Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Türkiye balda 2017’de atağa kalkacak

Türkiye balda 2017’de atağa kalkacak

Türkiye'de sadece Ordu'da hizmet veren Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce hazırlanan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen "Arım Balım Peteğim Projesi" kapsamında yapılan tesisler tamamlandı. Projenin 2017 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Türkiye yıllık 94 bin ton bal üretimiyle Çin’in ardından dünyanın ikinci büyük bal üreticisi. Ancak Türkiye açısından önemli bir ekonomik ürün olan bal, ülkenin potansiyel kapasitesine ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilemiyor. Dünya bal ihracatında 18’inci sırada bulunan Türkiye, kovan başına düşen bal üretimi verimliliğinde de alt sıralarda yer alıyor.

Türkiye’de başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere arıcılığa uygun birçok bölge, uygun iklim ve bitki örtüsü, başka ülkelerde olmayan arı çeşitliliği ve arı türleri bulunuyor. Özellikle gelir seviyesi düşük orman köylüsü veya ormana yakın kırsal bölgelerde yaşayan kesimler için sürdürülebilir bir geçim kaynağı olduğu da göz önüne alındığında, arıcılık sektörünün istihdam bakımından önemi daha da artıyor ve arıcılık sektörü verimli bir ekonomik kazanç alanı oluşturuyor.

Bal üreticisine 10 milyon Avro yatırım

Avrupa Birliği ve Türkiye eş finansmanı ile desteklenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı-Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından sunulan Arım Balım Peteğim Projesi, Türkiye’nin bal üretiminin üçte birini sağlayan Ordu’da hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında Ordu’da bal üretimi, depolama ve pazarlama için yenilikçi bir yaklaşımla teknolojinin ağırlıklı olarak kullanılacağı büyük bir tesis kuruluyor. İnşaatı tamamlanmış olan tesisin, gerekli makine ve donanımlar tedarik edilerek 2017 yılı ortalarında kullanıma açılması planlanıyor.

Tesisten Karadenizli bal üreticilerinin yanı sıra ülke genelinde tüm sektör temsilcileri de yararlanabilecek.

Bal üretiminde AR-GE ve kalite belgesi

Proje kapsamında, uluslararası akreditasyona sahip Test ve Analiz Laboratuvarları kuruluyor. Test ve analiz sonuçlarına göre hijyen ve kalite standartlarını sağlayan bal ve bal ürünleri için uluslararası geçerliliği olan kalite belgesi verilecek. Bununla birlikte, kalitesi tescillenmiş ürünlerin yurtiçi ve yurtdışındaki piyasalara pazarlanması ve pazar paylarının artırılması için strateji geliştirme çalışmaları da yapılacak.

Diğer yandan, bölgenin bal üreticileri için AR-GE çalışmaları başlatılıyor. Proje kapsamında kurulan işleme ve analiz merkezi aracılığıyla üretim teknikleri, bal analiz metotları, ürün çeşitlendirmesi ve kovan başına bal verimliliğinin artırılması gibi konularda AR-GE çalışmaları yürütülecek.   MUSTAFA KIRLAK

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Hasan bakır Hasan bakır 02.03.2017

Arıcıların ballarını satma işi kolaylaşacak

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?