er adet kaz dağıtımından yararlanan Mesudiyeli çiftçi Serkan Bektaş, Ordu Büyükşehir Belediyesinin tarım projelerini takdir ettiğini vurguladı. Serkan Bektaş, “Daha önce Mesudiye ilçesinde 2 bin adet tavuk çiftliği üretimi yaptık. Köy yumurtası üretip satıyorduk. Mesudiye iklim şartları nedeniyle tavuğa müsait değil. Kaz için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve yönlendirmeleri çok güzel bir davranış. Düşündükleri bu kaz projesinin de çok iyi olacağını ve Türkiye genelinde büyük çapta hitap edeceğimiz bir duruma geleceğini inanıyorum. Kaz yetiştiriciliği üretiminin karlı olduğunu ve pazar piyasasında bir boşluk olduğunu gördük. Tarım Orman İl Müdürlüğü ve Ordu Büyükşehir Belediyesi bu boşluğu değerlendirdi. Ordu’da bunu başarabileceğimize inanıyorum” dedi.

BİR HAYALİM VAR

Kabadüzlü çiftçi Minel Arslan da, ileriye dönük bu projeyle birlikte kaz çiftliği kurmayı düşündüğünü, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in ve ailesinin desteğiyle büyük çaplı bir çiftlik yapmayı planladığını dile getirdi. 

EVİME DESTEK OLMAK İSTİYORUM

Yine Kabadüz ilçesinden Hacer Arslan, Ordu Büyükşehir Belediyesinin tarım ve hayvancılığa yönelik çok önemli projelere imza attığına dikkat çekerek, “Kazlar kanatlı hayvanlar içerisinde dirençli bir hayvan olduğu için yöremizde yetiştirilmeye uygun bir yapıya sahip. Bu projeyle maddi gelir elde etmek istiyoruz. Evimize destek olup daha büyük bir kaz çiftliği kurmak öncelikli hedeflerim arasında. Bu projenin herkese örnek olmasını diliyorum. Başkanımız Hilmi Gülere teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?