Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ORDU’DA ALTYAPI EKSİKLİĞİ VAR

ORDU’DA ALTYAPI EKSİKLİĞİ VAR

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, Ordu’ya yönelik hazırladığı teze Ordu Olay Gazetesi erişti. Efkan Ala, hazırladığı tezde Ordu’nun nasıl sanayileşeceğini anlattı.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Giresun ili ile karşılaştırmalı olarak Ordu’nun sanayileşmesi konu başlığında 1996 yılında yüksek lisans tezi hazırladığı ortaya çıktı. Dört bölüm halinde Ordu’nun sanayileşmesi ile iktisat alanında hazırladığı tezin birinci bölümünde, Ordu'nun coğrafi, idari ve demografik yapısı hakkında kısa ve öz bilgi verildikten sonra ikinci bölümde, her iki ilin ekonomik yapıları ve Türkiye ekonomisi içindeki yerlerini çeşitli ekonomik göstergeler kullanılarak ortaya koydu. Üçüncü bölümde ise Ordu ve Giresun'un sanayi sektörlerinin mevcut durumları, işletme, istihdam ve müteşebbisler itibariyle inceleyen Efkan Ala, dördüncü bölümde ise illerin imalat sanayilerinin yapılan kamu ve özel sektör, işyeri, istihdam ve katma değer bakımından karşılaştırmalı olarak irdeleyerek sanayileşme potansiyeli olan sektörlerin, problemlerinin ve çözüm yollarının tespitini anlattı.  

Kamu sektörü payı Ordu’da az

Efkan Ala hazırladığı tezde, Ordu’nun sanayileşmesini, Giresun ilinin sanayileşmesiyle karşılaştırmalı olarak incelendi. Ala Ordu’nun sanayileşmesi ile ilgili şu noktalara değindi: “Her iki ilinde sanayi sektörü fındık ürününe dayanmaktadır. İşletme, istihdam ve katma değer bakımından fındık kırma ve işleme sanayi iki il içinde birinci sektör konumundadır. Ancak, fındık kırma ve işleme tesisleri çoğunlukla basit ve eski teknoloji ile üretim yapan küçük ve orta ölçekli aile işletmeleridir. Bu nedenle Dünya fındık üretiminin 1/3 'ünü, Türkiye toplam fındık üretiminin ise yüzde 45'ini üreten bu illerde üretilen Andığın yüzde 80'i işlenmemiş fındık olarak ihraç edilmektedir. Oysa dünya fındık üretiminin sadece yüzde 5'i işlenmemiş fındık olarak tüketilmektedir. İmalat sanayi her iki ilde de özel sektör ağırlıklı bir yapıya sahip olmakla birlikte Giresun'da kamu sektörünün payı Ordu'ya oranla daha fazladır. İki ilde de teknolojik bilgi ve alt yapı yetersizlikleri, planlama ve organizasyon eksikliği sanayileşmenin önünde önemli engeller olarak tespit edilmiştir.”  

Çalışma sonunda Ala, genel bir değerlendirme yaparak çıkan sonuçları ortaya koydu. Ala, Ordu ve Giresun'un hızlı ve sağlıklı sanayileşmesi için tezinde de önerilerde bulunuldu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?