Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Üreticiler 13 TL’ye mahkûm ediliyor

Üreticiler 13 TL’ye mahkûm ediliyor

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TMO üzerinden 17 TL’den fındık alımı yapılacağını Sayın Cumhurbaşkanı duyurmuş olmasına rağmen bahaneler üretilerek alınmıyor ve üreticiler piyasa koşullarındaki 13 TL’ye mahkûm ediliyor” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) fındık rekoltesi tartışmalarında piyasayı üretici aleyhine dizayn etme girişimlerine alet edildiğini ileri sürdü. Fındık tekellerinin üreticiye kurduğu tezgâha devlet eliyle destek verildiğini iddia eden CHP’li Tığlı açıklamasında “üreticinin daha fazla gelir elde ettiği dönemlerle devletimizin fındıktan daha fazla ihracat geliri elde ettiği dönemler hep aynı olmuştur. Fakat daha fazla fındık ihraç etmemize rağmen fındığın uluslararası tekellerin inisiyatifi doğrultusunda fiyatının düşük tutulduğu dönemlerdeyse hem üretici hem devlet daha az kazanırken kimlerin daha fazla para kazandığına bakmak gerekir” ifadelerine yer verdi.

“17 TL’den bile memnun kalmamışlardı”


Tığlı, “Defalarca dile getirdiğimiz gibi eski mahsul ürünün son fiyatı 20 TL iken nasıl oluyor da yeni mahsul ürün piyasada 12-13 TL’den başlıyor, bunun sebeplerini araştırması gereken iktidar siyasetçileri hem sus pus oluyor hem de rekoltenin yüksek olduğu yönünde spekülasyon yapanları görmezden gelmeyi tercih ediyordu. Onlara göre devlet destekleme fiyatı açıklayacak, fiyatlar bunun etrafında seyredince de mesele kalmayacaktı. Biz 20 TL taban fiyat olsun derken, fındık üretiminde hiçbir alın teri ve katma değeri olmayanlar daha çok kazanayım dedikleri için açıklanan 17 TL’den bile memnun kalmamışlardı, sanırım sorun da burada başladı” diye konuştu.


“Bunun adı serbest piyasa değildir”

“Fındık politikamızın belirleyicisinin Tarım Bakanlığı olmadığını defalarca üzülerek, kahrolarak söyledik” diyen Tığlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama AKP iktidarı ve Sayın Cumhurbaşkanı hem öyle olmadığını göstermek, hem de üreticinin fındık tekellerinin insafına bırakılmasının bir felaket olacağı düşünerek zoraki bir taban fiyat açıklanıp TMO’nun da alım yapacağını duyurdu. 20 TL’den kapanan geçen sezondan sonra yeni sezonun 12 TL’den açılmasıyla birlikte ortada bir serbest piyasa olmadığını Hükümet de görüyor tabi. Yani iktidar da biliyor ki serbest piyasa dediği unsur söylendiği gibi serbest değil zaten. Yani piyasanın serbest koşulları mevcut olmadığı ortadayken fındığı tekel zihniyetine terk edemezsin. Aslında hükümet de destekleme taban fiyatını serbest piyasanın gerçekçi rekabet koşullarında oluşabilmesini sağlamak için açıklıyor ve piyasayı belli kartellere teslim ettiği izlenimini, algısını kamufle etmek için kullanıyordu zaten.”

“Nerede ‘Fındık Çalışma Grubu’nu kuran arkadaşlar”

Tığlı, “Tam bu tartışmaların yaşandığı dönemde seçim bölgelerinde fındık üretimi yapılan AKP Milletvekilleri, üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek amacıyla kurdukları “Fındık Çalışma Grubu”nda üreticinin lehine hangi kararların alınmasına vesile oldular merak ediyorum. Sanki Tarım Bakanına gitmeseydiniz, istişarelerde bulunmasaydınız Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fındık Alım Fiyatını 17 TL olarak açıklamayacak mıydı? Yoksa 15 TL olacak fiyatın 17 TL olmasını mı sağladınız? Siz olmasanız TMO alım yapmak üzere görevlendirilmeyecek miydi? Şimdi güya TMO Kota uygulamıyor (!) verim ortalama cetveline bakıyor (!) verebilirsen 17 TL’den fındık alıyor, serbest piyasa da ise fındık yerlerde 13 TL olmuş. Hani nerede bu Fındık Çalışma Grubu’nu kuran arkadaşlar” şeklinde konuştu.

“Üretici neden fındığını piyasada 13 liraya satmaya çalışıyor”

TMO’nun kota açıklamasını da eleştiren Tığlı, sözlerini şöyle tamamladı: “TMO tarafından yapılan açıklamaya göre kota uygulanmıyormuş, alımlarda, il rekolte tespit komisyonlarınca il-ilçe düzeyinde yapılan rekolte çalışmaları sonucu ortaya çıkan verim ortalamaları cetvelleri esas alınıyormuş. Evet! Aynen bu şekilde ismi kota değil verim ortalama cetveli, aynı yapılan diğer zamlara güncellenme denilmesi gibi değil mi? Madem fındığı kotasız, randevu sorunu olmadan tümünü 17 TL’ye alıp parasını ödüyorsun o zaman bu gariban üretici niye gidip fındığını 13 TL’den piyasa da satmaya çalışıyor. Aklını mı yitirdi? TMO “kota yok, verim ortalama cetveli var” diyerek neden vatandaşla alay ediyor?” ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?