Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TMO KÂRINI ÜRETİCİYE DAĞITMALI  

TMO KÂRINI ÜRETİCİYE DAĞITMALI  

Fındık ihracatçısı sanayici Mehmet Albayrak, TMO’nun fındık satışından elde ettiği kârı üreticilere dağıtması gerektiğini söyledi.    

TMO’nun fındık satış kararını değerlendiren fındık ihracatçısı sanayici Mehmet Albayrak, “TMO piyasanın beklentilerinin üzerinde bir fiyat açıklamıştır. Piyasanın beklentisi 18,5 TL civarındaydı. Ben de bugün 16,5 TL’ye alınan bir ürünün satış fiyatının 18,5 TL olması gerektiğini düşünüyorum. TMO’nun açıkladığı fiyat piyasanın beklediği fiyatın 1-2 TL üzerindedir. TMO bu açıklamışıyla suni fiyatların yaratıldığı bu dönmede yüksek fiyat politikasını desteklemiştir. Bu fiyat politikasıyla da stokçuların ekmeğine yağ sürmüştür.” dedi.

TMO KÂRI ÜRETİCİYE DAĞITILMALI 

TMO’nun bir kâr kuruluşu olmadığını kaydeden Albayrak, “TMO devletin hazine kaynaklarını üreticinin mağdur olmaması için kullanan bir kuruluştur. TMO bu yıl uyguladığı politika ile üreticinin mağdur olmasını da önlemiştir. Bu konuda başarılıdır. Sezon öncesi 14-15 TL olarak konuşulan fındığın 16,5 TL’den satılmasını sağlamıştır. Şimdi TMO 16,5 TL’den aldığı ürünü 20,5 TL’ye satışa sunmaktadır. Yani alım fiyatının 4TL üzerinde bir fiyata. O halde şimdi TMO alım ve depolama masraflarını çıktıktan sonra elde ettiği kârı üreticiye dağıtmalıdır.” diye konuştu.          

İHRACATÇI DA DESTEKLENMELİ

Fındığın iki tane gerçek sahibi bulunduğunu aktaran Albayrak, “Bunların biri üretici diğeri sanayici-ihracatçıdır. Biz bu malın yüzde 90’ını ihraç ederek ülkeye 2,5-3 milyar dolar gelir sağlıyoruz. O nedenle TMO sadece üreticiyi değil ihracatçıyı da desteklemelidir. TMO haksız kazanç peşinde koşan fırsatçılara ya da stokçulara imkan vermelidir. Biz ihracatçı sanayiciler olarak TMO’nun fındıkta olmasını destekliyoruz. Ancak TMO her yıl mayıs ayının 15’i gibi alım fiyatını açıkladığı gibi satım fiyatını da açıklamalıdır. Böylece fındık piyasası fiyat istikrarına kavuşmuş olur. Haksız kazanç peşinde olanlara imkan verilmemiş olur.” şeklinde konuştu.      

FINDIK İLGİSİZ KURULUŞLARA SATILMAMALI 

TMO’nun elindeki fındığı ihracatçı olmayanlara satış yapmasını doğru bulmadığını belirten Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de fındık ihracatçılarının sayısı bellidir. Bunlar 30-40 kadar kuruluştur. TMO elindeki fındığı talepler doğrultusunda bu firmalara eşit bir şekilde satışa sunmalıdır. Bunun dışında sektörle ilgisi olmayan ya da stok yapma amacında olan kişilere TMO’nun elindeki fındığı satışı doğru değildir.” YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?