Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Taşeron sistemi ortadan kaldırılmalı

Taşeron sistemi ortadan kaldırılmalı

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Arkadaşlarımız için istediğimiz çözüm, artık taşeron sistemini ortadan kaldıralım, bu çalışan arkadaşlarımız, kamuda işçi olarak sendikalı, toplu sözleşmesi, hakları olan, özgür toplu pazarlık yapabilecek güçte ve imkanda kamu işçisi olarak göreve devam etmeleridir” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası Ordu Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ilk genel kurul yapılsa da Ordu'da 30 yıllık bir geçmişleri olduğunu söyledi. Taşeron konusunda söz söylemesi gereken bir konfederasyon varsa onun da sadece Hak-İş olduğunu savunan Arslan, "Taşeron konusunda önerileri, teklifleri, itirazları dikkate alınması gereken konfederasyon yine Hak-İş'tir. Biz buralara mücadele ederek geldik. Yasa çıktıktan sonra ortaya çıkanlardan değiliz." diye konuştu.

Arslan, hükümetten taşeronların birer kamu işçisi olarak çalıştırılması yönünde çözüm beklediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu da bizim en doğal hakkımız. 10 yıllardır işçi hareketinin içerisinde yer almış, işçi olarak hayata başlamış, taşeron şirketlerinin binbir kahrını çekmiş, binbir zorluklarını göğüslemiş, kamuda 'yarın gelme' dendiği zaman işe gelemeyen pozisyonları yaşamış bu insanların, kamuda kamu işçisi olarak devam etme istekleri en doğal hakkıdır. Bunu kimse onlara çok görmemeli. Kimse bunu yadırgamamalı. Arkadaşlarımız için istediğimiz çözüm, artık taşeron sistemini ortadan kaldıralım, bu çalışan arkadaşlarımız kamuda işçi olarak sendikalı, toplu sözleşmesi olan, hakları olan, özgür toplu pazarlık yapabilecek güçte ve imkanda kamu işçisi olarak göreve devam etmeleridir."  

2014 yılında taşeron işçilere yönelik bir kampanya başlattıklarını anlatan Arslan, "sendikalı olup, güçlü olalım" sloganıyla yola çıktıklarını ve kampanyanın kısa sürede meyve verdiğini aktardı. Arslan, Temmuz 2014'te parlamentoda tarihi bir kanun çıktığını dile getirerek, "O kanun ilk kez kamudaki taşeron işçilerin toplu sözleşmelerinin önünü açmıştır. Sendikalaşmanın da önünü açmıştır. Yasayı çıkaran hükümet, bu yasanın muhatap olan insanları sendikalara üye olmasının da önünü açmış oldu. Biz o yoldan yürüyerek bugünlere geldik." ifadelerini kullandı.

Ha-İş’e bağlı 330 bin taşeron işçi var

Hak-İş'e bağlı sendikalara bugün itibarıyla toplam 330 bin taşeron işçinin üye olduğunu belirten Arslan, "Hak-İş'e güvendiler. Hak-İş'in istikametinde yürüyerek bugün Türkiye'nin taşeron örgütlenmesinin yüzde 80'ini gerçekleştiren bir konfederasyonuz. Henüz daha işimiz bitmedi. Bütün arkadaşlarımızı sendikalaşma konusunda desteklemeye, onları teşvik etmeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Belediyelerdeki taşeron işçilerin de en az diğerleri kadar sendikalı olmayı ve toplu sözleşmeyi hak ettiklerine vurgu yapan Arslan, bunun da sağlanılması gerektiğini ve bunu da kendilerinin yapacağını bildirdi.

Arslan, Hak-İş'ten taşeron şirketlerdeki işçileri koparmak isteyenlerin olduğuna dikkati çekerek, "Bütün bunların olmasına rağmen biz mücadeleden vazgeçmedik." dedi.

Onlarca yıldır süren mücadelelerinin işçi hareketi ile devam etmesi konusunda ısrarcı olduklarını vurgulayan Arslan, üyelerinin sendikadan koparılacağı bir modelin kendilerinden istenmemesi gerektiğini kaydetti.

Nihayete erdirilmesi iradesini takdirle karşılıyoruz

Arslan, taşeron konusunun programda yer almamasına rağmen yeniden gündeme geldiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Bakanların talimatıyla taşeron meselesi yeniden gündeme getirildi. Yılın sonuna kadar da bu sorunun çözüleceği ısrarla Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız tarafından ifade ediliyor. Bütün bu ifadeler bizi heyecanlandırıyor. Evet hükümet programına bile girmemiş çok önemli bir meselenin artık nihayete erdirilmesi iradesini takdirle karşılıyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz. En son açıklamada bir hafta içerisinde bunun nihayete erdirileceği belirtildi. Bizi heyecanlandırıyor, takdir ediyoruz. Bu sorunu kısa zamanda çözmemiz gerekiyor. Biz bunun tarafıyız ve bunun çözümünü istiyoruz."

Taşeron sisteminin, Türkiye'de sürdürülebilir olmaktan çıktığını savunan Arslan, bu sistemden vazgeçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. AAEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?