depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TMO şov yaptı!

TMO şov yaptı!

ORGİAD Başkanı Ayhan Kaymaz, “Ne yazık ki TMO’nun ortaya sürülüş şekli sivil toplum örgütlerinin, üreticilerin gazını almak için yapılmış bir hareket oldu. Hiçbir zaman da gerekeni yapmamıştır” dedi.

ORGİAD Başkanı Ayhan Kaymaz, “Ne yazık ki TMO’nun ortaya sürülüş şekli sivil toplum örgütlerinin, üreticilerin gazını almak için yapılmış bir hareket oldu. Hiçbir zaman da gerekeni yapmamıştır” dedi.

Ordu Genç İşadamları Derneği (ORGİAD) Başkanı Ayhan Kaymaz, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yapması gerekeni yapmadığını belirterek, 2018’de bu durumun değişmesi gerektiğini söyledi. Fındık fiyatının arzu edilen seviyede olmaması sebebiyle piyasada olumsuzluklar yaşandığını beliren Başkan Ayhan Kaymaz, “Fındık gerçekten ulusal ya da uluslararası bir lobi tarafından yönetiliyor. Milyarlarca dolarlık bir lobi tarafından yönetiliyor. Ne yazık ki siyasi iktidarın fındık konusunda üreticileri yalnız bıraktığını düşünüyorum. Müdahil aracı olan TMO’nun üzerine düşen görevi yapmadığını düşünüyorum. Çünkü TMO’nun regülatör dediğimiz dengeleyici bir görevi var. Bu görev nedir, serbest piyasadaki fındık fiyatlarının düşmesini önlemektir. Ama bakıyorsunuz Tarım Bakanlığı’nın fındık maliyetini resmi olarak 8-8,5 TL olarak açıklamasına rağmen serbest piyasadaki rakam da aynı bantta oldu. Yani maliyet fiyatında” diye konuştu.

 Olması gereken rakamı açıklamadı 

Sezon öncesinde herkesin TMO’yu göreve çağırdığını aktaran ORGİAD Başkanı Kaymaz, “TMO da ‘tamam’ dedi göreve geldi. Peki devreye girdiğinde açıkladığı fındık fiyatı ne oldu; 10 TL. Bu ne demek maliyet fiyatı ile aşağı yakarı aynı fiyat demek. Bunu derken de bazı kriterler koydu. Peki bir ton fındığı olan ne yapacaktı, 300 kilosunu TMO’ya verip geri kalanını serbest piyasaya mı satacaktı? Sonra bu sınır tepkilerimizde birlikte artırıldı. Ancak açıklanan fındık fiyatı çok komikti. İnsanlar farklı bir şey bekliyordu. İnsanların beklentisini bir tafra bırakın TMO ‘ben fındığı 13 TL’den limitsiz olarak alıyorum demeliydi. Böyle olsaydı serbest piyasa fındığı TMO’dan daha önce alma yoluna gidecek fiyatını artıracaktı.” ifadelerinde bulundu.

Gösteri yaptı gerekeni yapmadı

“Ne yazık ki TMO’nun ortaya sürülüş şekli sivil toplum örgütlerinin, üreticilerin gazını almak için yapılmış bir hareket oldu.” diyen Kaymaz, “ “Bir şov, bir gösteri hareketi oldu. ‘Bakın TMO’yu göreve sokun dediniz soktuk işte’ dendi. TMO’nun devreye girmesi bu tür gazlarını olmak için yapılmış bir gösteri hareketidir. Hiçbir zaman da gerekeni yapmamıştır. Bunun değişmesi için 2018 için bir takım temennilerde bulunsak da umutsuzum. Milyarlarda dolarlık-avroluk fındık lobisi Türk siyasetini yenmiş durumda. Buna çok üzülüyorum.  Burada 6-7 milyon üretici fındıktan geçimini sağlıyor. Diğer tarafta bir elin parmaklarını geçmeyecek insanlar bu sektörü yönetebiliyor. Üreticilere de bir yıl boyunca yaptıkları maliyet kadar para veriliyor.” şeklinde konuştu.

 Böyle gelmiş böyle gitmemeli

Yaşananların çok üzüntü verici olduğunu dile getiren Kaymaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Ülke ekonomisi için çok acı bir şey. Fındıktan bugüne kadar biz hep mili ürün olarak bahsettik.  Ancak fındığı milli bir ürün bile yapamadık. Çünkü milli bir ürünün tescilli olması lazım. Yani devletin resmi kayıtlarında fındık tescillenirse milli bir ürün olur. Ama bakıyorsunuz bu sözde var. Fındık hiçbir zaman bu ürün tescil edilmemiş. Fındık milli bir ürün olarak tescil edilseydi fındığın bir yasası olacaktı. Fındığın milli bir ürün yapılamaması, az sayıdaki alıcıya teslim edilmesi ne yazık ki çok acı bir durumdur. Aslında bu bugün değil ezelden beri böyle. Doğruyu söylemek lazım. Ama birinin buna dur demesi gerekiyor.”

Fındığı lobi yönetmemeli

ORGİAD Başkanı Kaymaz, sözlerini şöyle tamamladı:” 5 milyon üretici her sene mayıs-haziran ayı gelince bir umutla sezona giriyor ama 5-6 kişi bir sektörü yönetiyor. Ekonomisi fındığa bağlı olan Ordu-Giresun ekonomisi ise perişan bir hale geliyor. Buna çok üzülüyorum. Bu konuda umudum yok. Ancak siyasi iktidarın en azından 2018 yılında bu gidişe dur demesi lazım. Bu lobi faaliyetine dur demelisi lazım. Fındığı tescil ederek, fındık yasasını çıkararak fındığı ayrı bir sistemle yönetmesi lazım.” HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?