Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TMO FINDIKTA KOTA UYGULAMIYOR

TMO FINDIKTA KOTA UYGULAMIYOR

‘Ortalama Fiyat 16,90 TL-200 Bin Tonluk Depo Kiraladık’

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), yazılı bir açıklama bu zamana kadar alının fındıkları ortalama olarak 16,90 liradan aldıklarını belirterek fındık alımlarında kota uygulamasının söz konusu olmadığını bildirdi.
 

TMO yazılı bir açıklama yaparak pek çok iddiaya cevap verdi. TMO’nun fındık alımlarında kota uygulamadığının belirtildiği açıklamada, “Kuruluşumuzca fındık piyasasında istikrarın sağlanması, üreticilerimizin piyasa şartlarında mağduriyet yaşamamaları ve finansman ihtiyaçlarının sağlanması amacıyla 21 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Levant kalite kabuklu fındıklar 16,50 TL/Kg,  Giresun kalite kabuklu fındıklar 17,00 TL/Kg ve Sivri Kalite kabuklu fındıklar 15,50 TL/Kg fiyatlardan alımlarına başlanmıştır. Son günlerde Kuruluşumuzun fındık alımlarıyla ilgili olarak  Karadeniz Bölgesi'nde basında ve kamuoyunda dile getirilen bazı hususlarla ilgili olarak açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. TMO tarafından yapılan fındık alımlarında kota uygulaması söz konusu değildir.“ ifadelerine yer verildi 

 

TÜCCARIN TMO’YA FINDIK SATIŞINA ÖNLEM ALDIK

Alıcıların kar amaçlı satış yapmasının önüne geçmek için bir dizi tedbirin alındığının belirtildiği açıklama şu ifadelerle sürdü: “Söz konusu alımlarda il rekolte tespit komisyonlarınca (İl Tarım, Borsa, Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odası, İhracatçı Birlikleri ve Üniversite temsilcilerinden oluşturulmaktadır.) İl ve ilçe düzeyinde yapılan rekolte çalışmaları sonucunda hazırlanarak imza altına alınan ve bakanlığımıza sunulan verim ortalamaları cetvelleri esas alınmaktadır. Alımlarımızda sadece ÇKS kaydı olan üreticilerden alım yapılması ve verim ortalamaları esas alınmasıyla fındık ticareti yapan aracıların, üreticilerden daha düşük fiyatla ürün alıp kuruluşumuza satmasının ve neticesinde üreticide oluşabilecek gelir kaybının önlenmesi amaçlanmaktadır.”
 

NEM ORANI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN ALINMADI 

TMO’nun alım faaliyetlerine başlamadan önce öngörülen depolama ihtiyacı doğrultusunda 34 noktada 200 bin tonluk depo kiraladığı bilgisinin verildiği açıklamada, “Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde Kuruluşumuza ait ve yakın bölgelerde en az 250 bin tonluk depo kapasitemiz de mevcuttur. Fındık alımlarımızda randevu sistemi uygulanmaktadır. Randevusuna gelen üreticilerimizden yüzde 90'ının ürünü teslim alınmıştır. Teslim alınamayan ürünlerin büyük çoğunluğu rutubet oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu üreticilerimiz, ürünlerini yeterli miktarda kuruttuktan sonra tekrar Kuruluşumuza satabilmektedirler.” denildi.

ORTALAMA FİYATIN 16,90 TL OLMASINDAN MEMNUNUZ


TMO’nun açıklaması şu ifadeler ili son buldu: “TMO tarafından bu güne kadar alınan fındıkların ortalama fiyatının Levant Kalite için 16,90 TL, Giresun Kalite için 17,70 TL olarak gerçekleşmesi memnuniyet vericidir. Fındık üreticilerimizin yukarıda bahsi geçen konularda dile getirilen yanlış bilgilere itibar etmemeleri, TMO'nun alım kriterlerine ve randevu sistemine uygun olarak ürünlerini teslim etmeleri halinde hiçbir sıkıntıyla karşılaşmayacaklarını bilmeleri önem taşımaktadır." ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?