Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Yatırımda aslan payı ulaşımın

Yatırımda aslan payı ulaşımın

Ordu’ya yapılan yatırımların başını 4 milyar TL ile ulaşım çekti.

Yatırımları ve sektörel gelişmeleri değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla 3 ayda bir yapılan İl Koordinasyon Kurulu’nun 2017 yılı ilk 9 aylık yatırımların değerlendirildiği Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapıldı.

“Kamu yatırımlarına ait proje sayısı 417’dir”

2017 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “İlimizde 2017 yılı Eylül ayı sonu itibariyle toplam 10 sektörde toplam 417 kamu yatırım projesi bulunmaktadır. Bu projelerimizin 210 adedi devam ederken, 10 adedi etüt, 31 adedi proje, 29 adedi ihale ve 1 adedi ise sözleşme aşamasındadır. Çeşitli sebeplerle henüz başlanamayan 9 adet proje bulunmaktadır. 127 adet projede ise, yüzde yüz fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır. İlimizdeki toplam 417 yatırım projesinin 164 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine aittir. Yatırım programında yer alan projelerimizin toplam bedeli 5 milyar 699 milyon TL olup, önceki yıllar harcaması 2 milyar 91 milyon TL’dir. 2017 yılında 1 milyar 36 milyon ödenek ayrılan bu yatırımlarımıza yıl içerisinde 510 milyon TL harcama yapılmıştır. Genel toplamda ise yatırımlarımız için 2017 yılı Eylül ayı sonuna kadar 2 milyar 601 milyon TL harcama yapılarak, % 48.3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır” dedi.

Lider değişmedi

Toplantıda yapılan açıklamada, Ocak-Eylül ayları arasında en çok yatırım ve harcamanın ulaştırma sektöründe olduğu açıklandı. Buna göre, Ulaştırma Bakanlığının Ordu il genelinde halen devam etmekte olan 46 projesi olduğu, bu projelerin toplam bedelinin 4 milyar TL olduğu açıklandı. Bu yatırımlar için bugüne kadar 1 milyar 880 milyon TL harcama yapıldığı ve projelerin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 42 olduğu belirtildi.

Eğitim sektöründe ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından halen 41 proje devam ettiği, bu projelerin toplam bedelinin 393 milyon TL olduğu kaydedilirken, bugüne kadar 209 milyon TL harcama yapıldığı ve yatırımların fiziki gerçekleşme oranının yüzde 53 olduğu açıklandı.

Tarım sektöründe ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 251 milyon liralık 82 projenin devam ettiği ve bugüne kadar 106 milyon TL harcama yapıldığı kaydedildi.

Sağlık sektöründe devam eden 9.5 milyon liralık 17 proje için bugüne kadar 3.7 milyon TL harcama yapılırken, enerji sektöründe de 75 milyon liralık 7 proje için 38.6 milyon TL ödeme yapıldığı vurgulandı.

Turizm sektöründe ise 30 adet proje bulunduğu, bunların toplam bedelinin 85.5 milyon TL olduğu, bu yatırımlar için bugüne kadar 36 milyon TL harcandığı belirtildi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?