Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

VERGİDE ADALET YOK!

VERGİDE ADALET YOK!

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, Türkiye’de dolaylı vergi toplanmasının doğrudan vergi toplanmasından daha yaygın olduğunu belirterek bu durumun Anayasa’nın az kazanandan az çok kazanandan çok vergi ilkesine aykırı olduğunu söyledi.    

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ 31. Vergi Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Şubat ayının son haftasında kutlanmakta olan Vergi Haftası bu yıl 24 Şubat -29 Şubat tarihleri arasında kutlanacağını aktaran Baş, “1990’dan bu yana yapılan vergi haftalarının amacı; vatandaşlarımızın vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlıklarını arttırmak, toplumda ve özellikle yarının mükellefleri ya da yöneticileri olacak gençlerimiz üzerinde sağlıklı bir vergi bilincini oluşturmak ve idare-mükellef ilişkilerini uyumlu hale getirmektir. Ordu Defterdarlığı bu anlamda farkındalık yaratan çalışmalar, ziyaretler ve tanıtımlar yapıyor. Başta sayın Defterdarımız Kemalettin Işık olmak üzere bütün yöneticilere ve emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” dedi.  

 

DOLAYLI VERGİ ADALETSİZLİK

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak Türkiye’de dolaylı vergilerin bütçe içindeki payının yüksek olmasının mali güç ilkesinin önemli bir sapması olarak gördüklerini ifade eden Baş, “Dolaylı vergilerin toplanma kolaylığı gibi büyük bir üstünlüğü olmakla birlikte yapısı gereği vergi adaletini bozmaktadır.  Günümüzde çağdaş vergileme sistemlerinde dolaysız vergilerin daha önemli olduğu düşünüldüğünde dolaylı vergilerin ağırlıkta olduğu bir ekonomide gelir dağılımında eşitlik sağlamak da zorlaşmaktadır. Anayasamızın 73’ncü maddesinde yer alan “Mali Güç” kriteri; yani az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması prensibinin vergi sistemimize hakim olmasını, harcama ve tüketimden değil, kazanç üzerinden vergi alınmasını istiyoruz.” diye konuştu.

 

ÇALIŞANLAR KURUMLARDAN DAHAZA FAZLA VERGİ VERİYOR

“Ülkemizde çalışanların maaşlarından kesilen stopaj vergisinin, kurumlar vergisinden daha fazla olduğunu üzülerek görüyoruz.” diyen Baş, “ Ülkemizde kaynaktan vergi kesmek yerine beyanname veren mükellef sayısını artırmalıyız. Bu artış vergi bilincinin artmasını sağlayacaktır. Vergi bilincinin yüksek olduğu toplumlarda vatandaşlar ödedikleri vergilerin kendilerine ne şekilde döneceğinin dolayısıyla ödedikleri vergilerin nerelere harcandıklarını bilirler, bunları sorgularlar ve bunun neticesinde üzerlerine düşen vergi ile ilgili yükümlülüklerini daha bilinçli olarak yerine getirirler.” şeklinde konuştu.   

 

DAHA ETKİN FAYDANILMALI

Baş sözlerini şöyle tamamladı: “Biz; 115 bini aşan serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ile mali idarenin en büyük destekçisiyiz. Çağdaş vergileme sistemlerinde meslek mensuplarına duyulan ihtiyaç önemli bir konuma sahiptir. Çünkü vergi kanunlarının karmaşık ve sık sık değişen bir yapıya sahip olması yükümlünün kazancını beyan ederken kafasının karışmasına dolayısıyla da uyması gereken kurallardan sapmasına yol açabilmektedir. Diğer taraftan vergi idaresinin sayıları milyonları bulan yükümlüleri tek tek denetlemesi de imkânsızdır. Bu anlamda Mali Müşavirlerden daha etkin faydalanılmalıdır.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?