Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

SÜT ÜRETİCİLERİ İSYAN ETTİ

SÜT ÜRETİCİLERİ İSYAN ETTİ

Sanayiciler süt alım fiyatlarını 1 TL'nin altına çekerken, sektör temsilcileri sütte verilen desteklerden köylünün değil büyük şirketlerin faydalandığını söyledi.

Süt fiyatlarında kriz sürüyor. İl genelinde yaklaşık 500 ton süt üretimi gerçekleştiren üreticiler, düşen fiyatlar karşısında çaresiz. Bir litrelik sütün maliyetinin 1 lira 10 kuruş olduğuna dikkat çeken Korgan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yüksel Dere, fiyatların 70 kuruşa kadar düşürülmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Yüksel Dere, 2015 yılının sonu ve 2016'ın başlangıcıyla birlikte süt sektörünün uzun dönemden beri ciddi bir sıkıntıya girdiğini söyledi.  Yüksel Dere, Ülke genelinde yaşanan finansman krizin birçok emtia da olduğu gibi sütte de ani fiyat düşmelerine sebep olduğuna dikkat çekti. Dere yaptığı açıklamada, “Uluslararası piyasalarda başta petrol olmak üzere soya, Mısır gibi emtiaların fiyatların da ki düşüşler ülkemiz piyasalarını da etkisi altına almıştır. Hane halkı borçlanması artan tüketici ister istemez harcamalarından kısmak zorun da kalmıştır. Bu da sonuç olarak temel tüketim maddelerin deki talebin düşmesine sebep olmuş dolayısı ile de belli oranda arz olan ürünler fiyatların aşağıya gelmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Bu etkenlerin her biri bir takım sorunları tetiklemektedir. Satışları düşen firmaların tahsilatları yavaşlamış, vadeleri uzamış buna bağlı olarak ta finans piyasalarının firmalara bakış açısı değişmiştir. Finansman yükünün artması firmalar da peş peşe iflasların yaşanmasına yol açmıştır.” dedi.

“SÜTÜ STOKLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”
Yüksel Dere, sütte ki meseleye diğer emtialardan farklı bakılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Süt diğer kuru gıdalar gibi stoklamak, üretimi durdurmak gibi eylemlere müsait değildir.Süt veren hayvanlar her sabah ve akşam piyasa fiyatları ne olursa olsun üretime devam etmekte,tonlarca sütü stoklamak veya başka şekilde değerlendirmek mümkün değildir. İlgili bakanlıkların kısa vadede çözüm üretmeleri ileride karşımıza çıkacak olan başka krizlerin bugünden önlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu mevzu sadece Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nı değil aynı zamanda ekonomi bakanlığı gibi diğer bakanlıkları da yakından ilgilendirmektedir.”

“ÖNLEM ALINMAZSA SÜT HAYVANLARI KESİME GİDECEKTİR”

Dere, sıkıntının büyük olduğuna tekrar dikkat çekerek; “Bugün önlem alınmadığı durum da süt üreticisi zararlarını karşılayamaz duruma gelecek ve hayvanlarını mezbahanelere kesime gönderecektir. Güncel et fiyatların yüksek seyretmesi üreticiyi bu yöne sevk etmekte olup, yaptığımız gözlemlerde bunu tespit etmiş bulunmaktayız. Bu durum birkaç sene sonra et üretiminde kriz olarak karşımıza çıkacaktır. İleride daha büyük sosyal ve ekonomik sorunlarla karşılaşmamak için karar alıcıların okul sütü dağıtımı, mültecilere süt dağıtımı, dar gelirli ailelere süt dağıtımı gibi kısa vadede tüketimi artıracak eylem de bulunması, sorunu bir nebze çözmeye yardımcı olacaktır. Böyle bir girişimde bulunulması üretici kesimin bugünkü sıkıntısını çözeceği gibi ileride yaşanacak olan et krizine de önlem almış, aynı zaman da sosyal devlet olmanın gerektirdiği bir takım sorumlulukların yerine getirilmesini sağlayacaktır.” diye konuştu.

 SÜT TOZU ÜRETİLECEK

Yüksel Dere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın süt fiyatlarına müdahale etme aşamasında olduğunu da ifade ederek, “Tarım Bakanlığı, yaşanan bu sorun üzerine devreye ESK’yı harekete geçirme kararı aldı. ESK, önümüzdeki günlerde devreye girerek, piyasayı regüle etme görevini yerine getirecek. Kurum, üreticiden süt tozu alacak. Böylece, üretici sütünü zararına satmak zorunda kalmayacak. Kurumun, kullanım ömrü nedeniyle çiğ süt almadığı belirtilirken, piyasadan toplanacak süt tozları da kurum tarafından satılacak.” Şeklinde konuştu.

Ayrıca Başkan Dere, kendi süt tozlarını üretmek için de çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.  MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?