Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

SERBEST PİYASAYA TEPKİ!

SERBEST PİYASAYA TEPKİ!

Serbest piyasada 15 ila 15,25 lira arasında demir atmış görünen fındık fiyatı tepkilere neden oluyor. Rakamı gerçekçi bulmayan sivil toplum örgütleriyle üreticiler ‘serbest piyasa alın terinin sömürüldüğü’ düzen olmamalı ifadesini kullanıyor.    

15 TL Gerçekçi Bir Rakam Değil

TMO ve Fiskobirlik 50 randıman fındığı 16,50 liraya alırken serbest piyasada fındık fiyatının uzun bir süredir 15 lira civarında olması ve adeta demir atmış gibi hiç kıpırdanma yaşanmaması tepkilere neden oluyor. Serbest piyasadaki fındık fiyatını gerçekçi bulmayan sivil toplum örgütleri fındıkta politika eksikliğine dikkat çekip üreticinin sabırlı olup ürünü ihtiyacı kadar pazara indirmesini isterken üreticiler ise emeklerinin sömürüldüğü bir sisteminin adının serbest piyasa olamayacağını belirterek devletin olaylara seyirce kalmamasını talep ediyor. İşte onların değerlendirmeleri;       

GERÇEKÇİ BİR RAKAM DEĞİL

Serbest piyasa fiyatlarını değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Bugün tabelaya yazılan 15 ila 15,25 lira arasındaki fındık fiyatı kabul edilebilir bir rakam değildir. Gerçekçi bir rakam da değildir. Biz zaten pek çok yerin tabelada 15 lira yazmasına rağmen 16 liradan fındık aldığını biliyoruz. Çünkü sezon öncesi söylenen fındık rekoltesi yok. Bu bir gerçek. TMO da Fiskobirlik de devrede. O nedenle ben fındık fiyatlarının yükseleceğini düşünüyorum. Ancak bunda üreticinin tavrı da belirleyici olacak. Ürünü ihtiyacı kadar pazara indirmesi emanete fındık vermemesi gerekiyor.  Şunu da biliyoruz ki Türkiye’deki fındık satıcıları yabancılara verdikleri taahhüdün dörtte birini bile yerine getirmediler. Dolayısıyla onların da fındığa ihtiyacı var.” dedi.               

 

SAF DEĞİLSENİZ BUGÜNÜ GÖRÜRDÜNÜZ

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra ise serbest piyasaya yansıyan fiyatların uzun zamandır fındıkta kurulan vurgun ve soygun düzeninin bir yansıması olduğunu belirterek, “Aslında fındığın maliyetini 15,5 lira hesaplayıp ona TMO eliyle 16,5 lira fiyat verirken bugünkü tabloyu görmemek saflık olurdu. Dünya fındığının yüzde 70-80 ‘ini üretirken eğer bir politikanız olmaz ise serbest piyasa rakamlarına söyleyecek sözünüz de olmaz. Kısaca burada üretici dışındaki taraflar işini çok güzel bir şekilde yapıyor. Fındığın gerçek değerini bulması için ve bunun da sürekliliğinin sağlanması için siyasi iradenin üreticiden mi yoksa dünya tarım ve gıda tekellerinin yanında mı olduğuna karar vermesi gerekiyor.” diye konuştu.      

SERBEST PİYASA FİYATI ÖLDÜRÜYOR

Üreticilerden Hasan Uğur serbest piyasada fındığın fiyatını öldürdüklerini belirterek, “Tüccar ölü fiyatına fındık almaya çalışıyor. İnsaf yok, ahlak yok. Serbest piyasa bu mu olmalı? Üretici serbest piyasada her zaman kaybediyor. TMO bunu 16-17 liraya alıyorsa tüccarında bunu daha yukarıda bir fiyata alması lazım. Aynı fındık. Bu nasıl iş anlamak mümkün değil. Burada serbest piyasa adı altında üreticinin emeği, hakkı yeniyor. Buna izin verilmemeli. Buna göz yumulmamalı.” dedi.

DEVLET BUNA SEYİRCİ KALMAMALI

Bir başka üretici İlhan Yazıcı ise, ”Serbest piyasadaki fındık fiyatını uygun bulmuyorum çünkü halkı eziyor. 16,5-17 liralık fındık serbest piyasada 15 lira hatta 14 liraya da düşürdükleri oldu. Bu fakirin canına okumak demek. Zengin zaten her türlü zengin ancak fakir her türlü ağlıyor. Bunun fiyatı 16,5 liraysa serbest piyasada bunun altında olmamalı. TMO’nun fiyatı tavan değil taban fiyatsa böyle olmalı. Bana göre serbest piyasa altında yanlış işler oluyor. Eğer devlet varsa buna müdahale etmeli.” diye konuştu.

15 LİRAYA FINDIK SATMAK AHMAKLIKTIR

Fındık tüccarının çiftçinin halini bilmediğini aktaran Hüseyin Keskin de, “Bana göre bu saatten sonra Ordu’daki fırsatçı manavlara 15-15,5 liraya fındık vermek ahmaklıktır. Ben de ticaretle uğraşan biri olarak da konuşuyorum. Kim olursa olsun haklı hakkını alması gerekir. Ben hakkımı alamadıktan sonra ben devletin TMO’suna giderim. Benim komşumun fındığı 53 randıman geldi ve TMO onu net 16,95 liradan aldı. Ben manav olsam faizden değil fındığın ticaretinden para kazanmaya çalışırdım.” şeklinde konuştu.

Hasan Cem ÖzelEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?