Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Vergi adaletsizliği zirve yapıyor

Vergi adaletsizliği zirve yapıyor

Memur-Sen Ordu İl Başkanı İsmail Çelenk, “Gelir vergisi matrahının tespitinde statüler arası farklılarla vergi adaletsizliği zirve yapıyor” dedi.

Memur-Sen Ordu İl Başkanı İsmail Çelenk, Gelir Vergisi esaslarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çelenk, gelir vergisinde yapılan oran artışına tepki göstererek, oranların değil matrahların arttırılması gerektiği ifade etti. Açıklamada 2017 yılı gelir vergisi tarifesindeki parametrelerin sorunlarına da değinen Çelenk, 193. Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103. Maddesinde yer alan ve her yıl güncellenen tarife tutarlarının 2017 tablosunun gösterildiği açıklamada oran ve oranın uygulanacağı matrahın ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracağını vurguladı. 

Mağduriyet giderilmiyor

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde oran ve matrah olmak üzere iki parametre olduğunu kaydeden Çelenk, “Ücret gelirinin vergilendirilmesinde iki temel parametre olduğu görülmektedir. Birincisi oran, ikincisi ise oranın uygulanacağı matrahtır. İçinde bulunduğumuz süreçte her iki parametre açısından ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracak gelişmeler söz konusudur. Bunlardan birincisi oranla ilgilidir ki; yüzde 27 oranının uygulandığı ikinci dilimde oran yüzde 30’a çıkarılmak istenmektedir. İkinci sorun geçmişten bugüne gittikçe derinleşen matrah sorunudur ve bu sorun oran artışına denk gelecek mağduriyetler üretmiştir ve eğer gereken müdahale yapılmazsa üretmeye de devam edecektir” diye konuştu. 


Gelir vergisinde matrah oyunu 

Çelenk açıklamasının devamında şöyle konuştu: “Esasen gelir vergisi matrahlarının belirlenmesine ilişkin sıkıntı ya da bizim ifademizle matrah oyunu da burada başlamaktadır.  Gelir vergisi matrahlarının belirlenmesine etki eden  yeniden değerleme oranında, TÜFE  (bir anlamda tüketici enflasyonu) değil ÜFE (üretici kesimin enflasyonu) esas alınmakta bu yolla, gelirleri üretici fiyatlarına göre vergilendirilen fakat giderleri TÜFE’ye göre artan çalışan-ücretli kesim tablosu ortaya çıkmaktadır. Bu tablonun özeti ise gelir vergisine esas matrahlarda cari enflasyondan daha düşük artış ve buna dayalı olarak da daha yüksek vergi ödeme yükümlülüğünün oluşmasıdır. Bu anlamda, gelir vergisi noktasında yapılacak ilk değişiklik ve mağduriyeti gidermeye dönük hamle, gelir vergisi matrahlarının, ÜFE’ye göre değil TÜFE esas alınarak belirlenecek yeniden değerleme oranıyla artırılmasıdır. Özellikle, ücret kazancına dayalı olarak gelir vergisi mükellefi olan kişiler için uygulanması gereken endeks tüketici fiyat endeksi olmalıdır.  Sadece alınan bu fazla vergi ya da aleyhe düzenleme, sadece memur için mi geçerlidir? Tabi ki hayır, yıllık kazancı 15.000 TL olan her bir çalışanı kapsamaktadır. Yani neredeyse asgari ücret ile çalışan herkesi kapsamaktadır.  Toplamda 3 milyon memur olduğu düşünülürse meselenin ciddiyeti anlaşılır.  Gelir vergisi matrahının tespitinde statüler arası farklılarla vergi adaletsizliği zirve yapıyor.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?