depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

PERŞEMBELİ GENÇ ÇİFTÇİLERE ÇAĞRI

PERŞEMBELİ GENÇ ÇİFTÇİLERE ÇAĞRI

Sakin Şehir Perşembe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Derebaşı gençlere seslenerek onları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Genç Çiftçi Projesine “  katılmaya davet etti.

Perşembe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Derebaşı, Genç Çiftçi Projesinde Perşembe’ye nazaran diğer ilçelerde yoğun bir talep  olduğunu ifade ederek, “ Diğer ilçelerde bu talepler iki yüz iki yüz ellilerde seyrederken  her nedense Perşembede bu sayı  az  yani isteki  genç çiftçi katılımı az.  Hal böyle olunca kendimize soruyoruz acaba biz bunu yeterince duyuramadık mı diye. Bakanlığımız tarafından insanlarımızı çiftçilerimizi ilgilendiren konularda zaten biz muhtarlarımızı bir araya toplayıp bilgilendirme yapıyoruz.  Kurumsal yayınlarımızda da yazılı veya görsel basın yoluyla paylaşıyoruz. Bu projeler tüm Türkiye çapında uygulamaya koyulduğu için ulusal ve yerel basında yeteri kadar yer veriliyor. Genç Çiftçi müracaat zamanlarını yayınlatıyoruz.  Sebebini henüz tespit edemedim ama şu an iki yıldır elli veya altmışlardayız.” dedi.

Mantar daha kolay destek alıyor

Müracaatların bu ayın sonunda bittiğini aktaran Perşembe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Derebaşı, “Şu an bizim genç çiftçi projemize müracaat on kişi civarında.  Bu proje tamamen otuz bin lira hibe olan bir proje.  Yani karşılıksız geri ödemesi olmayan bir proje.  Bu projenin içinde hayvansal üretim de var bitkisel üretim de var büyükbaş hayvancılık da. Bizde çok keçi olmadığı için koyun diyoruz. Tavuk, arıcılık, bitki üretimi olarak da kivi bahçesi, örtü altı tesisi seracılık, çilek, istiridye mantarı üreticiliği gibi işlerde tamamını yani otuz bin lirayı genç çiftçi dediğimiz 18-40 yaş arası olan ve geliri olmayan o yerde ikamet eden kişiye veriyoruz.  Bu kişi işini köyde kurabilir ama illa köyde kalacak diye bir durum söz konusu değil. Perşembeli  olan  kadın erkek veya aileye  destek olarak veriyoruz. Örneğin elinde mantar yetiştiriciliği ile ilgili bir belgesi var kadın olmak bir pozitif  ayrıcalıktır. Bu gibi özellikler öne çıkarsa onların puanları yüksek desteklenmesi daha kolay oluyor.” diye konuştu.

Ciddi destekleneme yapılıyor

Önceki yıllar hakkında da bilgi veren Derebaşı, “Bu proje kapsamında geçen yıl 50’ye yakın müracaatta 14 proje, daha sonra ikincisinde 70’e yakın müracaatın sonunda bize 9 proje verdiler.  Yani 14’tü 9’a düştü. Bu 9 projenin 2 tanesi de sözleşme anında vaz geçti. Dolayısıyla 7’ye düştü. Biz Tarım Bakanlığı olarak genç çifti projesi kapsamında Perşembe Gıda Tarım ve İlçe Müdürlüğü olarak toplam 6 yüz 30 bin lira hibe vermişiz. Perşembe için mazot-gübre destek miktarı 2017 yılında 1 milyon 600ı yüz 68 bin lira. Arılı Kovan Destek miktarı 461 bin lira, tarımsal yayım ve danışmanlık desteği miktarı 180 bin lira.  Ziraat Odalarında Tarımsal Danışmanlık yapan Ziraat Mühendislerinin ücretlerini de biz ödüyoruz. Su ürünleri desteği yüz on dört bin lira.  Diğer hayvancılık destekleri altı yüz yirmi bin lira. Bu miktarlar bizim müdürlük olarak Perşembede ödediğimiz paralar.” şeklinde konuştu.

Başvurular için son üç hafta

Derebaşı sözlerini şöyle sürdürdü: Genç Çiftçi Projemiz için son yirmi gün. Bir çağrı yapalım. Bizden özellikle mantar üreticiliği ile ilgili talepte bulunsunlar.  Mantarla ilgili ben ilçe tarım müdürü olarak elimden geleni yapacağım. Çünkü bitkisel üretim projeleri daha avantajlı. Çünkü daha az baş vuru oluyor ve daha avantajlı oluyor. Hibeye hak kazanlar önce bizim önderliğimizde bizim kriterlerimize bizim istediğimiz teknikle uygun  kurulumları kendi bütçelerinden harcama yaparak  hazırladıklarında harcamalarını bize fatura ediyorlar. Bizde kontrolümüzün akabinde ödemelerini yapıyoruz. Benim başkanlığımda bir heyetimiz bir masamız var Kaymakamlık oluruyla yapıyoruz.”

Çiftçilik şerefli bir meslektir

“Boğaz tokluğuna çalışan veya kahve köşelerinde boş boş oturan gençlerimiz burada böyle bir imkan var çiftçilikten utanmaya çekinmeye gerek yok.” diyen Derebaşı sözlerini şöyle bitirdi: “Çiftçilik şerefli bir meslektir. Üreten insan bizim için değerlidir. Biz bunun için çalışıyoruz. Tarım Müdürlükleri ve Ziraat Odaları bu genç çiftçilerimize rehber olmaya  hazırlar, onlara  hizmet etmek için varlar. Bir genç  buraya gelip te benim yardıma ihtiyacım var dediğiniz de “ben onun için arkadaşlarımı seferber ederim” yeter ki istesin.  Arzumuz bu anlamda müracaatları daha fazla olması. Müracaatlarımız çok olursa bizde imkanlarımızı zorlarız. Müracaat ne kadar çok olursa desteklenecek proje sayısı o kadar artar. Bunu ilçemiz için söylüyorum. İlin kontenjanı bellidir.  Kendi ilçemiz adına projeyi artırmak  koparıp almak talebe bağlı.  Bu yüzden kadınlarımız gençlerimiz yapabilecekleri  işleri seçsinler. Özellikle mantar projesi için gelsinler müracaat etsinler.” Arif Kalafat-Özel HaberEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?