Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Toprağımızı terk etmek zorunda kalıyoruz

Toprağımızı terk etmek zorunda kalıyoruz

Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra, “Üretici olarak fındık bahçelerinden umudumuzu yitirmemizi istiyorlar. Toprağımızı terk etmek zorunda kalıyoruz. Fındıktan giderimizi bile karşılayamaz hale getirildik.” dedi.

Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra, 12 Temmuz 2017 Çarşamba günü Ordu SMMMO Toplantı Salonu’nda yapacakları “Tarım- Fındık Kurultayı” için ilçe ve köylerde kurultaya çağrı bülteni dağıtımına başladıklarını söyledi. Zekai Sağra, üreticileri Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırdı. Sağra, “Ordu denildiğinde ilk akla gelen fındıktır. Fındık çocuğa dershane parası, üniversitedeki evlada harçlık, evlenecek oğla düğün, kıza çeyiz parasıdır. Alınacak evin peşinatı, arabanın taksitidir. Borçta, alacakta fındığa yazılır. Tüm planlarımız ona göre yapılır ve fındık zamanı gelince yüzümüz güler. Uygulanan fındık politikaları nedeniyle güzümüz gülmez, plan yapamaz olduk. Karadeniz Bölgesini var eden ürünlerin başında gelen fındığımızın ve biz üreticilerin başına gelmeyen kalmadı. Üretiyoruz ama yoksullaşan yine biz oluyoruz.” diye konuştu.

 

Yasalar üretici aleyhine

 

Tarımla ilgili çıkan yasaların üreticilerin aleyhine yerli ve yabancı tarım tekellerinin lehine olduğunu vurgulayan Sağra, “2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı birlikler yasası ile Fiskobirlik üretici kooperatifi olmaktan çıkarıldı, şirketleştirildi. FİSKOBİRLİK çoktandır üretici gündeminden çıktı. Çünkü ne fındık üretimi ne de fındık fiyatında etkili değil. 2006 yılında 100 bin köylü ile yapılan miting sonrası fındık alan TMO ise randevu derken almıyor almış gibi yapıyor. Tüccar topluyor yabancı şirketler satın alıyor. Emek veren, alınteri döken biz parayı kazanan aracı, tüccar ve yabancı şirketler.  2000 yılından günümüze kadar yönetenler hep fındık-çikolata tekellerinin çıkarına göre yasalar çıkardılar. Bizleri unuttular. Hatta zaman zaman ‘Fındığa sahip çıkacağız, üretici mağdur olmayacak’ açıklamaları yapsalar da hep üretici olarak mağdur edildik.” şeklinde konuştu.

 

Artık üretici konuşacak

 

Yapacakları Tarım Kurultayı ile üreticilerin konuşmaya başlayacağını belirten Sağra, “Geçmişi bir kenara bıraksak bile bu yıl yaşadıklarımız bizlerin kendimizden başka sahibi olmadığını gösterdi. 15 TL ile başlayan fındık fiyatı 8 TL ye kadar düştü. 2017-2018 fındık sezonunda fındık fiyatının düşük tutmak için ısrarlı biçimde yeni politikalarını devam ettiriyorlar. Üretici olarak fındık bahçelerinden umudumuzu yitirmemizi istiyorlar. Toprağımızı terk etmek zorunda kalıyoruz. Göç hızla artıyor. Fındıktan giderimizi bile karşılayamaz hale getirildik. Uygulanan tarım politikaları şirketlere yarıyor. Binbir emekle yaptığımız fındık bahçelerimizi şirketlere satmak ya da kiralamak zorunda kalmamız için uğraşıyorlar. Kendi topraklarımız üzerinde işçi olmamız isteniyor. Sözleşmeli tarım uygulamaları için her türlü şartlar hazırlanıyor. İtalya şirketi Ferrero ‘uygulama bahçeleri’ adıyla ilk hamleyi gerçekleştirdi. Fındık fiyatını belirleyenler bahçelerimizi de ele geçirmek için çaba harcıyorlar, iktidar da buna yardımcı olan yasal değişiklikleri hızla yapıyor.

Biz fındık üreticileri sıkıntımızın nedenini iyi biliyoruz. Artık ‘yeter’ diyerek ürünümüze, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Ne yapmamız gerekiyorsa üreticiler olarak kendimiz karar vermeliyiz. Bu zamana kadar ürünümüz, emeğimiz ve geleceğimiz için başkaları karar verdi. Bu geleneği değiştirmek için ‘DUR’ demenin zamanının geldiğini söylüyoruz.” ifadelerinde bulundu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?