Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

SPEKÜLATİF AÇIKLAMALAR!

SPEKÜLATİF AÇIKLAMALAR!

KFMİB Başkanı Edip Sevinç, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından açıklanan fındık rekoltesi tahminlerinin spekülatif beyanat olarak nitelendirerek, “Kesin rekolte tahmin çalışmaları haziran-temmuz ayında yapılmaktadır.” dedi.

Bu yıl fındık rekoltesi tartışmaları erkenden başladı. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB )Yönetim Kurulu Başkanı ve Fındık ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından açıklanan fındık rekoltesi tahminlerine tepki gösterdi. Başkan Edip Sevinç, rekolte ile ilgili yapılan açıklamaları spekülatif beyanatlar olarak değerlendirdi. "Her yıl olduğu gibi maalesef bu yıl da çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından Türkiye fındık rekoltesi ile ilgili spekülatif beyanatların verilmeye başlandığı bir döneme daha girmiş bulunuyoruz." diyen Sevinç, sözlerine şöyle devam etti: "Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri uzun yıllardan bu yana konusunda uzman ziraat yüksek mühendislerinden oluşan bir heyet ile rekolte tahmin çalışmaları yürütmektedir. Bu heyet tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonucu, özellikle fındığın yüzde 80-90'ını kullanan alıcılar nezdinde de büyük itibar görmektedir. Zira çalışmalar bilimsel verilere dayalı olarak yürütülmekte ve gerçekleşen rekolteler, tahminlerin yüzde 95 seviyesinde isabetli olduğunu hiç bir tereddüde mahal kalmayacak şekilde ortaya koymaktadır." 

Fındıkta ilk rekolte tespit çalışmalarının yapıldığını aktaran Sevinç, "Söz konusu heyetimiz karanfil sayımı için 19 Şubat-11 Mart 2017 tarihleri arasında 15 il, 90 ilçede yürüttüğü çalışmalarını bitirmiş ve karanfil sayımına göre Türkiye fındık rekoltesi ilk tahmin sonuçlarını tespit etmiş olup, söz konusu çalışma sonuçları spekülasyon amaçlı kullanılabilir endişesiyle kamuoyu ile paylaşılmamıştır." dedi.

Bir kez daha çalışma yapılacak

Rekolte çalışmasının bir kaç ay sonra bir kez daha yapılacağını söyleyen Sevinç, "Üreticilerimiz ve sektörle ilgili olanların çok iyi bildiği gibi, son ve kesin rekolte tahmin çalışmaları haziran-temmuz ayında yapılmakta olup, söz konusu komisyonumuz bu aylarda da son çalışmasını yapacaktır. Dolayısıyla tüm paydaşlarımızın, beklenti, niyet ve kişisel ihtiyaç parametrelerine bağlı olarak açıklandığı izahtan vareste olan son günlerdeki mesnetsiz rekolte tahminlerine itibar etmeyip, bilimsel yöntemler ve objektif kriterlere dayalı olarak yapılan rekolte tahmin sonuçlarını beklemelerinde büyük fayda görülmektedir. Esasen üreticimiz de bahçesindeki fındığın miktarını şu anda bile hepimizden iyi bilmektedir." ifadesinde bulundu.

Uluslararası Kongrede duyurulacak

Sevinç, her yıl mayıs ayında dünyanın çeşitli ülkelerinden iş adamlarının katılımı ile düzenli olarak "Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Kongresi"nin gerçekleştirildiğini hatırlattı. Bu kongrede diğer ürünlerin yanı sıra fındık ile ilgili bilgilerin de paylaşıldığını belirten Sevinç, şunları kaydetti: "Tabiidir ki bu tarz uluslararası toplantılarda bırakın gerçeğe aykırı ve yanıltıcı beyanlarda bulunmayı, açıklanan tahminlerde nedeni izah edilemeyen büyük sapmalar tespit edilirse, bu durum Türk fındık sektörüne ve ülkemize olan güvenin sarsılması gibi kabul edilemeyecek sonuçlar doğurabilecektir. Bu bağlamda, gerçeğe en yakın tahminin elde edilebilmesini sağlamak adına, Rekolte Tespit Komisyonumuz yine bir ön tahmin niteliğinde olmak üzere çiçekten meyveye geçiş tahmin çalışmalarına 2 Mayıs tarihinde başlamış olup, 13 Mayıs tarihinde bitmesi planlanan bu çalışmada elde edilecek veriler, INC'nin (International Nut and Dried Fruit Council) bu yıl 19-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Hindistan'da yapılacak Kongresi'nde görevli moderatöre bildirilecektir." ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?